HERNING (Tipsbladet): – Jeg blev virkelig overrasket.
AGF‘s Felix Beijmo havde ikke set for sig, at han ville få en på siden af hovedet af Valdemar Byskov, mens bolden og spillet var på en helt anden del af banen.
Men det var, hvad der skete i anden halvleg af søndagens sene og særdeles ophedede Superliga-brag mellem FC Midtjylland og AGF.
Århusianerne havde udlignet ved Kristian Arnstad, og tilsyneladende ud af det blå gik Beijmo i græsset.

Dommer Jonas Hansen tjekkede med VAR, og der viste det sig tydeligt, at FCM-midtbanespilleren havde langet ud efter svenskeren.
Om det var for at ramme ham i hovedet eller ej skal være usagt, men der var ingen brok i FCM-lejren over udvisningen, og det var et stort skævt malurt i Thomasbergs bæger trods et flot comeback.
– For mig er det ikke en svinestreg. Det giver rødt kort, fordi der er rødt kort, når han rammer ham i hovedet, men det er mere sådan en, hvor der er lige kontakt, den anden holder lidt fat i ham inden, og så svinger han armen. Det er selvfølgelig der, hvor man skal passe på, hvor han rammer ham. Altså, han rammer ham i hovedet, så giver det rødt kort, og det var også for mig den rigtige kendelse, de kom frem til, siger Thomas Thomasberg.
– Men sådan at snakke om, at han skulle have et problem der, eller et eller andet, det blev jeg også spurgt om før. Om,hvad jeg syntes om den voldelige adfærd på banen? Det synes jeg slet ikke, det var. Det var den rigtige kendelse, og den, der ærgrer sig allermest, er Valdemar, fordi han ikke kan spille de næste par kampe.
– Jeg tror, konsekvensen af det her øjeblik kommer til at ramme ham rigtig hårdt, og det gør det både på søndag og så i kampen den efterfølgende mandag, siger Thomas Thomasberg.
Derfor var Superliga-stjerner bænket
I søndagens kamp var det også påfaldende, at Thomas Thomasberg stillede med Darío Osorio, Ousmane Diao og Dani Silva på bænken.
Man kan sagtens forestille sig, at alle tre er tilbage blandt de første 11 mod FC København, men i AGF-kampen ville Thomasberg ikke lave alt for meget om efter den meget overbevisende 5-0-sejr over FC Nordsjælland runden inden.
– Hvis det ikke var sæsonens bedste præstation, så var den i hvert fald deroppe af. Der var så gode takter, individuelle præstationer og holdmæssig præstation. Jeg kom frem til, at hvis jeg havde været på det hold, og så næste gang ikke skulle spille kampen, så havde jeg tænkt, hvad der så skulle til for at overbevise træneren om, at jeg skulle spille. Havde vi haft Buksa til rådighed, var vi gået med de samme 11 som mod FC Nordsjælland, siger Thomas Thomasberg.
– Chilufya var pludselig også ude, så det blev også en tanke om, hvem vi kunne sætte ind. Buksa var ude med karantæne, Simsir var ude, og det var i tankerne at sætte Osorio ind fra start. Det lignede en kamp mod AGF, hvor vi skulle have endnu mere råstyrke ind i kampen. Og jeg ville være ked af det, hvis jeg ikke havde noget at skyde med ude fra bænken.

– Det var lidt mere begrænset end normalt, så jeg var glad for at have de gode kort at spille. Og det viste sig heldigvis, at han [Osorio] fik stor betydning for sejren på 3-1 med det straffespark, han fremtvang, og det vanvittigt flotte spil ved 3-1-målet. Det er jo eksemplet på, hvorfor vi siger, at der er noget ekstraordinært i vores unge drenge, siger Thomas Thomasberg.
FCM-træneren var også særdeles imponeret over det straffespark, hvor Franculino snød hele stadion, inklusiv Leopold Wahlstedt, ved at sparke i splitsekundet efter, dommer Jonas Hansen havde fløjtet.
– Jeg lavede det på min storebror i sommerhus, når han lige stod og kogte lidt inde i målet. Men der var uden en fløjte, der lød. Jeg synes, jeg har set mange ting i Midtjylland-tiden. Det her er det første straffespark, som jeg jeg ikke så, før der blev jublet.
– Jeg var lige var i gang med et eller andet i forhold til, når bolden forhåbentlig gik i mål, om der var nogle justeringer eller et eller andet. Jeg nåede faktisk først at se det på iPad’en, da den lå i målet. Der var ikke mange, der havde den tanke på hele stadion, så jeg tror, der overraskede alt og alle.
Jeg tror kun, der var én, der havde den tanke, og det var Franculino, siger Thomas Thomasberg.
– Han må have tanken, inden han går derhen, for han bliver stående, indtil fløjten lyder. Der er en gang mellem noget, som vi trænere ikke skal fortælle spillerne, for de kan noget specielt. Det kan Franculino. Vi skal have fat i ham omkring de rigtige ting, og så er der de her uventede, exceptionelle ting, vi fik set et par gange, også med et 3-1-målet, der var fremragende sat sammen af Osorio og Franculino.
FC Midtjylland spiller topbrag i Parken på søndag, hvor FCM indlysende skal gå efter tre point med en svær Brøndby-udekamp runden efter.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Dorgu lyner! Manchester United slår City
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Nyt tilbageslag for Hjulmand
Optur før FC København-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
MEDIE
På blokken i danskerklub
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM