Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er glad for sejren og comebacket mod AGF men ked af, at Valdemar Byskov nu er ude i to kampe med karantæne for sit røde kort.



HERNING (Tipsbladet): – Jeg blev virkelig overrasket.

AGF‘s Felix Beijmo havde ikke set for sig, at han ville få en på siden af hovedet af Valdemar Byskov, mens bolden og spillet var på en helt anden del af banen.

Men det var, hvad der skete i anden halvleg af søndagens sene og særdeles ophedede Superliga-brag mellem FC Midtjylland og AGF.

Århusianerne havde udlignet ved Kristian Arnstad, og tilsyneladende ud af det blå gik Beijmo i græsset.

Felix Beijmo kom i fokus i søndagens kamp mellem AGF og FC Midtjylland. Foto: Alamy

Dommer Jonas Hansen tjekkede med VAR, og der viste det sig tydeligt, at FCM-midtbanespilleren havde langet ud efter svenskeren.

Om det var for at ramme ham i hovedet eller ej skal være usagt, men der var ingen brok i FCM-lejren over udvisningen, og det var et stort skævt malurt i Thomasbergs bæger trods et flot comeback.

– For mig er det ikke en svinestreg. Det giver rødt kort, fordi der er rødt kort, når han rammer ham i hovedet, men det er mere sådan en, hvor der er lige kontakt, den anden holder lidt fat i ham inden, og så svinger han armen. Det er selvfølgelig der, hvor man skal passe på, hvor han rammer ham. Altså, han rammer ham i hovedet, så giver det rødt kort, og det var også for mig den rigtige kendelse, de kom frem til, siger Thomas Thomasberg.

– Men sådan at snakke om, at han skulle have et problem der, eller et eller andet, det blev jeg også spurgt om før. Om,hvad jeg syntes om den voldelige adfærd på banen? Det synes jeg slet ikke, det var. Det var den rigtige kendelse, og den, der ærgrer sig allermest, er Valdemar, fordi han ikke kan spille de næste par kampe.

– Jeg tror, konsekvensen af det her øjeblik kommer til at ramme ham rigtig hårdt, og det gør det både på søndag og så i kampen den efterfølgende mandag, siger Thomas Thomasberg.

Derfor var Superliga-stjerner bænket

I søndagens kamp var det også påfaldende, at Thomas Thomasberg stillede med Darío Osorio, Ousmane Diao og Dani Silva på bænken.

Man kan sagtens forestille sig, at alle tre er tilbage blandt de første 11 mod FC København, men i AGF-kampen ville Thomasberg ikke lave alt for meget om efter den meget overbevisende 5-0-sejr over FC Nordsjælland runden inden.

– Hvis det ikke var sæsonens bedste præstation, så var den i hvert fald deroppe af. Der var så gode takter, individuelle præstationer og holdmæssig præstation. Jeg kom frem til, at hvis jeg havde været på det hold, og så næste gang ikke skulle spille kampen, så havde jeg tænkt, hvad der så skulle til for at overbevise træneren om, at jeg skulle spille. Havde vi haft Buksa til rådighed, var vi gået med de samme 11 som mod FC Nordsjælland, siger Thomas Thomasberg.

– Chilufya var pludselig også ude, så det blev også en tanke om, hvem vi kunne sætte ind. Buksa var ude med karantæne, Simsir var ude, og det var i tankerne at sætte Osorio ind fra start. Det lignede en kamp mod AGF, hvor vi skulle have endnu mere råstyrke ind i kampen. Og jeg ville være ked af det, hvis jeg ikke havde noget at skyde med ude fra bænken.

– Det var lidt mere begrænset end normalt, så jeg var glad for at have de gode kort at spille. Og det viste sig heldigvis, at han [Osorio] fik stor betydning for sejren på 3-1 med det straffespark, han fremtvang, og det vanvittigt flotte spil ved 3-1-målet. Det er jo eksemplet på, hvorfor vi siger, at der er noget ekstraordinært i vores unge drenge, siger Thomas Thomasberg.

FCM-træneren var også særdeles imponeret over det straffespark, hvor Franculino snød hele stadion, inklusiv Leopold Wahlstedt, ved at sparke i splitsekundet efter, dommer Jonas Hansen havde fløjtet.

– Jeg lavede det på min storebror i sommerhus, når han lige stod og kogte lidt inde i målet. Men der var uden en fløjte, der lød. Jeg synes, jeg har set mange ting i Midtjylland-tiden. Det her er det første straffespark, som jeg jeg ikke så, før der blev jublet.

– Jeg var lige var i gang med et eller andet i forhold til, når bolden forhåbentlig gik i mål, om der var nogle justeringer eller et eller andet. Jeg nåede faktisk først at se det på iPad’en, da den lå i målet. Der var ikke mange, der havde den tanke på hele stadion, så jeg tror, der overraskede alt og alle.
Jeg tror kun, der var én, der havde den tanke, og det var Franculino, siger Thomas Thomasberg.

– Han må have tanken, inden han går derhen, for han bliver stående, indtil fløjten lyder. Der er en gang mellem noget, som vi trænere ikke skal fortælle spillerne, for de kan noget specielt. Det kan Franculino. Vi skal have fat i ham omkring de rigtige ting, og så er der de her uventede, exceptionelle ting, vi fik set et par gange, også med et 3-1-målet, der var fremragende sat sammen af Osorio og Franculino.

FC Midtjylland spiller topbrag i Parken på søndag, hvor FCM indlysende skal gå efter tre point med en svær Brøndby-udekamp runden efter.



Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

– De skal skille sig af med ham!

Nu drømmer de stort i AGF

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Kæmpe triumf for Frank

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Han kommer til at have mareridt i nat

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

AGF kriger sejren hjem

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander