Wahid Faghir i kursændring

Wahid Faghir har haft stor fokus på både søvn og kost for at slippe af med sine mange skader.



Wahid Faghirs drømmeskifte til Bundesligaen er endt i en retur til dansk fodbold.

Angriberen bragede igennem for Vejle Boldklub i Superligaen, og det fik VfB Stuttgart til at sprænge banken i sommeren 2021.

Opholdet udviklede sig dog hurtigt til et mareridt, hvor han blev forfulgt af skader. Nu har han lagt en helt ny kurs, som skal holde skaderne på afstand.

Det fortæller Wahid Faghir til Tipsbladet efter tirsdagens træning på kunstgræsset i Farum.

– Jeg tænket over, hvad jeg kan gøre for at undgå, at de her skader kommer tilbage, så jeg kan få mest muligt ud af min træning. Der har jeg kigget på min søvn og kost.

– Jeg har haft mere fokus på det. Jeg har snakket med fysioterapeuterne om det, og vi har en ernæringsekspert ansat, som jeg også har snakket med. Det handler om, hvad jeg skal spise, og hvor meget søvn jeg skal have. Jeg har prøvet at justere lidt på det, og indtil videre har det virket.

Skaderne startede allerede kort efter skiftet til Stuttgart, og siden har de forfulgt den 19-årige angriber. Wahid Faghir fortæller dog, at han gennem en længere periode har trænet fuldt med holdet, og føler sig klar til forårspremieren mod Lyngby BK.
GettyImages-1243284005

Flere bolde i luften
Et enkelt mål i fire Superliga-kampe er det blevet til i FC Nordsjælland-trøjen for Wahid Faghir. Han håber på at kunne bidrage endnu mere indtil lejemålets udløb den 30. juni.

Kontrakten med VfB Stuttgart udløber først i 2026, men det er ikke givet, at fremtiden ligger i den tyske klub.

– Jeg kan godt se mig selv fortsætte i Stutgart, og jeg kan også godt se mig selv fortsætte her i Nordsjælland. Så jeg må se på, hvad planerne er med mig i forhold til klubben dernede, og hvad de tænker. Jeg har ikke haft nogen snak omkring det endnu, siger Wahid Faghir, der forventer, at sætte sig ned og snakke fremtiden igennem efter denne sæson.

Angriberen fortæller, at han har haft dialog med én repræsentant fra Stuttgart, som holder overblikket over klubbens udlejede spillere. Derudover har han ikke meget kontakt med andre end Nikolas Nartey.

De to danskere har fået et fantastisk bånd i løbet af deres ene sæson sammen i VfB Stuttgart.

– Vi har brugt hinanden rigtig meget både på banen og uden for banen. Vi har haft nogle situationer, hvor vi har været skadet samtidig, hvor vi skulle genoptræne sammen. Det var let for mig at komme derned og have ham til at hjælpe mig.
GettyImages-1243284005
Wahid Faghir i aktion for VfB Stuttgart mod Augsburg i Bundesligaen.

Nikolas Nartey og Wahid Faghir har kort stiftet bekendtskab med hinanden på U21-landsholdet, men det var i Stuttgart, at venskabet for alvor blomstrede.

– Jeg tror nærmest, at vi var sammen hver dag. Der var nogle enkelte dage, hvor vi ikke var sammen, men ellers har vi brugt hinanden helt vildt meget uden for banen. Vi har været meget sammen og taget på ture sammen. Vi blev rigtig tætte dernede, og det hele har hjulpet, at vi begge var der.

Nikolas Nartey kom til VfB Stuttgart i 2019, mens Wahid Faghir rykkede dertil i sommeren 2021. Siden er det blevet til et enkelt Bundesliga-mål i seks optrædener.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet