Walkover for Brøndby og FCM? – Jeg køber den ikke

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg forstår godt, hvis Kent Nielsen og Uwe Rösler bliver irriterede over, at der rejses spørgsmål om deres holds motivation og indsats i sidste runde.



IKAST (Tipsbladet): Kent Nielsen var tydeligt irriteret, da han efter Silkeborgs nederlag i mandags til Brøndby blev spurgt ind til, om opgøret havde haft lidt præg af en sommerkamp for SIF.

SIF havde efter en sløv start og to hurtige Brøndby-mål skabt en del chancer og forsøgt at udfordre Brøndby, og tirsdag gjorde AGF i præcis samme situation endnu mere end det, da de overraskede FC København og fodbolddanmark og vandt en 3-2-sejr, hvor målmand Baily Peacock-Farrell stod en flot kamp, men hvor århusianerne også havde chancer til at lukke opgøret helt før FCK’s reducering.

På en sidste spilledag vil holds motivation og muligheder ofte spille kraftigt ind på resultaterne, men forud for søndagens dramatiske Superliga-afslutning, hvor Brøndby møder AGF og FC Midtjylland møder Silkeborg tror FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg ikke et sekund på, at hverken Silkeborg eller AGF giver gaver væk søndag eller ikke tager kampene alvorligt.

– Ligegyldigt, hvad kampen ender, er jeg slet ikke i tvivl om, at AGF har lagt en plan. De vil vinde og gøre deres bedste. Selv et topmotiveret AGF kan tabe til Brøndby, og det med motivation i kampe kan godt lægge sig som en dyne over nogle kampe. Men at forestille sig, at nogen skulle lægge sig ned fra start, så kigger man for meget på tabellen og konkluderer ud fra den, at nogen har givet op, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Hvad ville du svare, hvis blev spurgt, om det var en sommerkamp, efter du havde sat holdet op til en kamp og trænet på det. Så bliver man da lidt pikeret over, at nogen betvivler ens tilgang og professionalisme. Det kom også efter AGF’s pokalfinale, hvor de skulle møde os. Der spillede de fint. Jeg har selv prøvet det efter at have vundet pokalfinalen, hvor vi skulle møde FC Midtjylland efterfølgende, og de jagtede guld. Der spillede vi 1-1, siger Thomasberg.

FC Midtjylland er a point med Brøndby men har en syv mål dårligere målscore, hvilket gør det helt urealistisk, at FCM kan overhale Brøndby på målscore.

Silkeborg slog for en måned siden FCM klart, da SIF havde en pokalfinale i forruden og intet at spille for i tabellen, ligesom AGF ikke vinder andet end ære og en smule tv-penge på tirsdagens sejr over FCK.

Men for FCM-cheftræneren er det gode eksempler på, at der ikke er grund til at beklikke hverken Silkeborg eller AGF’s lyst til at få et resultat søndag.

– Jeg køber den ikke. Der er masser af nerve i en kamp, hvor det ene hold spiller for at blive mester. Og så har jeg det da i hvert fald sådan, at kan jeg ikke opnå noget, vil jeg da gerne spolere noget for andre. Det er en motivationsfaktor, mange vil have, og jeg har en stor fornemmelse af, at det også findes i Rösler, siger Thomas Thomasberg, noget der i den grad også var budskabet fra AGF’erne tirsdag aften, inklusiv fra cheftræner Rösler, efter FCK-sejren.

Mesterholdet spiller som bekendt med i Champions League-kvalifikationen til sommer og vil i tilfælde af nederlag have chancen for at komme i Europa League og Conference League, mens toeren kommer i Conference League-kvalifikationen.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Til tider virkede han modløs og opgivende

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Lyon tager stor Nartey-beslutning

– Det skriger til himlen i Brøndby!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Er han den nye Rurik Gislason?

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Tæt på utrolig kamprekord

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Peger på særligt problem for Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca