IKAST (Tipsbladet): Kent Nielsen var tydeligt irriteret, da han efter Silkeborgs nederlag i mandags til Brøndby blev spurgt ind til, om opgøret havde haft lidt præg af en sommerkamp for SIF.
SIF havde efter en sløv start og to hurtige Brøndby-mål skabt en del chancer og forsøgt at udfordre Brøndby, og tirsdag gjorde AGF i præcis samme situation endnu mere end det, da de overraskede FC København og fodbolddanmark og vandt en 3-2-sejr, hvor målmand Baily Peacock-Farrell stod en flot kamp, men hvor århusianerne også havde chancer til at lukke opgøret helt før FCK’s reducering.
På en sidste spilledag vil holds motivation og muligheder ofte spille kraftigt ind på resultaterne, men forud for søndagens dramatiske Superliga-afslutning, hvor Brøndby møder AGF og FC Midtjylland møder Silkeborg tror FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg ikke et sekund på, at hverken Silkeborg eller AGF giver gaver væk søndag eller ikke tager kampene alvorligt.
– Ligegyldigt, hvad kampen ender, er jeg slet ikke i tvivl om, at AGF har lagt en plan. De vil vinde og gøre deres bedste. Selv et topmotiveret AGF kan tabe til Brøndby, og det med motivation i kampe kan godt lægge sig som en dyne over nogle kampe. Men at forestille sig, at nogen skulle lægge sig ned fra start, så kigger man for meget på tabellen og konkluderer ud fra den, at nogen har givet op, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Hvad ville du svare, hvis blev spurgt, om det var en sommerkamp, efter du havde sat holdet op til en kamp og trænet på det. Så bliver man da lidt pikeret over, at nogen betvivler ens tilgang og professionalisme. Det kom også efter AGF’s pokalfinale, hvor de skulle møde os. Der spillede de fint. Jeg har selv prøvet det efter at have vundet pokalfinalen, hvor vi skulle møde FC Midtjylland efterfølgende, og de jagtede guld. Der spillede vi 1-1, siger Thomasberg.
FC Midtjylland er a point med Brøndby men har en syv mål dårligere målscore, hvilket gør det helt urealistisk, at FCM kan overhale Brøndby på målscore.
Silkeborg slog for en måned siden FCM klart, da SIF havde en pokalfinale i forruden og intet at spille for i tabellen, ligesom AGF ikke vinder andet end ære og en smule tv-penge på tirsdagens sejr over FCK.
Men for FCM-cheftræneren er det gode eksempler på, at der ikke er grund til at beklikke hverken Silkeborg eller AGF’s lyst til at få et resultat søndag.
– Jeg køber den ikke. Der er masser af nerve i en kamp, hvor det ene hold spiller for at blive mester. Og så har jeg det da i hvert fald sådan, at kan jeg ikke opnå noget, vil jeg da gerne spolere noget for andre. Det er en motivationsfaktor, mange vil have, og jeg har en stor fornemmelse af, at det også findes i Rösler, siger Thomas Thomasberg, noget der i den grad også var budskabet fra AGF’erne tirsdag aften, inklusiv fra cheftræner Rösler, efter FCK-sejren.
Mesterholdet spiller som bekendt med i Champions League-kvalifikationen til sommer og vil i tilfælde af nederlag have chancen for at komme i Europa League og Conference League, mens toeren kommer i Conference League-kvalifikationen.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘Det er dramatisk!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Benhård Brian Riemer-melding
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER