Det var Christian Eriksen, som alle talte om, efter landsholdsprofilen fik sin uofficielle debut i en testkamp for Manchester United mod Atletico Madrid, men en anden dansker var også i aktion.
Daniel Wass fik spilletid og talte efter kampen med TV 2 Sport.
Wass, 33 år, er denne sommer blevet sat i forbindelse med et skifte tilbage til Brøndby IF, og Carsten V. Jensen, fodbolddirektør i BIF, har da også længe flirtet med højrebacken, der indledte sin professionelle karriere i Brøndby IF.
Samtidig skal BIF og Wass allerede være enige om en aftale, hvis danskeren formår at komme væk fra Atletico Madrid et år før kontraktudløb.
Med til den historie hører, at Atletico Madrid har købt Nahuel Molina, der spiller samme plads som Daniel Wass, så danskeren står ikke til at spille meget i den kommende sæson, selv om han har spillet de sidste par testkampe.
Så hvad siger han selv til det hele?
– Det er altid dejligt med interesse. Jeg kan ikke sige så meget om det, for jeg ved ikke så meget. Lige nu koncentrerer jeg mig om at komme i så god form som muligt. Så må min agent tage sig af resten, men jeg er glad for interessen. Det er altid godt, men jeg er også et godt sted nu, siger en diplomatisk Daniel Wass til TV 2 Sport.
Danskeren var allerede for et halvt år siden spået en retur til Danmark, men så kom storklubben Atletico Madrid på banen med et tilbud til. Han spillede én kamp for klubben, et opgør mod FC Barcelona. I den kamp blev han skadet, og siden var han ikke i aktion.
Danskeren har også et VM at tænke på, og derfor er det ikke kun familiesituationen, der kan sende Daniel Wass tilbage til Danmark og Superligaen. Det kan ønsket om fast spilletid også.
*Tipsbladet fik i første omgang skrevet, at Daniel Wass spillede mod Real Madrid, det var naturligvis mod FC Barcelona. Vi beklager
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
MEDIE
