– Har Nicklas Bendtner gjort comeback?
Ståle Solbakken jokede med den fremmødte presse, da han stak hovedet ud fra omklædningsrummet på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg torsdag formiddag. Der var nemlig mange pressefolk til stede – et opbud, der mindede om en septemberdag sidste år, hvor Nicklas Bendtner trænede med FCK for første gang.
Dagens hovedperson var dog ikke Nicklas Bendtner. Det var derimod Kamil Wilczek, der har underskrevet en treårig aftale med FC København. Brøndbys tidligere anfører var naturligvis årsagen til de mange fremmødte journalister.
En smule bag kameraernes linser kunne Jonas Wind gemme sig lidt, men han bemærkede naturligvis også, at det var en særlig dag på Jens Jessens Vej 10.
– Vi byder ham velkommen med åbne arme. Vi ved alle, hvor dygtig en målscorer han er, og hvis han kan fortsætte med det i FC København, vil vi være rigtig glade, siger Jonas Wind.
Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk
Han lægger ikke skjul på, at han ikke lige havde regnet med at skulle støde på Kamil Wilczek på FCK’s træningsanlæg.
– Jeg er da overrasket over at se ham, det, tror jeg, alle er. For et halvt år siden var han den helt store spiller i Brøndby og elsket af alle fansene. Nu står han her. Det er da lidt vildt, men det kan gå stærkt i fodbold, og vi glæder os til, at han skal lave kasser for os, siger Jonas Wind.
FC København-stjernen har også bemærket, at Kamil Wilczeks kontroversielle skifte har fået en hård medfart blandt Brøndbys fans.
– Jeg kan selvfølgelig godt forstå dem. Det må gøre ondt på Brøndby-fansene. Han var deres anfører og helt store stjerne, og nu er han skiftet til rivalerne – det sætter nogle følelser i gang. Men sådan er fodbold. Det kan ske. Fodbold handler også om, hvad der er bedst for én selv, siger Wind.
Men du ville vel aldrig skifte til Brøndby?
Læs også:Solbakken afslører pris-niveauet for Wilczek: Er det for mange penge?
– Nej, det ville jeg sgu ikke. Det kan jeg skrive under på.
FC Københavns dobbelte målscorer fra onsdagens 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir skal nu forsøge at etablere en giftig angrebsduo med Kamil Wilczek.
– Der er gode muligheder. Dygtige spillere skal nok finde hinanden og spille godt sammen. Han har bevist, at han er en top-angriber, så vi skal nok få et godt makkerskab. Han er nok én af de bedste afsluttere, vi har haft herhjemme, og jeg glæder mig til at træne sammen med ham, lyder det fra Jonas Wind.
Kamil Wilczek trænede udelukkende for sig selv torsdag formiddag. I små tre kvarter lavede han øvelser sammen med FCK’s sundhedsstab.
Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Boilesen om Wilczek-skifte: Hørte, Twitter næsten crashede i morges
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
Kæmper mod uret
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
Derfor vinder Brøndby ikke guld
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
TOPNYHED
Hjulmand hylder Bayern München-stjerne
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
Amerikaner er årets tennisoverraskelse
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
Suveræn dansk sejr
NYHEDER
– Der er langt endnu
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
NYHEDER
