Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby

Jonas Wind lægger ikke skjul på, at han aldrig havde regnet med at se Kamil Wilczek i en FC København-trøje.



– Har Nicklas Bendtner gjort comeback?

Ståle Solbakken jokede med den fremmødte presse, da han stak hovedet ud fra omklædningsrummet på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg torsdag formiddag. Der var nemlig mange pressefolk til stede – et opbud, der mindede om en septemberdag sidste år, hvor Nicklas Bendtner trænede med FCK for første gang.

Dagens hovedperson var dog ikke Nicklas Bendtner. Det var derimod Kamil Wilczek, der har underskrevet en treårig aftale med FC København. Brøndbys tidligere anfører var naturligvis årsagen til de mange fremmødte journalister.

En smule bag kameraernes linser kunne Jonas Wind gemme sig lidt, men han bemærkede naturligvis også, at det var en særlig dag på Jens Jessens Vej 10.

– Vi byder ham velkommen med åbne arme. Vi ved alle, hvor dygtig en målscorer han er, og hvis han kan fortsætte med det i FC København, vil vi være rigtig glade, siger Jonas Wind.

Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk

Han lægger ikke skjul på, at han ikke lige havde regnet med at skulle støde på Kamil Wilczek på FCK’s træningsanlæg.

– Jeg er da overrasket over at se ham, det, tror jeg, alle er. For et halvt år siden var han den helt store spiller i Brøndby og elsket af alle fansene. Nu står han her. Det er da lidt vildt, men det kan gå stærkt i fodbold, og vi glæder os til, at han skal lave kasser for os, siger Jonas Wind.

FC København-stjernen har også bemærket, at Kamil Wilczeks kontroversielle skifte har fået en hård medfart blandt Brøndbys fans. 

– Jeg kan selvfølgelig godt forstå dem. Det må gøre ondt på Brøndby-fansene. Han var deres anfører og helt store stjerne, og nu er han skiftet til rivalerne – det sætter nogle følelser i gang. Men sådan er fodbold. Det kan ske. Fodbold handler også om, hvad der er bedst for én selv, siger Wind.

Men du ville vel aldrig skifte til Brøndby?

Læs også:Solbakken afslører pris-niveauet for Wilczek: Er det for mange penge?

– Nej, det ville jeg sgu ikke. Det kan jeg skrive under på. 

FC Københavns dobbelte målscorer fra onsdagens 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir skal nu forsøge at etablere en giftig angrebsduo med Kamil Wilczek. 

– Der er gode muligheder. Dygtige spillere skal nok finde hinanden og spille godt sammen. Han har bevist, at han er en top-angriber, så vi skal nok få et godt makkerskab. Han er nok én af de bedste afsluttere, vi har haft herhjemme, og jeg glæder mig til at træne sammen med ham, lyder det fra Jonas Wind.

Kamil Wilczek trænede udelukkende for sig selv torsdag formiddag. I små tre kvarter lavede han øvelser sammen med FCK’s sundhedsstab. 

Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Boilesen om Wilczek-skifte: Hørte, Twitter næsten crashede i morges




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’