Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby

Jonas Wind lægger ikke skjul på, at han aldrig havde regnet med at se Kamil Wilczek i en FC København-trøje.



– Har Nicklas Bendtner gjort comeback?

Ståle Solbakken jokede med den fremmødte presse, da han stak hovedet ud fra omklædningsrummet på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg torsdag formiddag. Der var nemlig mange pressefolk til stede – et opbud, der mindede om en septemberdag sidste år, hvor Nicklas Bendtner trænede med FCK for første gang.

Dagens hovedperson var dog ikke Nicklas Bendtner. Det var derimod Kamil Wilczek, der har underskrevet en treårig aftale med FC København. Brøndbys tidligere anfører var naturligvis årsagen til de mange fremmødte journalister.

En smule bag kameraernes linser kunne Jonas Wind gemme sig lidt, men han bemærkede naturligvis også, at det var en særlig dag på Jens Jessens Vej 10.

– Vi byder ham velkommen med åbne arme. Vi ved alle, hvor dygtig en målscorer han er, og hvis han kan fortsætte med det i FC København, vil vi være rigtig glade, siger Jonas Wind.

Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk

Han lægger ikke skjul på, at han ikke lige havde regnet med at skulle støde på Kamil Wilczek på FCK’s træningsanlæg.

– Jeg er da overrasket over at se ham, det, tror jeg, alle er. For et halvt år siden var han den helt store spiller i Brøndby og elsket af alle fansene. Nu står han her. Det er da lidt vildt, men det kan gå stærkt i fodbold, og vi glæder os til, at han skal lave kasser for os, siger Jonas Wind.

FC København-stjernen har også bemærket, at Kamil Wilczeks kontroversielle skifte har fået en hård medfart blandt Brøndbys fans. 

– Jeg kan selvfølgelig godt forstå dem. Det må gøre ondt på Brøndby-fansene. Han var deres anfører og helt store stjerne, og nu er han skiftet til rivalerne – det sætter nogle følelser i gang. Men sådan er fodbold. Det kan ske. Fodbold handler også om, hvad der er bedst for én selv, siger Wind.

Men du ville vel aldrig skifte til Brøndby?

Læs også:Solbakken afslører pris-niveauet for Wilczek: Er det for mange penge?

– Nej, det ville jeg sgu ikke. Det kan jeg skrive under på. 

FC Københavns dobbelte målscorer fra onsdagens 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir skal nu forsøge at etablere en giftig angrebsduo med Kamil Wilczek. 

– Der er gode muligheder. Dygtige spillere skal nok finde hinanden og spille godt sammen. Han har bevist, at han er en top-angriber, så vi skal nok få et godt makkerskab. Han er nok én af de bedste afsluttere, vi har haft herhjemme, og jeg glæder mig til at træne sammen med ham, lyder det fra Jonas Wind.

Kamil Wilczek trænede udelukkende for sig selv torsdag formiddag. I små tre kvarter lavede han øvelser sammen med FCK’s sundhedsstab. 

Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Boilesen om Wilczek-skifte: Hørte, Twitter næsten crashede i morges




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Bo Henriksen lander TV-job

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

631 millioner kroner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Burde have lukket langt tidligere!

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Medier revser Real Madrid-træner

‘Han tisser isterninger’

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Nu er Dreyer historisk

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt