Ugen op til den igangværende landsholdssamling var ikke af den sjoveste slags for Jonas Wind i FC København.
På det personlige plan blev hans far, Per Wind, fyret som team manager, og søndagens superligakamp i Parken mod Viborg sluttede på den værst tænkelige måde, da anfører Carlos Zeca udgik med en korsbåndsskade, og Viborg udlignede til 1-1 i sidste sekund.
I forvejen kom FCK fra en periode med nederlag i topkampen til FC Midtjylland og et sensationelt tidligt pokalexit.
På den ene side ville Wind gerne kæmpe for at vende billedet i FCK med det samme, men på den anden side kan det være godt at komme lidt væk.
– Når man indkasserer et mål i sidste sekund, vil man gerne have en kamp mere på klubholdet for at rette op på det og få humøret vendt, indleder Jonas Wind og fortsætter:
– Men på den anden side kan det tit hjælpe at komme lidt væk efter en skidt periode. Jeg siger ikke, at vi er i det, men som kampen mod Viborg forløb, er det dejligt nok at komme lidt væk, få tankerne på noget andet og se nogle andre mennesker.
22-årige Wind lægger ikke skjul på, at det er et hårdt slag for klubben, at Zeca formentlig er ude resten af sæsonen.
– Det er selvfølgelig et stort tab med Zeca ude resten af sæsonen. Vi har ikke en 1 til 1-erstatning for ham. Vi kender alle hans kvaliteter og ved, hvor vigtig han er for vores bolderobringsspil. Han er et kæmpe anker, der dækker utroligt mange meter.
Nu har Wind fokus på landsholdet, som han hjalp i den seneste samling med sit sene sejrsmål til 1-0 på udebane mod Færøerne.
Han forventer lidt af det samme kampbillede, når Danmark lørdag aften møder Moldova på udebane.
– Moldova kommer nok med noget af det samme og kommer til at stå meget lavt på banen. Forhåbentlig kan vi gøre det bedre denne gang og vinde mere komfortabelt. Det bliver vigtigt at score tidligere.
Så er spørgsmålet bare, om det bliver med Wind på banen.
– Det er svært at sige. Vi har mange gode offensivspillere og dygtige angribere, der kan byde ind med lidt af hvert, så vi må se, hvad der skal spilles med i de næste kampe, lyder det fra Jonas Wind.
Vinder Danmark over Moldova og Østrig henholdsvis lørdag og tirsdag, er pladsen ved VM-slutrunden i Qatar næste år sikret.
/ritzau/

TransferLIVE: Her ankommer Nørgaard til Arsenal

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Danmarksmester i at spotte andres talenter

På vej til Superligaen?

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

De henter Christian Gytkjær

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Sejr til Brøndby

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

På jagt efter Superliga-stjerne

FC København bekræfter

Går i flæsket på Erik ten Hag

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Officielt: FC København henter Suzuki

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

FC København henter stortalent i Malmö FF

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Tottenham præsenterer FC København-emne

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

EM-vært kan straffe finsk sisu

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Skjelmose i chok over tidstab

Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Fyret!

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Dublin sætter sig på Belfast