Würtz stadig på skånekost i AaB

Den ene lyske volder problemer for Rasmus Wurtz. Den holdte ham ude af kampen i Lyngby i søndags, og den holder ham fortsat fra at træne på fuld tryk med holdkammeraterne.



Midtbanespilleren Rasmus Würtz bestod ikke testen forud for AaB’s kamp i Lyngby i søndags. Derfor måtte han se holdkammeraterne fra tribunen tabe med 2-3.

Det er Würtz’ ene lyske, der gjorde vrøvl, og det gør den sådan set stadigvæk. Derfor trænede han ikke i går, og det kommer han heller ikke til i dag eller i morgen.

– Jeg er på skånekost igen i dag, og det betyder, at jeg løber en tur og styrketræner lidt. I morgen har vi fri, og så håber jeg på, at jeg kan træne med igen torsdag. Det går lidt langsomt med at komme over den her lyskeskade, men jeg håber, jeg bliver klar til søndag mod HB Køge, men det er svært at spå om, siger Rasmus Würtz til tipsbladet.dk.

Om Würtz spiller eller ej, har AaB ikke særlig meget at spille for. Nederlaget til Lyngby betød, at de ikke længere kan nå Superligaens femteplads, der giver adgang til Europa League. Alligevel vil nordjyderne gå efter at vinde de sidste to kampe.

– Det er ærgerligt, at femtepladsen er udenfor rækkevidde. Men vi skal sørge for at ende så højt som muligt og slutte en godkendt sæson af på en god måde. Vi går efter den sjetteplads, som Silkeborg sidder på nu, og derfor går vi også efter en sejr over HB Køge, siger Wütrz.

Ud over søndagens kamp mod HB Køge, mangler AaB at møde SønderjyskE i Haderslev i Superligaens sidste spillerunde, der afvikles onsdag i næste uge.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Spændende melding

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg