Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.
Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.
Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.
Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.
– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.
I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.
Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.
– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.
Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Højlund fik drømmestart i Napoli

– En tabersag for Brøndby

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

– Jeg kan ikke lide Højlund

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

‘Jonas Wind er på vej væk’

LIVE: Gravesen blæst bagover: ‘Det er vanvid!’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Stor Pione Sisto-overraskelse

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Frygtelig debut for Postecoglou

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

– Det var en stor overraskelse for mig

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Skidt nyt for FCM

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

– Kasper tog mange ting for personligt

Brutal kritik af Brøndby-boss

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

FC Midtjylland henter spændende back

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Silkeborg IF – OB

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Lyndebut for Christian Eriksen?

Absolut ikke i tvivl

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Viborg FF – AGF

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham
