Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub

2. divisionsklubben HIK scorer i omegnen af en million kroner på Yousef Salechs skifte fra IK Sirius til Cardiff City.



Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.

Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.

Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.

Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.

– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.

I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.

Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.

– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.

Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Viborg FF – AGF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Simeone fatter det ikke

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Kasper Dolberg i choktransfer?

Vejle snyder Randers i overtiden

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Langer ud efter Superliga-stjerne

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF