Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub

2. divisionsklubben HIK scorer i omegnen af en million kroner på Yousef Salechs skifte fra IK Sirius til Cardiff City.



Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.

Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.

Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.

Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.

– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.

I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.

Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.

– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.

Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nedtur for Højlund og Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Manchester United sætter Chelsea på plads

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kan koste Brøndby flere millioner

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Chelsea – Manchester United

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Helt vild med Brøndby-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere