Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.
Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.
Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.
Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.
– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.
I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.
Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.
– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.
Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Salah sender særlig besked
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback