Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.
Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.
Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.
Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.
– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.
I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.
Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.
– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.
Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
TRANSFER