Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub

2. divisionsklubben HIK scorer i omegnen af en million kroner på Yousef Salechs skifte fra IK Sirius til Cardiff City.



Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.

Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.

Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.

Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.

– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.

I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.

Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.

– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.

Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.



Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Aldrig set før

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Nu kommenterer han FC København-historie

Brendan Rodgers i chokskifte

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Hænger Chido Obi ud

Lukas Lerager tæt på denne klub

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Målmand håber på Brøndby-transfer

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt