Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.
Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.
Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.
Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.
– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.
I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.
Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.
– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.
Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FC Midtjylland – OB

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Vejle Boldklub – Randers FC

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Et kæmpe Superliga-scoop

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Viborg FF – FC København

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Jacob Neestrup deler godt nyt

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!