Selv om man har adresse i Danmarks dyreste kommune, hænger millionerne trods alt ikke på træerne i Hellerup.
Heller ikke i den lokale fodboldklub HIK.
Derfor er der stor glæde i klubben over, at Yousef Salech bliver solgt fra IK Sirius til Cardiff, når de allersidste formaliteter er faldet på plads. Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at angriberen ryger til Wales for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.
Det betyder, at HIK kan se frem til at modtage tæt på en million kroner i uddannelsespenge. 22-årige Yousef Salech tilbragte en række af sine yngre år i Hellerup-klubben, og dermed er HIK berettiget til at få en bid af transferkagen.
– Det er vi selvsagt meget glade for. Jeg skulle hilse og sige, at det er dyrt at drive en fodboldklub – især når man også har en talentafdeling. Så det luner helt vildt med sådan en appelsin i turbanen. Det kan være med til at gøre en masse gode ting i vores klub, siger Kim Meurs-Gerken, der er formand for fodboldudvalget i HIK, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er selvfølgelig også stolte af, at vores talentarbejde bærer frugt. Det er en satsning, vi er glade for, men det koster også mange penge. Så hvis vi hvert år kunne sætte en million kroner ind på kontoen for vores talentarbejde, vil det da være dejligt.

Kom med pengene!
Det er dog ikke så ligetil at få udbetalt de såkaldte uddannelsespenge af UEFA.
I HIK har man endnu ikke modtaget pengene for Yousef Salechs’ skifte fra Brøndby IF til IK Sirius for præcis et år siden, og Kim Meurs-Gerken frygter, at man også skal vente rigtig længe på pengene for skiftet til Cardiff City.
Alt i alt er der tale om et system, som HIK-formanden ikke har ret meget pænt at sige om.
– Pengene er jo betalt, så hvorfor filan det skal tage så lang tid at få dem ud, og hvorfor de skal igennem hele UEFA-systemet, kan man kun begræde. Det er sgu svært at forstå. Selv ikke i det offentlige system i Danmark har jeg oplevet, at noget kan tage så lang tid, og det siger alligevel lidt. Jeg må bare sige, at det er utilfredsstillende, fastslår Meurs-Gerken.
Yousef Salechs skifte til Cardiff kaster også penge af sig til Brøndby IF, der i forbindelse med salget til IK Sirius sikrede sig en videresalgsklausul på omkring 20 procent. Det betyder, at Brøndby kan se frem til at modtage fem millioner kroner, når handlen er på plads.

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Færdig efter pinligt nederlag

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

De meldes ude efter Andreas Christensen

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Klar til at købe Marcus Rashford

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Danmarks største rival skriver historie

‘Amok over ham’

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Afviser to kæmpe muligheder

Nedtur for Robert Skov

Kræver rekordbeløb

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

– Jeg fik mange tilbud fra Bundesliga-klubber

Zidane flirter med kæmpe job

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

– Har aldrig set noget lignende før!

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Vingegaard og Pogacar udvalgt til særligt løb

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Brøndby i dialog med finsk klub

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Hvor stor er hans tålmodighed?

Dansk komet jubler over kæmpe resultat

Her er Simon Pytlicks nye klub

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Straffet – Sektion 12 lukkes

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Kun 18,8 procents chance

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’
