Zanka om FCK-comeback: Jeg glæder mig til at spille sammen med Fischer

Muligheden for at spille sammen med Viktor Fischer og nogle af de andre gamle holdkammerater var noget af det, der talte for, at Mathias “Zanka” Jørgensen skiftede hjem til FC København.



Klokken nærmede sig midnat mandag aften, da FC København pludselig præsenterede et af transfervinduets mest markante Superliga-tilgange. Den signing, som tusindvis af FCK-fans havde håbet på hele sommeren, var en realitet: Mathias “Zanka” Jørgensen vendte hjem.

Den tidligere anfører skal nu for tredje gang spille for sin barndomsklub, og det ser han frem til. Dels fordi han kan flytte hjem til København, som han holder meget af, dels fordi han bliver genforenet med nogle velkendte og vellidte ansigter. 

Læs også:Optakt: Danmark – Færøerne

– Så er der selvfølgelig mange af drengene, som er de samme, som jeg også savner og glæder mig til at se igen. Og så glæder jeg mig til at spille på hold med Viktor Fischer. Det er også en ting, som jeg har glædet mig til, og en af de ting, som selvfølgelig også har talt for.

– Men selvfølgelig også de gamle: Ankersen, “Boile”, Falk, som jeg også har spillet med før. Bare lige for at nævne et par stykker, siger Mathias “Zanka” Jørgensen i et interview på FC Københavns hjemmeside.

Viktor Fischer og “Zanka” har ikke spillet sammen i FC København tidligere. De har dog været på landsholdet sammen i en årrække.

Læs også:“Zanka” opsøgte andre muligheder før FCK-skift

“Zanka” må dog vente lidt endnu med at slutte sig til sine nye, gamle holdkammerater i FCK. Han er således en del af det danske landshold, der onsdag aften spiller den første af tre kampe i løbet af en uge.

Færøerne besøger MCH Arena i Herning, søndag skal landsholdet en tur til Island, mens det næste onsdag møder England på Wembley. Opgøret mod Færøerne er en venskabskamp, mens de to næste er en del af Nations League.

“Zankas” første mulighed for at gøre comeback i FCK-trøjen er søndag den 18. oktober mod AaB.

Læs også:Hjulmand: “Zanka” har niveauet til at spille internationalt
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Zanka tilbage i FCK: Vi skal vinde titler til sommer






LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Schweiz – Algeriet

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby tæt på denne keeper

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen