Zorniger efter 16 måneder i Brøndby: Her er hygge og jantelov

Alexander Zorniger gør status over sine første 16 måneder i Brøndby IF i et interview med en tysk avis.



Det er efterhånden halvandet år siden, at Alexander Zorniger blev ansat som ny cheftræner i Brøndby IF. Zorniger har en fortid i RB Leipzig og Stuttgart, og jobbet i Brøndby IF er hans første udenfor Tyskland.

Alexander Zorniger har haft stor succes i Brøndby med en andenplads i Superligaen og DBU Pokalen i sin første sæson og en godkendt start på sin anden. Han lægger ikke skjul på, at han har det godt i Brøndby, men der var samtidig mange ting at tænke over, da han fik tilbuddet fra Troels Bech.

– Der var en masse overvejelser. Efter jeg kom til klubben, har jeg ikke fortrudt på noget tidspunkt. Jeg har fundet ind til den kerne, der stadig får mig til at tro, at jeg er en god træner. Og jeg har allerede lært nogle nye ting om mig selv, siger Alexander Zorniger i et interview med Leipziger Volkszeitung, som blev bragt i sidste uge, og tilføjer:

– Jeg har altid vidst, at jeg kunne. Men mod slutningen i Stuttgart og måske også mod slutningen i Leipzig lod jeg mig distrahere af ting, jeg ikke selv havde kontrol over. 

Danmark og Tyskland grænser op til hinanden, men alligevel har Alexander Zorniger oplevet, at der er forskelle mellem de to lande. 

– Der er to ord, man er nødt til at lære i Danmark. Det ene er ‘hygge’. Det betyder, at man tager det lidt mere afslappet. At man kan sætte sig ned sammen, have det godt og tage sig tid. Og så er der ‘janteloven’. Ingen skal tage mere end andre. I klubben blev jeg fortalt alt dette i begyndelsen. Så svarede jeg; ‘okay, så lader jeg alle deltage’. Og hvis vi så taber alle kampe, ryger alle. Så svarede de; ‘nej, kun træneren’, fortæller Alexander Zorniger med et grin og tilføjer:

– Selvfølgelig skal det være sådan. Jeg tager ansvar. Derfor vil jeg også gerne have lov at sige, hvor langt det skal gå. 

50-årige Alexander Zorniger har kontrakt med Brøndby IF for resten af indeværende sæson, og derefter overgår de to parter til en funktionæraftale. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Presset træner vil rotere mod FCM

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Nu forklarer Noah Nartey

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

De må have mareridt om ham i nat!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain