1. division-talent skal prøvetræne i Inter: Det er jeg rigtig stolt af

Mohammad Fazal, der spiller på FC Roskildes U17-hold, skal i den kommende uge prøvetræne i milanesiske Inter. Det glæder han sig til.



I slutningen af oktober dumpede der en email ind hos 1. divisionsklubben FC Roskilde. Den var fra storklubben Inter fra Milano, og i emnelinjen stod der: “Invitationsbrev til spillere Mohammad Fazal”.

Inter ville gerne have den 16-årige back til prøvetræning i Italien i fem dage, og den ville selvfølgelig betale for alle udgifter i forbindelse med rejsen. Det sagde både klub og spiller ja til. Selvfølgelig.

– Jeg var selvfølgelig overrasket over, at det var Inter, der henvendte sig, og at de havde sendt en invitation. Jeg var meget overrasket. Men jeg glæder mig. Det bliver en spændende oplevelse. Det er noget, enhver fodboldspiller drømmer om som ung, så det er noget, jeg helt klart glæder mig rigtig meget til, siger Mohammad Fazal til tipsbladet.dk.

Fra mandag til fredag i næste uge skal han træne med Inter U17-hold, og han håber, at prøvetræningen kan blive det første skridt på vejen mod en karriere i fodboldens verden. For det er i sidste ende det, han drømmer om.

– Ja, det er det helt sikkert. Det er derfor, jeg spiller. For at nå det så langt som muligt og leve af det en dag. Jeg håber, jeg får sat et godt indtryk nede i Inter Milan og bare får gjort det godt dernede, siger unge Fazal.

Inter er ifølge Deloitte den 15. rigeste klub i Europa, og storheden har også fundet vej til Mohammad Fazals invitation. I den ene margen lister klubben sine mange trofæer: de 18 mesterskaber, de syv pokaltitler, de tre Europa Cup-triumfer og klub-VM. Blandt andre.

– Selvfølgelig betyder det noget, at det er så stor en klub. De ligger jo et niveau over mange de andre. At Inter har henvendt sig, er kæmpestort. Det er en Champions League-klub. Det er jeg rigtig stolt af, siger Mohammad Fazal.

Han vender tilbage til Danmark fredag i næste uge.



Fælder dom over Victor Froholdt

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne