• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Talent Oliver Okstrøm

Brøndby har sin egen Cornelius på vej

Foto: David Tiemroth/tipsbladet.dk

Cornelius Allen er klar over, at det kræver noget at gå fra U19-niveau til Superligaen - og det skal nok komme, mener han.

Af Oliver Okstrøm

Hos FC København har man haft stor glæde af Andreas Cornelius i de to omgange, som angriberen har været i klubben. Nu er det Brøndbys tur til at have en Cornelius på vej frem i form af Cornelius Allen.

Modsat FCK's udgave, så er Brøndbys midterforsvarer af den boldspillende slags, og selvom den 17-årige spiller virker lovende, så ved han godt, at der er nogle områder, som skal være på plads, inden han kan tage det næste skridt. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.

Læs også:Morten Bruun skulle være sportsdirektør i Silkeborg: Derfor gik det ikke

- Der er jo helt klart noget fysisk, som jeg skal forbedre, for det er bare noget andet, når man går fra at være U19-spiller til at være med på Superliga-niveau. Der er altid noget fysisk og taktisk, jeg kan forbedre der, og så skal jeg bare blive ved med at gøre de ting, jeg gør, og så forsøge at blive endnu bedre, siger han og fortsætter:

- Så tror jeg nok, det skal komme. Men de er bare stærkere og hurtigere oppe på det niveau, så det er noget, man skal være helt klar til, lyder det fra Cornelius Allen.

Læs også:Kan blive et af Brøndbys største salg: Italienske klubber jagter Lindstrøm

Når man er nået til det stadie, som Allen er, så er det også nærliggende at stile efter det næste - og han har da også et klart mål med, hvad han vil med sin karriere.

- Jeg tror bare, at det er drømmen om at lykkes som fodboldspiller, der driver mig. Jeg er så glad for at spille fodbold, og jeg vil så gerne kunne leve af det og bryde igennem. Det gør mig glad at spille fodbold, men jeg tror, at enhver fodboldspiller drømmer om at slå igennem på Superliga-holdet og en dag komme til udlandet og prøve sig af der, fortæller Allen.

Cornelius Allen kom til Brøndby som U15-spiller, og han havde forinden været i både Birkerød og HIK.

Læs også:Blas Riveros udpeger det sværeste ved at være i Danmark

Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans

Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december