Brøndby har sin egen Cornelius på vej

Cornelius Allen er klar over, at det kræver noget at gå fra U19-niveau til Superligaen – og det skal nok komme, mener han.



Hos FC København har man haft stor glæde af Andreas Cornelius i de to omgange, som angriberen har været i klubben. Nu er det Brøndbys tur til at have en Cornelius på vej frem i form af Cornelius Allen.

Modsat FCK’s udgave, så er Brøndbys midterforsvarer af den boldspillende slags, og selvom den 17-årige spiller virker lovende, så ved han godt, at der er nogle områder, som skal være på plads, inden han kan tage det næste skridt. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.

Læs også:Morten Bruun skulle være sportsdirektør i Silkeborg: Derfor gik det ikke

– Der er jo helt klart noget fysisk, som jeg skal forbedre, for det er bare noget andet, når man går fra at være U19-spiller til at være med på Superliga-niveau. Der er altid noget fysisk og taktisk, jeg kan forbedre der, og så skal jeg bare blive ved med at gøre de ting, jeg gør, og så forsøge at blive endnu bedre, siger han og fortsætter:

– Så tror jeg nok, det skal komme. Men de er bare stærkere og hurtigere oppe på det niveau, så det er noget, man skal være helt klar til, lyder det fra Cornelius Allen.

Læs også:Kan blive et af Brøndbys største salg: Italienske klubber jagter Lindstrøm

Når man er nået til det stadie, som Allen er, så er det også nærliggende at stile efter det næste – og han har da også et klart mål med, hvad han vil med sin karriere.

– Jeg tror bare, at det er drømmen om at lykkes som fodboldspiller, der driver mig. Jeg er så glad for at spille fodbold, og jeg vil så gerne kunne leve af det og bryde igennem. Det gør mig glad at spille fodbold, men jeg tror, at enhver fodboldspiller drømmer om at slå igennem på Superliga-holdet og en dag komme til udlandet og prøve sig af der, fortæller Allen.

Cornelius Allen kom til Brøndby som U15-spiller, og han havde forinden været i både Birkerød og HIK.

Læs også:Blas Riveros udpeger det sværeste ved at være i Danmark
Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans
Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december




Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’