Dortmund-dansker storroser sit supertalent

Dortmunds unge Jamie Bynoe-Gittens er på vej mod stjernerne, hvis man skal tro hans danske træner Mike Tullberg.



17-årige Jamie Bynoe-Gittens er af fans og medier udråbt til at blive den næste Jadon Sancho i Dortmund.

Der er også en del paralleller at drage mellem de to. Begge kommer fra England, mere præcist London, de spiller på kanten og skiftede fra Manchester City til Dortmund i en tidlig alder.

I denne sæson er det allerede blevet til seks mål i lige så mange kampe. Forinden havde han siddet ude med en skade i knap et halvt år, men trods skaden er talentet enormt, siger den danske U19-træner i Dortmund, Mike Tullberg, til reviersport.de:

– Hvad han kan, er der meget få, som også kan.

Den 36-årige dansker ved hvilke kvaliteter Byno-Gittens har, så nu handler det i stedet om at fokusere på at blive endnu bedre:

– Jeg behøver ikke sige noget om hans potentiale. Det kan man allerede se. Han skal forbedre to ting. Først skal han lære at aflevere bolden på det rigtige tidspunkt. Nogen gange holder han på bolden lidt for længe. Derfor skal han blive bedre defensivt, siger Mike Tullberg, der forinden trænergerningen i Dortmund har en fortid som U19-træner i AGF og assistenttræner i Vendsyssel FF.

– Den måde han sætter sig selv op offensivt i en-mod-en dueller er på et helt andet niveau, siger han, og fortsætter:

– Det vigtigste lige nu er at han bliver fit. Det er han ikke endnu. Vi har stadig et par måneder til det, og så håber vi at han en dag vil spille på den store scene.

Den unge englænder har haft tre skader i den ene fod, så lige nu er fokus på de næste opgaver med U19-mandskabet. På mandag tager han og resten af holdet til Italien, hvor de skal møde FC Empoli i UEFA Youth League.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Fem bud på Brøndbys nye træner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?