17-årige Jamie Bynoe-Gittens er af fans og medier udråbt til at blive den næste Jadon Sancho i Dortmund.
Der er også en del paralleller at drage mellem de to. Begge kommer fra England, mere præcist London, de spiller på kanten og skiftede fra Manchester City til Dortmund i en tidlig alder.
I denne sæson er det allerede blevet til seks mål i lige så mange kampe. Forinden havde han siddet ude med en skade i knap et halvt år, men trods skaden er talentet enormt, siger den danske U19-træner i Dortmund, Mike Tullberg, til reviersport.de:
– Hvad han kan, er der meget få, som også kan.
Den 36-årige dansker ved hvilke kvaliteter Byno-Gittens har, så nu handler det i stedet om at fokusere på at blive endnu bedre:
– Jeg behøver ikke sige noget om hans potentiale. Det kan man allerede se. Han skal forbedre to ting. Først skal han lære at aflevere bolden på det rigtige tidspunkt. Nogen gange holder han på bolden lidt for længe. Derfor skal han blive bedre defensivt, siger Mike Tullberg, der forinden trænergerningen i Dortmund har en fortid som U19-træner i AGF og assistenttræner i Vendsyssel FF.
– Den måde han sætter sig selv op offensivt i en-mod-en dueller er på et helt andet niveau, siger han, og fortsætter:
– Det vigtigste lige nu er at han bliver fit. Det er han ikke endnu. Vi har stadig et par måneder til det, og så håber vi at han en dag vil spille på den store scene.
Den unge englænder har haft tre skader i den ene fod, så lige nu er fokus på de næste opgaver med U19-mandskabet. På mandag tager han og resten af holdet til Italien, hvor de skal møde FC Empoli i UEFA Youth League.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
