17-årige Jamie Bynoe-Gittens er af fans og medier udråbt til at blive den næste Jadon Sancho i Dortmund.
Der er også en del paralleller at drage mellem de to. Begge kommer fra England, mere præcist London, de spiller på kanten og skiftede fra Manchester City til Dortmund i en tidlig alder.
I denne sæson er det allerede blevet til seks mål i lige så mange kampe. Forinden havde han siddet ude med en skade i knap et halvt år, men trods skaden er talentet enormt, siger den danske U19-træner i Dortmund, Mike Tullberg, til reviersport.de:
– Hvad han kan, er der meget få, som også kan.
Den 36-årige dansker ved hvilke kvaliteter Byno-Gittens har, så nu handler det i stedet om at fokusere på at blive endnu bedre:
– Jeg behøver ikke sige noget om hans potentiale. Det kan man allerede se. Han skal forbedre to ting. Først skal han lære at aflevere bolden på det rigtige tidspunkt. Nogen gange holder han på bolden lidt for længe. Derfor skal han blive bedre defensivt, siger Mike Tullberg, der forinden trænergerningen i Dortmund har en fortid som U19-træner i AGF og assistenttræner i Vendsyssel FF.
– Den måde han sætter sig selv op offensivt i en-mod-en dueller er på et helt andet niveau, siger han, og fortsætter:
– Det vigtigste lige nu er at han bliver fit. Det er han ikke endnu. Vi har stadig et par måneder til det, og så håber vi at han en dag vil spille på den store scene.
Den unge englænder har haft tre skader i den ene fod, så lige nu er fokus på de næste opgaver med U19-mandskabet. På mandag tager han og resten af holdet til Italien, hvor de skal møde FC Empoli i UEFA Youth League.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
