Dortmund-dansker storroser sit supertalent

Dortmunds unge Jamie Bynoe-Gittens er på vej mod stjernerne, hvis man skal tro hans danske træner Mike Tullberg.



17-årige Jamie Bynoe-Gittens er af fans og medier udråbt til at blive den næste Jadon Sancho i Dortmund.

Der er også en del paralleller at drage mellem de to. Begge kommer fra England, mere præcist London, de spiller på kanten og skiftede fra Manchester City til Dortmund i en tidlig alder.

I denne sæson er det allerede blevet til seks mål i lige så mange kampe. Forinden havde han siddet ude med en skade i knap et halvt år, men trods skaden er talentet enormt, siger den danske U19-træner i Dortmund, Mike Tullberg, til reviersport.de:

– Hvad han kan, er der meget få, som også kan.

Den 36-årige dansker ved hvilke kvaliteter Byno-Gittens har, så nu handler det i stedet om at fokusere på at blive endnu bedre:

– Jeg behøver ikke sige noget om hans potentiale. Det kan man allerede se. Han skal forbedre to ting. Først skal han lære at aflevere bolden på det rigtige tidspunkt. Nogen gange holder han på bolden lidt for længe. Derfor skal han blive bedre defensivt, siger Mike Tullberg, der forinden trænergerningen i Dortmund har en fortid som U19-træner i AGF og assistenttræner i Vendsyssel FF.

– Den måde han sætter sig selv op offensivt i en-mod-en dueller er på et helt andet niveau, siger han, og fortsætter:

– Det vigtigste lige nu er at han bliver fit. Det er han ikke endnu. Vi har stadig et par måneder til det, og så håber vi at han en dag vil spille på den store scene.

Den unge englænder har haft tre skader i den ene fod, så lige nu er fokus på de næste opgaver med U19-mandskabet. På mandag tager han og resten af holdet til Italien, hvor de skal møde FC Empoli i UEFA Youth League.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Aston Villa – Nottingham Forest

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog