Fodboldgal familie: FCM skriver med Nissens fætter

Det er nu den tredje fætter fra den familie, der er kommet ind i klubben på heden.



Det er som sådan ikke noget storslået i, at FC Midtjylland skriver under på en akademikontrakt med en 15-årig gut, men lige netop i dette tilfælde er der noget særpræget ved det. Det er nemlig fætteren til både Leon Jessen og Rasmus Nissen Kristensen, der er kommet papir på i klubben.

På FCM’s hjemmeside bliver det fortalt, at det denne gang drejer sig om forsvarsspilleren Magne Kristensen, der tilmed er søn af den Ikast-legenden Sigurd Kristensen, som også havde en karriere i østrigsk fodbold.

For unge Kristensen har det særligt været Rasmus Nissen, som han har kunne følge, fortæller han om.

– Der har altid været noget at se op til, men for mig handler det først og fremmest om at gøre, hvad man kan. Jeg var selvfølgelig ung, da Rasmus (Nissen Kristensen, red.) spillede i FCM, men jeg husker tydeligt, da han kom til Ajax. Det var stort, og jeg har fulgt hans karriere tæt lige siden, lyder det fra Magne Kristensen.

Det er nu også tredje gang, at der kommer en ind fra Brande IF; som akademichefen i FCM, Flemming Broe knytter en kommentar til.

– Brande IF er en klub, som gør det sindssygt godt lige nu i forhold til at blive ved med at rekruttere medlemmer. Der er mange dygtige fodboldspillere, som har fået en god opvækst den vej rundt. Der er en kultur, et miljø og en tilgang til at ville foreningslivet på et flot og højt niveau, siger Broe.

For at det ikke skal være løgn, så har familien også to professionelle håndboldspillere i form af Laurits Kristensen og Naja Nissen.

For Rasmus Nissen selv er der desuden mulighed for, at der er en del at se til, da han i weekenden rykkede ned med Leeds til den næstbedste engelske række. Han fortæller her om sine tanker om fremtiden.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Knuser transferrekord

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Supercomputer: De vinder VM

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Scorer heftig lønstigning

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Spanien – Belgien

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller