Fodboldgal familie: FCM skriver med Nissens fætter

Det er nu den tredje fætter fra den familie, der er kommet ind i klubben på heden.



Det er som sådan ikke noget storslået i, at FC Midtjylland skriver under på en akademikontrakt med en 15-årig gut, men lige netop i dette tilfælde er der noget særpræget ved det. Det er nemlig fætteren til både Leon Jessen og Rasmus Nissen Kristensen, der er kommet papir på i klubben.

På FCM’s hjemmeside bliver det fortalt, at det denne gang drejer sig om forsvarsspilleren Magne Kristensen, der tilmed er søn af den Ikast-legenden Sigurd Kristensen, som også havde en karriere i østrigsk fodbold.

For unge Kristensen har det særligt været Rasmus Nissen, som han har kunne følge, fortæller han om.

– Der har altid været noget at se op til, men for mig handler det først og fremmest om at gøre, hvad man kan. Jeg var selvfølgelig ung, da Rasmus (Nissen Kristensen, red.) spillede i FCM, men jeg husker tydeligt, da han kom til Ajax. Det var stort, og jeg har fulgt hans karriere tæt lige siden, lyder det fra Magne Kristensen.

Det er nu også tredje gang, at der kommer en ind fra Brande IF; som akademichefen i FCM, Flemming Broe knytter en kommentar til.

– Brande IF er en klub, som gør det sindssygt godt lige nu i forhold til at blive ved med at rekruttere medlemmer. Der er mange dygtige fodboldspillere, som har fået en god opvækst den vej rundt. Der er en kultur, et miljø og en tilgang til at ville foreningslivet på et flot og højt niveau, siger Broe.

For at det ikke skal være løgn, så har familien også to professionelle håndboldspillere i form af Laurits Kristensen og Naja Nissen.

For Rasmus Nissen selv er der desuden mulighed for, at der er en del at se til, da han i weekenden rykkede ned med Leeds til den næstbedste engelske række. Han fortæller her om sine tanker om fremtiden.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Magiske Messi slår til igen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Klubboss raser efter skandalescener

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Stor interesse – FC København kan miste stjerne