Fodboldgal familie: FCM skriver med Nissens fætter

Det er nu den tredje fætter fra den familie, der er kommet ind i klubben på heden.



Det er som sådan ikke noget storslået i, at FC Midtjylland skriver under på en akademikontrakt med en 15-årig gut, men lige netop i dette tilfælde er der noget særpræget ved det. Det er nemlig fætteren til både Leon Jessen og Rasmus Nissen Kristensen, der er kommet papir på i klubben.

På FCM’s hjemmeside bliver det fortalt, at det denne gang drejer sig om forsvarsspilleren Magne Kristensen, der tilmed er søn af den Ikast-legenden Sigurd Kristensen, som også havde en karriere i østrigsk fodbold.

For unge Kristensen har det særligt været Rasmus Nissen, som han har kunne følge, fortæller han om.

– Der har altid været noget at se op til, men for mig handler det først og fremmest om at gøre, hvad man kan. Jeg var selvfølgelig ung, da Rasmus (Nissen Kristensen, red.) spillede i FCM, men jeg husker tydeligt, da han kom til Ajax. Det var stort, og jeg har fulgt hans karriere tæt lige siden, lyder det fra Magne Kristensen.

Det er nu også tredje gang, at der kommer en ind fra Brande IF; som akademichefen i FCM, Flemming Broe knytter en kommentar til.

– Brande IF er en klub, som gør det sindssygt godt lige nu i forhold til at blive ved med at rekruttere medlemmer. Der er mange dygtige fodboldspillere, som har fået en god opvækst den vej rundt. Der er en kultur, et miljø og en tilgang til at ville foreningslivet på et flot og højt niveau, siger Broe.

For at det ikke skal være løgn, så har familien også to professionelle håndboldspillere i form af Laurits Kristensen og Naja Nissen.

For Rasmus Nissen selv er der desuden mulighed for, at der er en del at se til, da han i weekenden rykkede ned med Leeds til den næstbedste engelske række. Han fortæller her om sine tanker om fremtiden.





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England sprudlede i underholdende målfest

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Succestræner død af kræft



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter keeper – her er planen

Rangerer AGF over Lech Poznan