Det er som sådan ikke noget storslået i, at FC Midtjylland skriver under på en akademikontrakt med en 15-årig gut, men lige netop i dette tilfælde er der noget særpræget ved det. Det er nemlig fætteren til både Leon Jessen og Rasmus Nissen Kristensen, der er kommet papir på i klubben.
På FCM’s hjemmeside bliver det fortalt, at det denne gang drejer sig om forsvarsspilleren Magne Kristensen, der tilmed er søn af den Ikast-legenden Sigurd Kristensen, som også havde en karriere i østrigsk fodbold.
For unge Kristensen har det særligt været Rasmus Nissen, som han har kunne følge, fortæller han om.
– Der har altid været noget at se op til, men for mig handler det først og fremmest om at gøre, hvad man kan. Jeg var selvfølgelig ung, da Rasmus (Nissen Kristensen, red.) spillede i FCM, men jeg husker tydeligt, da han kom til Ajax. Det var stort, og jeg har fulgt hans karriere tæt lige siden, lyder det fra Magne Kristensen.
Det er nu også tredje gang, at der kommer en ind fra Brande IF; som akademichefen i FCM, Flemming Broe knytter en kommentar til.
– Brande IF er en klub, som gør det sindssygt godt lige nu i forhold til at blive ved med at rekruttere medlemmer. Der er mange dygtige fodboldspillere, som har fået en god opvækst den vej rundt. Der er en kultur, et miljø og en tilgang til at ville foreningslivet på et flot og højt niveau, siger Broe.
For at det ikke skal være løgn, så har familien også to professionelle håndboldspillere i form af Laurits Kristensen og Naja Nissen.
For Rasmus Nissen selv er der desuden mulighed for, at der er en del at se til, da han i weekenden rykkede ned med Leeds til den næstbedste engelske række. Han fortæller her om sine tanker om fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
TOPNYHED
