Tirsdag spillede det danske U/18-landshold mod Tjekkiet i en træningsturnering i Kroatien, og i en begivenhedsrig 3-3-kamp scorede FC Helsingør-spilleren Alexander Lyng to af de danske mål.
Den 16-årige offensivspiller har dermed scoret tre gange i sine foreløbig tre U-landskampe, og den fine statistik er ikke det eneste, der gør ham til en speciel historie. For det er nemlig sjældent, at en spiller er på et af DBU’s U-landshold, hvis han ikke spiller for en klub, der har et hold i de bedste ungdomsrækker – FC Helsingør spiller kun på næstøverste niveau. Til gengæld er Alexander Lyng allerede med omkring seniorholdet, der topper 1. division.
– Han kunne også have valgt at være i Brøndby eller FCK, for jeg ved i hvert fald, at andre klubber har fulgt ham længe. Men han har troet på, at han har nemmere ved at spille divisionsfodbold hos os frem for at være en ung spiller i en af de store klubber. Han har taget et valg med sin rådgiver om at gå en anden vej end andre med samme talent, siger Morten Eskesen, der er cheftræner i FC Helsingør, til tipsbladet.dk.
– Hvis man kigger på de andre, der starter inde (på U/18-landsholdet red.); hvor mange af dem spiller så i 1. division? Det er ungdomsfodbold for de fleste. Det er selvfølgelig også fint, men at han allerede kan begå sig på 1. divisionsniveau, taler for ham, siger Eskesen.
Brian Gellert, der er sportslig ansvarlig i FC Helsingør, peger på, at klubben i de senere år har øget skruet op for niveauet i ungdomsafdelingen og har sluset unge spillere som Frederik Juul Christensen og newzealænderne Eli Just og Callum McCowatt ind på holdet. Det har vist en vej for Lyng.
– Jeg ved, at det var en af årsagerne til, at Alexander Lyng valgte at blive og gerne ville forlænge sin aftale. Det, han blev tilbudt de andre steder, havde han også her, lige på nær selvfølgelig Superliga-fodbold. Det er en enorm cadeau til hele vores system. Selv om de større adresser stemmer dørklokker hos os engang imellem, så vælger man at blive, siger Gellert, der taler varmt om det unge talent.
– Udover at han er en fantastisk hårdtarbejdende og meget, meget ydmyg dreng, så har han et enormt talent. Den naturlighed, han har i sin boldomgang, er meget, meget sjældent set. Og så er han en tofodet spiller, hans fysik er god, hans mentalitet er god, og hans teknik er på et af de allerhøjeste niveauer, jeg nogensinde har set i den årgang, siger Gellert.
Da et par af FC Helsingørs newzealændere i sommer skulle til OL, hev Morten Eskesen unge Lyng op i førsteholdstruppen for at træne med.
– Som så mange andre klubber startede vi med en bip-test. Den valgte han så at vinde. Vi har rigtig mange spillere, der løber gode bip-tests, så der tænkte jeg: ‘Hold da kæft!’ Jeg vidste godt, at han havde lavet mange mål på U/17 og U/19, og vi vidste også godt, at han var et stort talent, men at han havde den løbekapacitet og kunne vinde sådan en biptest, det kom bag på os, siger Morten Eskesen.
Lyng har i efteråret spillet fem kampe i 1. division og scoret et enkelt mål.
– Han har et rigtig godt blik for spillet og er kølig. Så når han har bolden, spiller han så rutineret, så man tror, det er løgn. Han er som en 30-årig midtbanespiller, der ikke har lavet andet end at spille i Superligaen og 1. division. Han er enormt rolig, og han løber rigtig mange kilometer, siger Morten Eskesen
– Vi spillede en pokalkamp mod HB Køge, vandt 1-0, og der spillede han alle 120 minutter og løb mere end 17 kilometer. Det er bare rigtig mange meter som 16-årig. Så han er en spiller, som går en stor fremtid i møde. Han er hårdtarbejdende, han er god på bolden, og så er han enormt kølig, når han afslutter, siger cheftræneren.
Alexander Lyng og U/18-landsholdet spiller mod Kroatien fredag formiddag.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Vil have ham væk fra FC København
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Her kan du se Viborg FF mod FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS
