Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

Europa tabte fire ud af fire kampe på andendagen af Laver Cup. Holger Rune stod for to af nederlagene.



Andendagen ved tennisturneringen Laver Cup, hvor Europa dyster mod resten af verden, var en dag lige til skraldespanden for det europæiske mandskab.

I de tidlige morgentimer dansk tid fuldendte Holger Rune og norske Casper Ruud den elendige europæiske dag i amerikanske San Francisco, da duoen tabte i double til australske Alex de Minaur og hjemmebanefavoritten Alex Michelsen i to sæt, 3-6, 4-6.

Det var det fjerde europæiske nederlag i de fire kampe på turneringens andendag. Dermed fik resten af verden vendt 1-3 fra den første dag til nu at føre med 9-3 inden sidstedagen, der begynder søndag aften dansk tid.

Der spilles først til 13 point i formatet.

I doublekampen fik de Minaur og Michelsen i første sæt et hurtigt brud i den dansk-norske duos serv. Det betød, at Ruud og Rune hurtigt kom bagud 0-3.

Derfra var det op ad bakke for den europæiske double, der godt nok fandt rytmen i egne servepartier, men ikke kunne få hul igennem i serverne hos de Minaur og Michelsen, der sikrede første sæt.

I andet sæt startede Rune og Ruud med at følge godt med, men præcis som i første sæt kunne det skandinaviske makkerpar ikke finde løsningerne i modstandernes server.

Det endte med at blive kampafgørende, da de Minaur og Michelsen brød sig foran 5-3 og kort efter sikrede sejren på den første matchbold.

I den anden kamp på turneringens andendag tabte Rune sin singledyst i to sæt til argentinske Francisco Cerúndolo.

De Minaur åbnede den gode dag for resten af verden med at slå verdens nummer tre, tyske Alexander Zverev.

Mellem Runes to tabte kampe led Europas stærkeste kort, verdensetteren Carlos Alcaraz, ligeledes et nederlag, da han tabte i to sæt til amerikanske Taylor Fritz.

Det europæiske mandskab ledes af franske Yannick Noah, mens Andre Agassi står i spidsen for resten af verden.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Jagter tidligere FCK-stjerne

Raser over VM-tiltag

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Spanien – Kap Verde

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tyskland – Curacao

Spottet i København

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel