Først var det Michael Rasmussen, der kritiserede Holger Rune, fordi han gik i krampe under turneringen i Shanghai.
Herefter var det tennisstjernens mor og manager Aneke Rune, der svarede igen ved blandt andet at inddrage den tidligere cykelrytters fortid.
Og i Viaplay-programmet Sportstalk understreger fodboldekspert Peter Sørensen, at han er helt på Michael Rasmussens side.
– Jeg synes, det er så tåkrummende pinligt. Det er umuligt at være uenig med Michael i denne her sammenhæng, alt det, han siger, er selvfølgelig rigtigt. Og alt det hun siger er tåkrummende pinligt udtalt af en mor, der passer på sin søn men sgu ikke af en manager, der ved, at det er et vilkår, at man bliver nødt til at kunne holde ud ligeså længe som sin modstander i hvert fald uanset hvor man spiller henne.
– Det er da et problem. Nu synes jeg da, Holger Rune er både en flot mand og ser ud til at være veltrænet, så jeg kan ikke gennemskue, hvorfor han angiveligt så ofte går i krampe, men det gør han jo så, men det er et problem for en sportsmand, at han ikke kan gennemføre kampene. Punktum.
Artiklen fortsætter under billedet

– Derfor er det ekstremt pinligt, at mor går i krig med Michael Rasmussen, der laver en analyse af, hvad en sportsmand skal kunne klare. Hele diskussionen kan ses i toppen af artiklen.
Det var i kølvandet på Holger Runes grimme skade, som han pådrog sig ved Nordic Open i Stockholm, at Aneke Rune kritiserede først ATP for et for hårdt program og herefter Michael Rasmussen.
Sidstnævnte havde kritiseret Holger Rune for at gå kold i Shanghai, hvor danskeren kæmpede med krampe og langede hårde ord ud mod sin boks.
– Jeg hørte cykelrytteren Michael Rasmussen sige, at det simpelthen var for dårligt man (læs: Holger) ikke var ordentligt forberedt fysisk i Shanghai, hvor han fik krampe i 35 graders varme med en luftfugtighed på 80, lød det fra Aneke Rune.
– Og hertil må jeg bare svare, at med den historik den tidligere Tour de France-vinder Michael Rasmussen havde, med systematisk brug af doping gennem 12 år, han anvendte blandt andet epo, væksthormon, testosteron, DHEA, insulin, IGF-1, kortison og blodtransfusion, så er jeg helt sikker på, at han ville kunne være godt forberedt til en tennisturnering i Shanghai og en sæson med 45 højintense arbejdsuger, men for helt almindelige sunde veltrænede kroppe, er det nærmest umuligt at stå skarpt i alt det, der forventes af tennisspillerne over et år, lød det i et svar til flere medier.
Efterfølgende svarede Michael Rasmussen igen ved at kalde Aneke Runes modsvar for usagligt, ligesom han understregede, at han stod ved sin kritik.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet