,

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen

Mange har været ude med kritik efter Holger Runes skrækskade, og nu blander hans mor og manager sig også.



Efter det stod klart, at der venter Holger Rune en lang pause på grund af en overrevet akillessene, har flere kritiseret ATP Touren for et for hårdt program.

Og det samme gør danskerens mor og manager Aneke Rune nu overfor DR Sporten.

I et langt svar skriver hun, at kalenderen, som den er strikket sammen nu, ikke ‘fungerer optimalt’, fordi der er for mange obligatoriske turneringer.

Det tærer på spillerne, der er tvunget til at stille op for ikke at blive straffet økonomisk, og konsekvensen af det er, at det går ud over deres fysik.

Det er dog ikke kun ATP Touren, der får nogle hårde ord med på vejen. Det samme gør den tidligere cykelrytter Michael Rasmussen, der i Viaplay-programmet ‘Sportstalk’ kritiserede Holger Rune i forbindelse med Shanghai Masters. Du kan se et klip fra diskussionen i toppen af artiklen.

Her fik danskeren krampe, gik helt ned fysisk og råbte sine frustrationer ud.

Holger Runes mor og manager er ikke tilfreds med hverken ATP eller Michael Rasmussen. Foto: Insidefoto di andrea staccioli/Alamy Live News

Til det sagde Michael Rasmussen, at det ‘aldrig nogensinde kunne være andres skyld’, at Holger Rune blev ramt af krampe, og at man måtte finde en løsning på at spille sig igennem en tenniskamp.

Noget, der nu får Aneke Rune til at komme med et modsvar til den tidligere cykelrytter.

– Jeg hørte cykelrytteren Michael Rasmussen sige, at det simpelthen var for dårligt man (læs: Holger) ikke var ordentligt forberedt fysisk i Shanghai , hvor han fik krampe i 35 graders varme med en luftfugtighed på 80, skriver Aneke Rune til DR og fortsætter:

-Og hertil må jeg bare svare, at med den historik den tidligere Tour de France-vinder Michael Rasmussen havde, med systematisk brug af doping gennem 12 år, han anvendte blandt andet epo, væksthormon, testosteron, DHEA, insulin, IGF-1, kortison og blodtransfusion, så er jeg helt sikker på, at han ville kunne være godt forberedt til en tennisturnering i Shanghai og en sæson med 45 højintense arbejdsuger, men for helt almindelige sunde veltrænede kroppe, er det nærmest umuligt at stå skarpt i alt det, der forventes af tennisspillerne over et år.

DR Sporten har været i kontakt med Michael Rasmussen, der ikke ønsker at kommentere på kritikken.

Aneke Rune er blot den seneste af mange, der har kritiseret det hårde kampprogram. Det samme har flere af spillerne, heriblandt Taylor Fritz. Det kan du læse mere om her.



Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– De skal skille sig af med ham!

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Randers FC – AGF

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Danskerscoringerne væltede ind

De er klar til at købe Mohamed Salah

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Kæmpe triumf for Frank

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Dansk bomber i tårevædet afsked

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Stjerner sender besked til Froholdt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag