Advarer Australien: Den plan er for farlig mod DK

Det australske landshold er nødt til at gå efter sejren i onsdagens kamp mod Danmark. Sådan lyder det nu fra en tidligere australsk landsholdsspiller.



Australien bør ikke gå på banen for at forsvare det ene point i onsdagens VM-skæbnekamp mod Danmark. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere australske landsholdsspiller Bruce Djite. Ifølge den tidligere angriber er det således en for risikabel strategi, selvom uafgjort sandsynligvis er nok for Australien, mens Danmark er pisket til at vinde. 

– Vi er nødt til at vinde. Vi er nødt til at slå Danmark. Frankrig er allerede videre, så ingen ved, hvordan Frankrig kommer til at gribe det an. Men de har ingen forpligtelser i forhold til at stille med deres stærkeste hold (mod Tunesien, red.). De sparer måske nogle spillere. Man ved aldrig, lyder det således, ifølge ABC, fra Bruce Djite. 

– Og hvis vi går ind til den kamp mod Danmark for at hive en uafgjort hjem, eller har et uafgjort resultat i baghovedet, så risikerer vi at spille ligesom i anden halvleg mod Frankrig, hvor vi ikke satte os igennem og ikke var aggressive. Så har vi ingen af de kvaliteter, vi så mod Tunesien, og det bringer os virkelig i fare. 

– Så vi er virkelig nødt til at gå ud for at hente alle tre point. Vi skal gribe kampen an ligesom vi gjorde i kampen mod Tunesien. Det er nu eller aldrig. 

Inden tredje og sidste spillerunde i gruppe D er situationen den, at Frankrig har seks point, mens Australien har tre point. Både Tunesien og Danmark har ét point. 

Dermed er ét point ikke nødvendigvis nok for Australien mod Danmark, idet Tunesien med en sejr over Frankrig kan sikre sig avancement. Det vil i så fald afhænge af målscoren. 

Læs også: Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM

Læs også: Landstræner gik fuldstændig amok på Mathew Ryan





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Åbner op for sommertransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu