Australien bør ikke gå på banen for at forsvare det ene point i onsdagens VM-skæbnekamp mod Danmark.
Sådan lyder det nu fra den tidligere australske landsholdsspiller Bruce Djite. Ifølge den tidligere angriber er det således en for risikabel strategi, selvom uafgjort sandsynligvis er nok for Australien, mens Danmark er pisket til at vinde.
– Vi er nødt til at vinde. Vi er nødt til at slå Danmark. Frankrig er allerede videre, så ingen ved, hvordan Frankrig kommer til at gribe det an. Men de har ingen forpligtelser i forhold til at stille med deres stærkeste hold (mod Tunesien, red.). De sparer måske nogle spillere. Man ved aldrig, lyder det således, ifølge ABC, fra Bruce Djite.
– Og hvis vi går ind til den kamp mod Danmark for at hive en uafgjort hjem, eller har et uafgjort resultat i baghovedet, så risikerer vi at spille ligesom i anden halvleg mod Frankrig, hvor vi ikke satte os igennem og ikke var aggressive. Så har vi ingen af de kvaliteter, vi så mod Tunesien, og det bringer os virkelig i fare.
– Så vi er virkelig nødt til at gå ud for at hente alle tre point. Vi skal gribe kampen an ligesom vi gjorde i kampen mod Tunesien. Det er nu eller aldrig.
Inden tredje og sidste spillerunde i gruppe D er situationen den, at Frankrig har seks point, mens Australien har tre point. Både Tunesien og Danmark har ét point.
Dermed er ét point ikke nødvendigvis nok for Australien mod Danmark, idet Tunesien med en sejr over Frankrig kan sikre sig avancement. Det vil i så fald afhænge af målscoren.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER