Advarer Australien: Den plan er for farlig mod DK

Det australske landshold er nødt til at gå efter sejren i onsdagens kamp mod Danmark. Sådan lyder det nu fra en tidligere australsk landsholdsspiller.



Australien bør ikke gå på banen for at forsvare det ene point i onsdagens VM-skæbnekamp mod Danmark. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere australske landsholdsspiller Bruce Djite. Ifølge den tidligere angriber er det således en for risikabel strategi, selvom uafgjort sandsynligvis er nok for Australien, mens Danmark er pisket til at vinde. 

– Vi er nødt til at vinde. Vi er nødt til at slå Danmark. Frankrig er allerede videre, så ingen ved, hvordan Frankrig kommer til at gribe det an. Men de har ingen forpligtelser i forhold til at stille med deres stærkeste hold (mod Tunesien, red.). De sparer måske nogle spillere. Man ved aldrig, lyder det således, ifølge ABC, fra Bruce Djite. 

– Og hvis vi går ind til den kamp mod Danmark for at hive en uafgjort hjem, eller har et uafgjort resultat i baghovedet, så risikerer vi at spille ligesom i anden halvleg mod Frankrig, hvor vi ikke satte os igennem og ikke var aggressive. Så har vi ingen af de kvaliteter, vi så mod Tunesien, og det bringer os virkelig i fare. 

– Så vi er virkelig nødt til at gå ud for at hente alle tre point. Vi skal gribe kampen an ligesom vi gjorde i kampen mod Tunesien. Det er nu eller aldrig. 

Inden tredje og sidste spillerunde i gruppe D er situationen den, at Frankrig har seks point, mens Australien har tre point. Både Tunesien og Danmark har ét point. 

Dermed er ét point ikke nødvendigvis nok for Australien mod Danmark, idet Tunesien med en sejr over Frankrig kan sikre sig avancement. Det vil i så fald afhænge af målscoren. 

Læs også: Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM

Læs også: Landstræner gik fuldstændig amok på Mathew Ryan







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Jess Thorup fyret

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Han var i spil som Brøndby-træner

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro