Advarer Australien: Den plan er for farlig mod DK

Det australske landshold er nødt til at gå efter sejren i onsdagens kamp mod Danmark. Sådan lyder det nu fra en tidligere australsk landsholdsspiller.



Australien bør ikke gå på banen for at forsvare det ene point i onsdagens VM-skæbnekamp mod Danmark. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere australske landsholdsspiller Bruce Djite. Ifølge den tidligere angriber er det således en for risikabel strategi, selvom uafgjort sandsynligvis er nok for Australien, mens Danmark er pisket til at vinde. 

– Vi er nødt til at vinde. Vi er nødt til at slå Danmark. Frankrig er allerede videre, så ingen ved, hvordan Frankrig kommer til at gribe det an. Men de har ingen forpligtelser i forhold til at stille med deres stærkeste hold (mod Tunesien, red.). De sparer måske nogle spillere. Man ved aldrig, lyder det således, ifølge ABC, fra Bruce Djite. 

– Og hvis vi går ind til den kamp mod Danmark for at hive en uafgjort hjem, eller har et uafgjort resultat i baghovedet, så risikerer vi at spille ligesom i anden halvleg mod Frankrig, hvor vi ikke satte os igennem og ikke var aggressive. Så har vi ingen af de kvaliteter, vi så mod Tunesien, og det bringer os virkelig i fare. 

– Så vi er virkelig nødt til at gå ud for at hente alle tre point. Vi skal gribe kampen an ligesom vi gjorde i kampen mod Tunesien. Det er nu eller aldrig. 

Inden tredje og sidste spillerunde i gruppe D er situationen den, at Frankrig har seks point, mens Australien har tre point. Både Tunesien og Danmark har ét point. 

Dermed er ét point ikke nødvendigvis nok for Australien mod Danmark, idet Tunesien med en sejr over Frankrig kan sikre sig avancement. Det vil i så fald afhænge af målscoren. 

Læs også: Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM

Læs også: Landstræner gik fuldstændig amok på Mathew Ryan





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Holland – Sverige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman