Advarer Australien: Den plan er for farlig mod DK

Det australske landshold er nødt til at gå efter sejren i onsdagens kamp mod Danmark. Sådan lyder det nu fra en tidligere australsk landsholdsspiller.



Australien bør ikke gå på banen for at forsvare det ene point i onsdagens VM-skæbnekamp mod Danmark. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere australske landsholdsspiller Bruce Djite. Ifølge den tidligere angriber er det således en for risikabel strategi, selvom uafgjort sandsynligvis er nok for Australien, mens Danmark er pisket til at vinde. 

– Vi er nødt til at vinde. Vi er nødt til at slå Danmark. Frankrig er allerede videre, så ingen ved, hvordan Frankrig kommer til at gribe det an. Men de har ingen forpligtelser i forhold til at stille med deres stærkeste hold (mod Tunesien, red.). De sparer måske nogle spillere. Man ved aldrig, lyder det således, ifølge ABC, fra Bruce Djite. 

– Og hvis vi går ind til den kamp mod Danmark for at hive en uafgjort hjem, eller har et uafgjort resultat i baghovedet, så risikerer vi at spille ligesom i anden halvleg mod Frankrig, hvor vi ikke satte os igennem og ikke var aggressive. Så har vi ingen af de kvaliteter, vi så mod Tunesien, og det bringer os virkelig i fare. 

– Så vi er virkelig nødt til at gå ud for at hente alle tre point. Vi skal gribe kampen an ligesom vi gjorde i kampen mod Tunesien. Det er nu eller aldrig. 

Inden tredje og sidste spillerunde i gruppe D er situationen den, at Frankrig har seks point, mens Australien har tre point. Både Tunesien og Danmark har ét point. 

Dermed er ét point ikke nødvendigvis nok for Australien mod Danmark, idet Tunesien med en sejr over Frankrig kan sikre sig avancement. Det vil i så fald afhænge af målscoren. 

Læs også: Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM

Læs også: Landstræner gik fuldstændig amok på Mathew Ryan







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris