VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |
Egypten og Belgien indledte deres VM-slutrunde med en underholdende og tæt kamp, som endte med en pointdeling.
Den tidligere FC Midtjylland-spiller Emam Ashour bragte egypterne foran med et flot mål i første halvleg. Men et egyptisk selvmål i anden halvleg sørgede for 1-1 i opgøret, der blev spillet sent mandag aften dansk tid.
Egyptens største stjerne og anfører, Mohamed Salah, kunne desuden fejre sin 34-års fødselsdag på Lumen Field i Seattle.
Han fik 76 minutter på banen og lavede en assist til det egyptiske mål, selv om han ikke selv kom på tavlen.
Ved Salahs side var blandt andre Manchester Citys Omar Marmoush og Emam Ashour, der havde et kort ophold i FC Midtjylland i 2023.
Den 28-årige Ashour spiller i dag ligesom mange af sine landsholdskammerater for Al Ahly i hjemlandet.
I mandagens kamp var det belgiske Kevin De Bruyne, der efter seks minutter kom til kampens første store mulighed, men Napoli-kreatøren afsluttede lige forbi mål.
Knap et kvarter senere var det så Ashour, der stjal showet.
Egypteren modtog bolden fra Salah et par meter uden for feltet. Med et velplaceret drøn sendte han den forbi Real Madrid-målmanden Thibaut Courtois. Det var Ashours første mål for det egyptiske landshold.
Belgien havde svært ved at finde et modsvar. I anden halvleg fik De Bruyne endnu en stor mulighed, da han sendte et velplaceret frispark mod mål, men forsøget ramte stolpen.
Kort efter var Ashour tæt på at blive dobbelt målscorer, da han kom i god position på en returbold, men egypteren ramte bolden helt skævt, så den i stedet røg direkte ud til indkast.
Belgien, som ellers havde profiler som Jeremy Doku og Leandro Trossard på banen, jagtede flere offensive løsninger i anden halvleg.
I det 66. minut blev blandt andre Romelu Lukaku sat ind.
Den erfarne angriber skabte hurtigt ravage, da han pressede på ved et fladt belgisk indlæg. Den egyptiske forsvarer Mohamed Hany var presset og endte med at sende bolden i eget net til 1-1.
Det endte på den måde med ét point til begge hold, som er i gruppe med Iran og New Zealand, der tager hul på VM klokken 03.00 natten til tirsdag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
Iran og New Zealand deler
Uruguay slider sig til uafgjort
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Østrig – Jordan
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
