Det endte helt galt for det danske landshold ved VM i Qatar, hvor man efter blot ét point i gruppespillet var færdige ved slutrunden. Efterfølgende har Kasper Schmeichel været ude og sætte ord på nedturen, men den var slet ikke god nok, mener den tidligere landsholdsangriber Nicklas Bendtner.
Det fortæller han i den seneste episode af sin podcast ‘Stolpe ind‘.
– Det virkede på mig lidt halvhjertet. Det virkede ikke som om, at der blev taget rigtigt ansvar. Det var mere, at ‘vi står sammen og taber og vinder på samme måde’, siger han og fortsætter:
– Det var jeg lidt skuffet over selv faktisk, da han endelig tog bladet fra munden og skulle tale omkring, hvordan vi havde spillet under den her slutrunde. At der ikke kom mere fra ham.
Kasper Schmeichel var i sit interview med Ritzau ude og nævne, at han er sikker på, at holdet kommer til at rejse sig igen.
– Modgang er noget, der er uundgåeligt, og i sidste ende handler det om, hvordan vi reagerer i disse situationer Det her er brænde til bålet, og jeg tror på, at det her hold kan rejse sig uanset hvad. Den gør ondt lige nu, både for os og jer, men jeg ved, at vi kommer igen, fortalte målmanden.
Selv kan Bendtner dog godt forstå, at spillerne går igennem en hård tid, og at de nok hellere vil gemme sig under en sten i et eller andet varmt sted som Maldiverne eller Thailand. Men han har en klar opfordring til landsholdet.
– Der, hvor den knækker for mig, det er, kom ud. Læg dig fladt ned og tag dine slag og modtag al den kritik, som du nu engang skal have, fordi det ikke har været godt nok. Og så bagefter sige ‘Nu er vi videre, og nu rejser vi os, og nu er der gået noget tid, hvor vi har fået tid til at lade sårene hele’. Men det er der ikke sket.
Dernæst peger Bendtner på, at de skulle have haft fokus på at spille fodbold og ikke på OneLove-armbind.
Den tidligere AGF-cheftræner David Nielsen har senest været ude med en påstand om, at landsholdet må være sure på medierne. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Argentinsk træner kræver forbedringer
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
