Brudte løfter: Gælder kun for få procent

Amnestys danske afdeling kritiserer, at kun få procent af migrantarbejderne i Qatar reelt har nydt gavn af reformer af arbejdsmarkedet, Qatar på papiret har indført men ikke ført ud i livet ude på arbejdspladserne.



DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 11. NOVEMBER 2022

Amnestys politiske rådgiver Annette Stubkjær Rimmer har arbejdet intenst med Qatars slutrunde og de mange problemer omkring arbejderes rettigheder og den mangelfulde behandling, mange af dem møder i VM-værtslandet.

Amnesty har op til VM presset på for at få bedre forhold for migrantarbejdere og eventuelle efterladte familier, og Tipsbladets historie fra Doha overrasker ikke.

– Det kommer ikke bag på os. De her forhold er de samme, som vi har fundet frem til i vores research og arbejde i Qatar, og som vi også beskrev indgående i vores seneste rapport fra oktober.

– Så snart man skraber bare lidt i overfladen og får talt med migrantarbejdere, der tør stille op, fortæller de om de samme triste forhold, hvor reglerne ikke bliver overholdt i praksis. Det her er så et af de mere voldsomme tilfælde, hvor der er rigtig mange brud på lovgivningen, siger Annette Stubkjær Rimmer.

– Vores research har vist, at det kun er få procent af migrantarbejderne, der i praksis arbejder under de forhold, den ny lovgivning stiller krav om. Det lader helt og holdent til at være op til den enkelte arbejdsgiver, om man overholder loven, og vi vil gerne bruge anledningen til igen at sige til Qatars myndigheder, at de skal håndhæve deres regelsæt og sørge for, at der er konsekvenser for de arbejdsgivere, der bryder loven, siger Annette Stubkjær Rimmer, der ikke køber Qatars og FIFA’s ofte fremførte præmis om, at det kun er fair at se på de byggerier og arbejdspladser, der er direkte relateret til VM-slutrunden.

– FIFA har ikke nogen forpligtelse i en sag som denne. Men det har Qatar, for de har forpligtet sig til at løfte forholdene for samtlige migrantarbejdere i Qatar. Det er ikke VM-relaterede projekter, lovgivningen er jo indført for alle i landet, siger Annette Stubkjær Rimmer.





Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!


Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Delte meldinger om Christian Nørgaard

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

– Har du snakket med din mor?

FC København-stjerne frifundet

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Højbjerg med kæmpe ros

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Kaster hård dom over Eriksen

Rigtig træls melding om Óskarsson

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med