Danmark i modvind inden VM: En ren løgn

Den organisation, der i qatarske medier har anklaget Danmark for racisme, er utvivlsomt falsk, lyder det nu fra en forsker i internationale studier.



Det danske landshold kan muligvis ikke se frem til den varmeste modtagelse i Qatar, efter at Hummel i sidste uge meldte ud, at Danmarks nye sorte tredjetrøje skal ses som en slags sørgebind og en protest mod de døde migrantarbejdere i Qatar. 

Udmeldingen resulterede i kritik fra Qatars Supreme Committee, og sagen tog efterfølgende en mere mystisk drejning, da en gruppe ved navn 'Denmark Uncensored' sendte et åbent brev til medier i Qatar, hvor man opfordrede FIFA til at 'fordømme Danmarks racisme'. 

Tipsbladet kunne allerede mandag berette om den besynderlige historie, og efterfølgende har sagen også fyldt i andre medier. Blandt andet på TV 2 SPORT, hvor Helle Malmvig, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, peger på, at Qatar forsøger at 'delegitimere' Danmark.

Ifølge Helle Malmvig er der således heller ingen tvivl om, at 'Denmark Uncensored' er en falsk organisation. 

– Jeg studsede også over den. Jeg synes, det er noget af det tydeligste i artiklen, man kan tage frem. Det er en ren fabrikation – en ren løgn, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra forskeren. 

Tipsbladet bragte mandag et interview med Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut, om den besynderlige historie fra Qatar. Læs interviewet HER.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs