Danmark i modvind inden VM: En ren løgn

Den organisation, der i qatarske medier har anklaget Danmark for racisme, er utvivlsomt falsk, lyder det nu fra en forsker i internationale studier.



Det danske landshold kan muligvis ikke se frem til den varmeste modtagelse i Qatar, efter at Hummel i sidste uge meldte ud, at Danmarks nye sorte tredjetrøje skal ses som en slags sørgebind og en protest mod de døde migrantarbejdere i Qatar. 

Udmeldingen resulterede i kritik fra Qatars Supreme Committee, og sagen tog efterfølgende en mere mystisk drejning, da en gruppe ved navn 'Denmark Uncensored' sendte et åbent brev til medier i Qatar, hvor man opfordrede FIFA til at 'fordømme Danmarks racisme'. 

Tipsbladet kunne allerede mandag berette om den besynderlige historie, og efterfølgende har sagen også fyldt i andre medier. Blandt andet på TV 2 SPORT, hvor Helle Malmvig, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, peger på, at Qatar forsøger at 'delegitimere' Danmark.

Ifølge Helle Malmvig er der således heller ingen tvivl om, at 'Denmark Uncensored' er en falsk organisation. 

– Jeg studsede også over den. Jeg synes, det er noget af det tydeligste i artiklen, man kan tage frem. Det er en ren fabrikation – en ren løgn, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra forskeren. 

Tipsbladet bragte mandag et interview med Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut, om den besynderlige historie fra Qatar. Læs interviewet HER.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Manchester United – Liverpool

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Kultklub jagtede Brøndby-flop