Danmark i modvind inden VM: En ren løgn

Den organisation, der i qatarske medier har anklaget Danmark for racisme, er utvivlsomt falsk, lyder det nu fra en forsker i internationale studier.



Det danske landshold kan muligvis ikke se frem til den varmeste modtagelse i Qatar, efter at Hummel i sidste uge meldte ud, at Danmarks nye sorte tredjetrøje skal ses som en slags sørgebind og en protest mod de døde migrantarbejdere i Qatar. 

Udmeldingen resulterede i kritik fra Qatars Supreme Committee, og sagen tog efterfølgende en mere mystisk drejning, da en gruppe ved navn 'Denmark Uncensored' sendte et åbent brev til medier i Qatar, hvor man opfordrede FIFA til at 'fordømme Danmarks racisme'. 

Tipsbladet kunne allerede mandag berette om den besynderlige historie, og efterfølgende har sagen også fyldt i andre medier. Blandt andet på TV 2 SPORT, hvor Helle Malmvig, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, peger på, at Qatar forsøger at 'delegitimere' Danmark.

Ifølge Helle Malmvig er der således heller ingen tvivl om, at 'Denmark Uncensored' er en falsk organisation. 

– Jeg studsede også over den. Jeg synes, det er noget af det tydeligste i artiklen, man kan tage frem. Det er en ren fabrikation – en ren løgn, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra forskeren. 

Tipsbladet bragte mandag et interview med Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut, om den besynderlige historie fra Qatar. Læs interviewet HER.





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

I dialog om Albert Grønbæk

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Kræver flere hold i Superligaen

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem