Dansk firma tjente millioner på skandalestadioner

Den danske industrigigant Danfoss har leveret komponenter til seks af otte VM-stadioner i Qatar. Det har ifølge Ekstra Bladet indbragt over 15 millioner.



I dag afslører Ekstra Bladet, at den store danske virksomhed Danfoss har lavet millioner af kroner på at handle med Qatars VM-værter. Danfoss har leveret komponenter til de aircondition-anlæg, som skal nedkøle de ørkenvarme stadioner ved næste års slutrunde.

Ifølge Ekstra Bladet har Danfoss leveret til seks af otte VM-stadioner. Avisen er i besiddelse af et internt nyhedsbrev, hvor det fremgår, at Danfoss oprindeligt ikke var på leverandørlisten, men via “hårdt arbejde og dedikation” har tilkæmpet sig muligheden for at levere komponenter til de skandaleombruste stadioner.

– Installationerne har en værdi på omkring 2,5 millioner dollars og efterlod konkurrenter som ABB, Scheineder og Siemens langt bagefter, står der ifølge avisen i nyhedsbrevet.

2,5 millioner dollars svarer til 15,5 millioner danske kroner.

Langt størstedelen af arbejdet på Qatars VM-stadioner udføres af migrantarbejdere. De udgør omkring 90 procent af landets arbejdsstyrke, men de fleste af dem lever under det, som eksperter og organisationer kalder moderne slaveri.

Arbejderne frarøves i vidt omfang den løn, de har krav på, hvilket Tipsbladet har beskrevet i detaljer. Derudover bliver de budt usle leveforhold, ringe rettigheder og livsfarlige arbejdsforhold.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækker kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det reelle tal formentlig er langt større.

Danfoss er ikke den eneste danske virksomhed, som har været direkte involveret i bygningen af VM-stadioner. Det har også ingeniørfirmaet Rambøll.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Forhandler med storklub

Topboss sviner Barça til

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Serie A-klubber jagter Randers-profil