Dansk firma tjente millioner på skandalestadioner

Den danske industrigigant Danfoss har leveret komponenter til seks af otte VM-stadioner i Qatar. Det har ifølge Ekstra Bladet indbragt over 15 millioner.



I dag afslører Ekstra Bladet, at den store danske virksomhed Danfoss har lavet millioner af kroner på at handle med Qatars VM-værter. Danfoss har leveret komponenter til de aircondition-anlæg, som skal nedkøle de ørkenvarme stadioner ved næste års slutrunde.

Ifølge Ekstra Bladet har Danfoss leveret til seks af otte VM-stadioner. Avisen er i besiddelse af et internt nyhedsbrev, hvor det fremgår, at Danfoss oprindeligt ikke var på leverandørlisten, men via “hårdt arbejde og dedikation” har tilkæmpet sig muligheden for at levere komponenter til de skandaleombruste stadioner.

– Installationerne har en værdi på omkring 2,5 millioner dollars og efterlod konkurrenter som ABB, Scheineder og Siemens langt bagefter, står der ifølge avisen i nyhedsbrevet.

2,5 millioner dollars svarer til 15,5 millioner danske kroner.

Langt størstedelen af arbejdet på Qatars VM-stadioner udføres af migrantarbejdere. De udgør omkring 90 procent af landets arbejdsstyrke, men de fleste af dem lever under det, som eksperter og organisationer kalder moderne slaveri.

Arbejderne frarøves i vidt omfang den løn, de har krav på, hvilket Tipsbladet har beskrevet i detaljer. Derudover bliver de budt usle leveforhold, ringe rettigheder og livsfarlige arbejdsforhold.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækker kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det reelle tal formentlig er langt større.

Danfoss er ikke den eneste danske virksomhed, som har været direkte involveret i bygningen af VM-stadioner. Det har også ingeniørfirmaet Rambøll.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

‘De har haft det værste transfervindue’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF – Brøndby IF