Dansk firma tjente millioner på skandalestadioner

Den danske industrigigant Danfoss har leveret komponenter til seks af otte VM-stadioner i Qatar. Det har ifølge Ekstra Bladet indbragt over 15 millioner.



I dag afslører Ekstra Bladet, at den store danske virksomhed Danfoss har lavet millioner af kroner på at handle med Qatars VM-værter. Danfoss har leveret komponenter til de aircondition-anlæg, som skal nedkøle de ørkenvarme stadioner ved næste års slutrunde.

Ifølge Ekstra Bladet har Danfoss leveret til seks af otte VM-stadioner. Avisen er i besiddelse af et internt nyhedsbrev, hvor det fremgår, at Danfoss oprindeligt ikke var på leverandørlisten, men via “hårdt arbejde og dedikation” har tilkæmpet sig muligheden for at levere komponenter til de skandaleombruste stadioner.

– Installationerne har en værdi på omkring 2,5 millioner dollars og efterlod konkurrenter som ABB, Scheineder og Siemens langt bagefter, står der ifølge avisen i nyhedsbrevet.

2,5 millioner dollars svarer til 15,5 millioner danske kroner.

Langt størstedelen af arbejdet på Qatars VM-stadioner udføres af migrantarbejdere. De udgør omkring 90 procent af landets arbejdsstyrke, men de fleste af dem lever under det, som eksperter og organisationer kalder moderne slaveri.

Arbejderne frarøves i vidt omfang den løn, de har krav på, hvilket Tipsbladet har beskrevet i detaljer. Derudover bliver de budt usle leveforhold, ringe rettigheder og livsfarlige arbejdsforhold.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækker kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det reelle tal formentlig er langt større.

Danfoss er ikke den eneste danske virksomhed, som har været direkte involveret i bygningen af VM-stadioner. Det har også ingeniørfirmaet Rambøll.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Sarr scorer i Saksen

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Oliver Sonne vender tilbage

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League