Dansk firma tjente millioner på skandalestadioner

Den danske industrigigant Danfoss har leveret komponenter til seks af otte VM-stadioner i Qatar. Det har ifølge Ekstra Bladet indbragt over 15 millioner.



I dag afslører Ekstra Bladet, at den store danske virksomhed Danfoss har lavet millioner af kroner på at handle med Qatars VM-værter. Danfoss har leveret komponenter til de aircondition-anlæg, som skal nedkøle de ørkenvarme stadioner ved næste års slutrunde.

Ifølge Ekstra Bladet har Danfoss leveret til seks af otte VM-stadioner. Avisen er i besiddelse af et internt nyhedsbrev, hvor det fremgår, at Danfoss oprindeligt ikke var på leverandørlisten, men via “hårdt arbejde og dedikation” har tilkæmpet sig muligheden for at levere komponenter til de skandaleombruste stadioner.

– Installationerne har en værdi på omkring 2,5 millioner dollars og efterlod konkurrenter som ABB, Scheineder og Siemens langt bagefter, står der ifølge avisen i nyhedsbrevet.

2,5 millioner dollars svarer til 15,5 millioner danske kroner.

Langt størstedelen af arbejdet på Qatars VM-stadioner udføres af migrantarbejdere. De udgør omkring 90 procent af landets arbejdsstyrke, men de fleste af dem lever under det, som eksperter og organisationer kalder moderne slaveri.

Arbejderne frarøves i vidt omfang den løn, de har krav på, hvilket Tipsbladet har beskrevet i detaljer. Derudover bliver de budt usle leveforhold, ringe rettigheder og livsfarlige arbejdsforhold.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækker kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det reelle tal formentlig er langt større.

Danfoss er ikke den eneste danske virksomhed, som har været direkte involveret i bygningen af VM-stadioner. Det har også ingeniørfirmaet Rambøll.





Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer