Dansk Boldspil-Unions (DBU) fodbolddirektør, Peter Møller, regner med, at det danske fodboldlandshold onsdag eftermiddag spiller sig videre til knockoutfasen ved VM i Qatar.
Danmark er presset til at vinde over Australien for overhovedet at have muligheden for at gå videre, og det forventer Peter Møller, at Danmark gør.
– VM er sgu en sjov størrelse. Man skal gribe de chancer, man får, for det er en forholdsvis kort turnering, hvor det hele skal klappe. Vi har muligheden for at gå videre, hvis vi slår Australien, og det skal vi simpelthen kunne.
– Der er ikke nogen, der er interesseret i at rejse hjem på torsdag, og det er heller ikke en tanke, der er på holdet.
– Alle er sikre på, at vi kan slå Australien, så vi kan komme i ottendedelsfinalen. Det er det eneste scenarie, vi kan bruge til noget, så det er dejlig simpelt, siger Peter Møller.
Han finder optimisme i, at Danmark efter hans opfattelse var bedre i nederlaget til Frankrig end i den målløse premierekamp mod Tunesien.
– Den første kamp mod Tunesien var præget af nervøsitet, og der var måske ikke nok energi. Vores kamp mod Frankrig var god.
– Verdensmestrene havde stor respekt for os, og vi spillede os frem til flere gode chancer, så det var super ærgerligt, at vi tabte til sidst, siger Peter Møller.
Fodbolddirektøren bor sammen med landsholdet på Retaj Salwa Resort & Spa i ørkenen uden for Doha og omgås også spillere og stab på træningsbanen.
Han mærker en stor optimisme, selv om resultaterne indtil videre er udeblevet.
– Jeg synes faktisk, at stemningen har været god i truppen hele tiden – også efter nederlaget til Frankrig.
– Jeg tror, at alle spillere kan mærke, at det var en præstation med pil op, og det er de takter, der skal fortsætte mod Australien, så vi kan tage den nødvendige sejr, siger Peter Møller.
Kampen mellem Danmark og Australien begynder klokken 16.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
AVIS
Dansk klub ‘brandvarm’ på Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW
