Gennem snart 100 år har VM i fodbold været afviklet hvert fjerde år, men stærke kræfter vil have intervallet halveret til hvert andet. Over for DR Sporten siger DBU dog klart nej til forslaget, der splitter fodboldens verden.
Dermed slår forbundet ind på samme linje som UEFA, som truer med boykot. Administrerende direktør Jakob Jensen fremhæver især hensynet til det i forvejen sammenpressede kampprogram som årsag til DBU’s modstand.
– Vi har mange andre hensyn end de økonomiske. Først og fremmest skal vi tage hensyn til vores spillere, vores klubber og vores produkt. Derfor er vi helt klart imod en VM-slutrunde hvert andet år, siger Jakob Jensen til DR.
Torsdag gik en række tidligere fodboldspillere frem på stribe og talte varmt om idéen om VM hvert andet år. De er alle en del af et slags råd, som FIFA har samlet, og de var til en konference i Qatar, hvor blandt andre Peter Schmeichel talte for en fordobling af VM-frekvensen.
– Jeg spillede for landsholdet i 14 år, men kom kun til et VM, og jeg ville være vild med det, hvis man kunne få chancen for at kvalificere sig hvert andet år. Jeg må også sige, at når man ser et VM som i Italien i 1990 og i USA i 1994, hvor vi (Danmark, red.) ikke kom med og tabte chancen i sidste kamp… Så skulle en ambitiøs spiller som mig vente længe på den næste mulighed. Der er ingen tvivl hos mig om, at et VM hvert andet år er en god idé, sagde målmandslegenden.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Canada – Marokko
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
