Det er intet mindre end historisk, hvad der foregår i dansk fodbold i denne tid, siger idrætshistoriker til Politiken. Aldrig før har man set den form for pres, som fra alle vegne bliver lagt på DBU, hvad angår VM i Qatar.
Historikeren Stanis Elsborg, der har titel af senioranalytiker ved Play the Game, som kæmper for mere demokrati og gennemsigtighed i sport, taler på baggrund af gårsdagens udmeldinger fra henholdsvis Brøndby IF og to af klubbens toneangivende fangrupper, Brøndby Support og Fanafdelingen.
De to fangrupper opfordrede direkte DBU til at boykotte VM-slutrunden sammen med andre nationale forbund, mens Brøndby IF var mindre direkte i sin udmelding. Klubben skrev, at den på baggrund af fangruppernes udmelding opfordrede DBU til “snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar.”
I forvejen har storsponsoren Arbejdernes Landsbank trukket sig fra DBU og landsholdet, ifølge Weekendavisen på grund af udsigten til VM i Qatar, mens et flertal af danske landsholdsfans i denne undersøgelse også støtter boykot.
Alt det gør altså presset på DBU enestående.
– DBU varetager jo dansk fodbold og dansk fodbolds interesser. DBU mener, at fodbold kan gøre en forskel, så de kan selvfølgelig ikke sidde det overhørigt, når kerneforbrugerne melder sig så massivt ind i debatten, siger Stanis Elsborg fra Play the Game til Politiken:
– Det er nu heller ikke min opfattelse, at DBU gør det, men det går stærkt i øjeblikket – og med en styrke, som vi aldrig før har set i dansk idræt. For mig er DBU og politikerne dog faktisk klare i deres meldinger: De går ikke ind for en dansk boykot, de tror ikke på den strategi.
DBU gentog ganske rigtig så sent som tirsdag, at unionen ikke tror på, at boykot af slutrunden er den rette vej at gå. Læs den historie her.
Her kan du læse mere om Brøndby IF’s og de to fangruppers udmelding.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Bayern München er i pokalfinalen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
