Det er intet mindre end historisk, hvad der foregår i dansk fodbold i denne tid, siger idrætshistoriker til Politiken. Aldrig før har man set den form for pres, som fra alle vegne bliver lagt på DBU, hvad angår VM i Qatar.
Historikeren Stanis Elsborg, der har titel af senioranalytiker ved Play the Game, som kæmper for mere demokrati og gennemsigtighed i sport, taler på baggrund af gårsdagens udmeldinger fra henholdsvis Brøndby IF og to af klubbens toneangivende fangrupper, Brøndby Support og Fanafdelingen.
De to fangrupper opfordrede direkte DBU til at boykotte VM-slutrunden sammen med andre nationale forbund, mens Brøndby IF var mindre direkte i sin udmelding. Klubben skrev, at den på baggrund af fangruppernes udmelding opfordrede DBU til “snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar.”
I forvejen har storsponsoren Arbejdernes Landsbank trukket sig fra DBU og landsholdet, ifølge Weekendavisen på grund af udsigten til VM i Qatar, mens et flertal af danske landsholdsfans i denne undersøgelse også støtter boykot.
Alt det gør altså presset på DBU enestående.
– DBU varetager jo dansk fodbold og dansk fodbolds interesser. DBU mener, at fodbold kan gøre en forskel, så de kan selvfølgelig ikke sidde det overhørigt, når kerneforbrugerne melder sig så massivt ind i debatten, siger Stanis Elsborg fra Play the Game til Politiken:
– Det er nu heller ikke min opfattelse, at DBU gør det, men det går stærkt i øjeblikket – og med en styrke, som vi aldrig før har set i dansk idræt. For mig er DBU og politikerne dog faktisk klare i deres meldinger: De går ikke ind for en dansk boykot, de tror ikke på den strategi.
DBU gentog ganske rigtig så sent som tirsdag, at unionen ikke tror på, at boykot af slutrunden er den rette vej at gå. Læs den historie her.
Her kan du læse mere om Brøndby IF’s og de to fangruppers udmelding.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
