Efter BIF-udmelding: Aldrig set før i dansk idræt

Presset på DBU er historisk stærkt, vurderer idrætshistoriker, efter Brøndby IF og to toneangivende fangrupper i går sendte opfordringer til DBU.



Det er intet mindre end historisk, hvad der foregår i dansk fodbold i denne tid, siger idrætshistoriker til Politiken. Aldrig før har man set den form for pres, som fra alle vegne bliver lagt på DBU, hvad angår VM i Qatar.

Historikeren Stanis Elsborg, der har titel af senioranalytiker ved Play the Game, som kæmper for mere demokrati og gennemsigtighed i sport, taler på baggrund af gårsdagens udmeldinger fra henholdsvis Brøndby IF og to af klubbens toneangivende fangrupper, Brøndby Support og Fanafdelingen.

De to fangrupper opfordrede direkte DBU til at boykotte VM-slutrunden sammen med andre nationale forbund, mens Brøndby IF var mindre direkte i sin udmelding. Klubben skrev, at den på baggrund af fangruppernes udmelding opfordrede DBU til “snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar.”

I forvejen har storsponsoren Arbejdernes Landsbank trukket sig fra DBU og landsholdet, ifølge Weekendavisen på grund af udsigten til VM i Qatar, mens et flertal af danske landsholdsfans i denne undersøgelse også støtter boykot.

Alt det gør altså presset på DBU enestående.

– DBU varetager jo dansk fodbold og dansk fodbolds interesser. DBU mener, at fodbold kan gøre en forskel, så de kan selvfølgelig ikke sidde det overhørigt, når kerneforbrugerne melder sig så massivt ind i debatten, siger Stanis Elsborg fra Play the Game til Politiken:

– Det er nu heller ikke min opfattelse, at DBU gør det, men det går stærkt i øjeblikket – og med en styrke, som vi aldrig før har set i dansk idræt. For mig er DBU og politikerne dog faktisk klare i deres meldinger: De går ikke ind for en dansk boykot, de tror ikke på den strategi.

DBU gentog ganske rigtig så sent som tirsdag, at unionen ikke tror på, at boykot af slutrunden er den rette vej at gå. Læs den historie her.

Her kan du læse mere om Brøndby IF’s og de to fangruppers udmelding.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Frankrig – England

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forventer rekord i Superliga-klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

– Han har en “grim” side

Spændende transfermelding om Maxsø