Efter BIF-udmelding: Aldrig set før i dansk idræt

Presset på DBU er historisk stærkt, vurderer idrætshistoriker, efter Brøndby IF og to toneangivende fangrupper i går sendte opfordringer til DBU.



Det er intet mindre end historisk, hvad der foregår i dansk fodbold i denne tid, siger idrætshistoriker til Politiken. Aldrig før har man set den form for pres, som fra alle vegne bliver lagt på DBU, hvad angår VM i Qatar.

Historikeren Stanis Elsborg, der har titel af senioranalytiker ved Play the Game, som kæmper for mere demokrati og gennemsigtighed i sport, taler på baggrund af gårsdagens udmeldinger fra henholdsvis Brøndby IF og to af klubbens toneangivende fangrupper, Brøndby Support og Fanafdelingen.

De to fangrupper opfordrede direkte DBU til at boykotte VM-slutrunden sammen med andre nationale forbund, mens Brøndby IF var mindre direkte i sin udmelding. Klubben skrev, at den på baggrund af fangruppernes udmelding opfordrede DBU til “snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar.”

I forvejen har storsponsoren Arbejdernes Landsbank trukket sig fra DBU og landsholdet, ifølge Weekendavisen på grund af udsigten til VM i Qatar, mens et flertal af danske landsholdsfans i denne undersøgelse også støtter boykot.

Alt det gør altså presset på DBU enestående.

– DBU varetager jo dansk fodbold og dansk fodbolds interesser. DBU mener, at fodbold kan gøre en forskel, så de kan selvfølgelig ikke sidde det overhørigt, når kerneforbrugerne melder sig så massivt ind i debatten, siger Stanis Elsborg fra Play the Game til Politiken:

– Det er nu heller ikke min opfattelse, at DBU gør det, men det går stærkt i øjeblikket – og med en styrke, som vi aldrig før har set i dansk idræt. For mig er DBU og politikerne dog faktisk klare i deres meldinger: De går ikke ind for en dansk boykot, de tror ikke på den strategi.

DBU gentog ganske rigtig så sent som tirsdag, at unionen ikke tror på, at boykot af slutrunden er den rette vej at gå. Læs den historie her.

Her kan du læse mere om Brøndby IF’s og de to fangruppers udmelding.





TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Medier jubler over USA’s nedtur

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Hvor er Kasper Dolberg?

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Argentina – Egypten

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

Don Ø: Mange rystede på hovedet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Schweiz – Colombia

Scorer vanvittig løn i Premier League

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’