Danmark er kommet skævt fra start ved VM i Qatar, og efter 0-0-kampen mod Tunesien har der derfor også været luftet mange holdninger om Kasper Hjulmands dispositioner i åbningskampen.
Inden anden gruppekamp mod Frankrig, som sparkes i gang om få timer, ligger det allerede fast, at Kasper Hjulmand er nødt til at lave minimum én ændring i sin startopstilling, idet Thomas Delaney har forladt VM-lejren med en skade.
Forud for Frankrig-kampen er de to TV 2 Sport-eksperter Morten Bruun og Mads Junker dog ikke helt enige om, hvilke ændringer Kasper Hjulmand bør lave til kampen mod verdensmestrene.
Morten Bruun gætter således på en 4-3-3-formation med Simon Kjær på bænken og Christian Eriksen tilbage på den centrale midtbane sammen med Pierre-Emile Højbjerg og Mathias Jensen. Derudover forventer Morten Bruun, at Daniel Wass erstatter Rasmus Nissen Kristensen som højre back, mens Mikkel Damsgaard overtager Eriksens plads som venstre kant.
Mads Junker forventer omvendt, at Kasper Hjulmand holder fast i den 3-4-3-formation, som landstræneren blev kritiseret for at benytte mod Tunesien. Junker forventer en tomandsmidtbane med Højbjerg og Eriksen og en startplads til Mikkel Damsgaard på venstre kant. Derudover forventer Junker ingen ændringer i forhold til Tunesien-kampen.
Tipsbladet er også kommet med et bud på Danmarks startopstilling til kampen mod Frankrig. Den kan du se i vores optakt til kampen, som kan læses lige HER.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Smider Salah-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
