Eksperter uenige om Danmarks startopstilling

TV 2-eksperter er ikke enige i deres forudsigelser om, hvordan Danmark stiller op i VM-braget mod Frankrig.



Danmark er kommet skævt fra start ved VM i Qatar, og efter 0-0-kampen mod Tunesien har der derfor også været luftet mange holdninger om Kasper Hjulmands dispositioner i åbningskampen. 

Inden anden gruppekamp mod Frankrig, som sparkes i gang om få timer, ligger det allerede fast, at Kasper Hjulmand er nødt til at lave minimum én ændring i sin startopstilling, idet Thomas Delaney har forladt VM-lejren med en skade. 

Forud for Frankrig-kampen er de to TV 2 Sport-eksperter Morten Bruun og Mads Junker dog ikke helt enige om, hvilke ændringer Kasper Hjulmand bør lave til kampen mod verdensmestrene. 

Morten Bruun gætter således på en 4-3-3-formation med Simon Kjær på bænken og Christian Eriksen tilbage på den centrale midtbane sammen med Pierre-Emile Højbjerg og Mathias Jensen. Derudover forventer Morten Bruun, at Daniel Wass erstatter Rasmus Nissen Kristensen som højre back, mens Mikkel Damsgaard overtager Eriksens plads som venstre kant. 

Mads Junker forventer omvendt, at Kasper Hjulmand holder fast i den 3-4-3-formation, som landstræneren blev kritiseret for at benytte mod Tunesien. Junker forventer en tomandsmidtbane med Højbjerg og Eriksen og en startplads til Mikkel Damsgaard på venstre kant. Derudover forventer Junker ingen ændringer i forhold til Tunesien-kampen. 

Tipsbladet er også kommet med et bud på Danmarks startopstilling til kampen mod Frankrig. Den kan du se i vores optakt til kampen, som kan læses lige HER





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

De lurer på Vejle-profil

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’