Eksperter uenige om Danmarks startopstilling

TV 2-eksperter er ikke enige i deres forudsigelser om, hvordan Danmark stiller op i VM-braget mod Frankrig.



Danmark er kommet skævt fra start ved VM i Qatar, og efter 0-0-kampen mod Tunesien har der derfor også været luftet mange holdninger om Kasper Hjulmands dispositioner i åbningskampen. 

Inden anden gruppekamp mod Frankrig, som sparkes i gang om få timer, ligger det allerede fast, at Kasper Hjulmand er nødt til at lave minimum én ændring i sin startopstilling, idet Thomas Delaney har forladt VM-lejren med en skade. 

Forud for Frankrig-kampen er de to TV 2 Sport-eksperter Morten Bruun og Mads Junker dog ikke helt enige om, hvilke ændringer Kasper Hjulmand bør lave til kampen mod verdensmestrene. 

Morten Bruun gætter således på en 4-3-3-formation med Simon Kjær på bænken og Christian Eriksen tilbage på den centrale midtbane sammen med Pierre-Emile Højbjerg og Mathias Jensen. Derudover forventer Morten Bruun, at Daniel Wass erstatter Rasmus Nissen Kristensen som højre back, mens Mikkel Damsgaard overtager Eriksens plads som venstre kant. 

Mads Junker forventer omvendt, at Kasper Hjulmand holder fast i den 3-4-3-formation, som landstræneren blev kritiseret for at benytte mod Tunesien. Junker forventer en tomandsmidtbane med Højbjerg og Eriksen og en startplads til Mikkel Damsgaard på venstre kant. Derudover forventer Junker ingen ændringer i forhold til Tunesien-kampen. 

Tipsbladet er også kommet med et bud på Danmarks startopstilling til kampen mod Frankrig. Den kan du se i vores optakt til kampen, som kan læses lige HER





Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Tror på millionkøb af FC København-spiller