Fanforening kritiserer FIFA: Proces er tvivlsom

Football Supporters Europe er utilfreds med både Fifas tildelingsproces og Saudi-Arabien som mulig VM-vært.



– Det er enden på VM, som vi kender det.

Sådan skrev Football Supporters Europe (FSE) onsdag på det sociale medie X, efter at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) udsendte nyt om værterne for VM i fodbold i 2030 og 2034.

Og torsdag følger FSE-talsmand Martin Endemann op med hård kritik af både Fifa og Saudi-Arabien.

Spanien, Portugal og Marokko blev onsdag reelt tildelt værtskabet i 2030, hvor Fifa desuden planlægger at starte med tre kampe i Argentina, Uruguay og Paraguay for at markere VM's 100 års jubilæum.

På den både er både Europa, Afrika og Sydamerika repræsenteret i 2030, og Fifa opfordrede på grund af sit rotationsprincip derfor lande fra Asien og Oceanien til at søge om værtskabet i 2034.

Saudi-Arabien var inden for få minutter på banen med en annoncering af sit kandidatur, og FSE har ikke meget til over for Fifa og den "fortsatte kurs mod ødelæggelse af den største turnering i verden".

– Det er forfærdeligt for tilhængere, det ignorerer miljøet og ruller den røde løber ud for en vært i 2034 med en rystende menneskerettighedshistorik, skrev FSE onsdag.
Martin Endemann uddyber over for det tyske nyhedsbureau DPA.

– Alt tyder på, at Saudi-Arabien får tildelt VM uden konkurrence. Hele processen er naturligvis tvivlsom – også med hensyn til menneskerettigheder. Hvis der kun er én ansøger, kan man ikke sammenligne retningslinjer for menneskerettigheder, siger Endemann.

Der skal rejses på tværs af flere kontinenter i 2030, og det er en hån mod Fifas egen strategi om bæredygtighed, påpeger FSE desuden, ligesom Saudi-Arabien langt fra vil være et imponerende valg.

– Menneskerettighederne er katastrofale. Der er ingen fagforeninger. Der er stadig restriktioner på kvinders rettigheder. LGBT+-personer er kriminaliserede. Der er ingen pressefrihed, siger Martin Endemann.

Saudi-Arabien er ikke udpeget som vært i 2034 endnu, og Australien har luftet tanker om at lave et konkurrerende bud, men FSE føler sig overbevist og vil være på forkant med sin kritik.

– I forbindelse med VM i Qatar lød kritikken, at klagepunkterne skulle være fremført meget tidligere i processen. I forhold til Saudi-Arabien har vi nu gjort det, siger Endemann.

FSE er en sammenslutning af fanforeninger i Europa. Danske Fodbold Fans (DFF) er blandt andre medlem. Tidligere på året forøgede FSE sit samarbejde med Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og fik dermed plads i flere komitéer.

/ritzau/





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Krisen er blevet til en katastrofe?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Midtjylland misser gylden chance

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Josip Radošević på samtlige forsider

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

I svime over Pelle Mattsson

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

FC København-krisen fortsætter

Rasmus Højlund revser konkurrent

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Modtager stor ros fra Højbjerg

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske