Fanforening kritiserer FIFA: Proces er tvivlsom

Football Supporters Europe er utilfreds med både Fifas tildelingsproces og Saudi-Arabien som mulig VM-vært.



– Det er enden på VM, som vi kender det.

Sådan skrev Football Supporters Europe (FSE) onsdag på det sociale medie X, efter at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) udsendte nyt om værterne for VM i fodbold i 2030 og 2034.

Og torsdag følger FSE-talsmand Martin Endemann op med hård kritik af både Fifa og Saudi-Arabien.

Spanien, Portugal og Marokko blev onsdag reelt tildelt værtskabet i 2030, hvor Fifa desuden planlægger at starte med tre kampe i Argentina, Uruguay og Paraguay for at markere VM's 100 års jubilæum.

På den både er både Europa, Afrika og Sydamerika repræsenteret i 2030, og Fifa opfordrede på grund af sit rotationsprincip derfor lande fra Asien og Oceanien til at søge om værtskabet i 2034.

Saudi-Arabien var inden for få minutter på banen med en annoncering af sit kandidatur, og FSE har ikke meget til over for Fifa og den "fortsatte kurs mod ødelæggelse af den største turnering i verden".

– Det er forfærdeligt for tilhængere, det ignorerer miljøet og ruller den røde løber ud for en vært i 2034 med en rystende menneskerettighedshistorik, skrev FSE onsdag.
Martin Endemann uddyber over for det tyske nyhedsbureau DPA.

– Alt tyder på, at Saudi-Arabien får tildelt VM uden konkurrence. Hele processen er naturligvis tvivlsom – også med hensyn til menneskerettigheder. Hvis der kun er én ansøger, kan man ikke sammenligne retningslinjer for menneskerettigheder, siger Endemann.

Der skal rejses på tværs af flere kontinenter i 2030, og det er en hån mod Fifas egen strategi om bæredygtighed, påpeger FSE desuden, ligesom Saudi-Arabien langt fra vil være et imponerende valg.

– Menneskerettighederne er katastrofale. Der er ingen fagforeninger. Der er stadig restriktioner på kvinders rettigheder. LGBT+-personer er kriminaliserede. Der er ingen pressefrihed, siger Martin Endemann.

Saudi-Arabien er ikke udpeget som vært i 2034 endnu, og Australien har luftet tanker om at lave et konkurrerende bud, men FSE føler sig overbevist og vil være på forkant med sin kritik.

– I forbindelse med VM i Qatar lød kritikken, at klagepunkterne skulle være fremført meget tidligere i processen. I forhold til Saudi-Arabien har vi nu gjort det, siger Endemann.

FSE er en sammenslutning af fanforeninger i Europa. Danske Fodbold Fans (DFF) er blandt andre medlem. Tidligere på året forøgede FSE sit samarbejde med Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og fik dermed plads i flere komitéer.

/ritzau/







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

‘Derfra moser vi dem’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Danske stjerner kan være fortid

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Riemer melder stjerne klar

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘FC København var en mulighed’

FC København jagter Neestrup-erstatning

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?