Frankrig kom buldrende ud af starthullerne, da de regerende verdensmestre udraderede Australien tidligere på ugen. Sejren har fungeret som et stærkt plaster på den kritiske skadessituation, som landsholdet befinder sig i.
For inden for en uge har franskmændene først kunne se Karim Benzema misse slutrunden med en skade, og mod Australien måtte backen Lucas Hernandez forlade banen med en slutrunde-afsluttende skade. Tilsætter man, at Raphael Varane har haft problemer med fysikken, og at Paul Pogba og N'Golo Kanté begge misser VM på grund af skader, så ser det skidt ud.
Man skulle tro, at landet er forbandet, og det er der noget om, fortæller Bernard Colas, der arbejder som journalist hos det franske medie Le10Sport, til Tipsbladet.
– Frankrigs fans føler, at de er forbandet på grund af Benzemas skade. Nyheds- og sportsmedierne i Frankrig var i en særlig tilstand lørdag aften – vi var deprimerede, og nu er Lucas Hernandez også skadet. Heldigvis er Deschamps styrke hans evne til at tilpasse sig, forklarer han.
I Benzemas fravær sprudlede Olivier Giroud, der med to scoringer mod Australien bragte sig op på siden af Thierry Henry, som Frankrigs mest scorende spiller nogensinde. Holdet er dog ikke stærkere, betoner Colas.
– Jeg synes altid, at et hold er bedre, når det har verdens bedste angriber, så Benzemas fravær er beklageligt. Men vi kender Olivier Giroud, og hans samspil med Mbappé har været bedre gennem flere måneder.
– Vi glemte alt om Benzema mod Australien, men Frankrig er altså ikke lige så stærke uden Ballon d'Or-vinderen. Uden Benzema kan Frankrig ikke spille på samme måde, men vi så et sammenhængende system med Griezmann i en speciel rolle i midten og to fløje. Måske er kollektivet mere flydende uden Benzema – det kan dog kun være det eneste plus.
Colas peger på, at Frankrig tidligere har skullet klare sig uden Benzema. Han var fraværende i de seneste kampe for Les Bleus før slutrunden, da Olivier Giroud kom tilbage. Da man vandt VM for fire år siden, var det også uden Real Madrid-stjernen.
Det er dog ikke kun på angriberpositionen, at Frankrig skal omstille sig og pludselig få noget nyt til at fungere. Med Lucas Hernandez' skade efterlader det Theo Hernandez som den eneste reelle venstre back, og det er særligt herude, at de regerende verdensmestre er sårbare.
Det er dog ene og alene Didier Deschamps skyld, mener Colas.
– Det er synd for Lucas Hernandez, særligt fordi Frankrig kun har en venstre back i Theo Hernandez. Didier Deschamps blev kritiseret for nogle uger siden for sin trupliste, for vi forstår ikke, hvorfor han har taget så mange midtstoppere med i stedet for backs. Det er et nyt svagt punkt for Frankrig – deres backs.
– Pavard er dårlig, og mange i Frankrig er hårde mod ham. Vi indkasserede også et mål mod Australien på grund af ham. Det er ikke umuligt, at Koundé erstatter ham mod Danmark. Defensivt er det stadig sårbart, hvilket vi så i de første 15 minutter af kampen mod Australien, lyder det fra journalisten, der samtidig ser den franske centrale midtbane som sårbar, da ingen af de bærende spillere derinde har særlig meget international erfaring.
Sandsynligvis Deschamps sidste dans
Hvor Frankrigs hold til denne slutrunde er et af de mere uerfarne, når det kommer til landsholdsfodbold, så kan landet trods alt prise sig lykkelig over at have masser af erfaring på trænerbænken, hvor Didier Deschamps efterhånden har været landstræner i mere end ti år.
Det lakker dog mod enden efter denne slutrunde, gætter Bernard Colas på, og det skyldes en legendarisk træner, der står klar i kulissen.
Er det her Deschamps sidste slutrunde?
– Ja, det er det nok. Hans kontrakt løber ud til december. Nöel Le Graët (præsidenten hos Frankrigs Fodbold Forbund) har sagt, at Deschamps selv bestemmer sin fremtid, hvis Frankrig når semfinalen. Hvis det fejler, bestemmer Le Graët. Men der kan også blive skiftet ud på præsidentposten.
– Fremtiden er ret usikker, men én mand sidder i venteposition; Zinedine Zidane, og han forsøger ikke at skjule det. Han har afvist tilbud, inklusiv et fra PSG for det job. Mange franskmænd venter også på Zidane. Offentligheden værdsætter og takker Deschamps, men ti år er lang tid. Mange fans ville ændre efter EM og frygter en fiasko i Qatar, lyder det fra Colas, inden han sætter punktum på, hvem der kan afværge en eventuel fiasko;
– Hvis Mbappé ikke spiller godt i Qatar, så kommer Frankrig ikke til at vinde VM.
Det startede dog godt for Mbappé mod Australien, hvor verdensstjernen var decideret ustyrlig ude på venstre kanten. Kan han fortsætte det niveau, og kan Giroud blive ved med at score mål i Benzemas fravær, så er de franske fans måske endda ikke så forbandet, som de selv går og tror.
LIVE
LIVE: 10.000 solgte billetter til landskamp
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER