VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |
Det norske fodboldlandshold fik natten til onsdag dansk tid en perfekt start på landsholdets første VM-slutrunde i 28 år.
I gruppe I blev Irak besejret med 4-1 på Boston Stadium i USA.
Det var som ventet Norges største stjerne – Erling Braut Haaland – der sendte nordmændene på sejrskurs i midten af første halvleg, hvor Irak overraskede positivt og havde flere store chancer.
Angriberen, der til daglig scorer masser af mål for Manchester City, fik sidste fod på bolden i et flot kontraangreb, hvor David Møller Wolfe sendte bolden i fødderne på Haaland fra venstrekanten.
Norge fortsatte med at trykke på i første halvleg, hvor Atlético Madrid-spilleren Alexander Sørloth var tæt på at gøre det til 2-0.
I stedet blev det Irak, der kom på måltavlen efter 39 minutters spil.
Amir Al-Ammari blev spillet fri, og fra baglinjen kunne han sende en perfekt aflevering ind i det norske felt. Her hoppede Aymen Hussein højest og sendte bolden i mål med et kraftfuldt hovedstød.
Norge svarede hurtigt igen få minutter senere efter en stor fejl i Iraks forsvar. En aflevering tilbage til Iraks målmand fik ikke nok fart, og Haaland var igen på pletten og fik sendt Norge i front til 2-1.
Irak jagtede udligningen i slutningen af første halvleg, hvor de havde flere store chancer, men nordmændene formåede at bevare føringen.
Norges landstræner, Ståle Solbakken, valgte i midten af anden halvleg at skifte fire spillere ud på samme tid – blandt andet RB Leipzig-spilleren Antonio Nusa, hvis hurtige driblinger konstant var en trussel mod Iraks forsvar i særligt første halvleg.
Det viste sig at være en god beslutning fra Solbakken.
Få minutter senere steg indskiftede Leo Østigård højest i det irakiske felt og sendte Norge på 3-1.
Erling Braut Haaland var tæt på et hattrick i slutningen af opgøret, men skuddet blev blokeret af Iraks målmand. I de døende minutter af opgøret blev det til 4-1, da Iraks målscorer Aymen Hussein sendte bolden i eget net.
Norge skal i næste uge møde Senegal og Frankrig i de to resterende kampe i gruppe I. Frankrig vandt deres kamp over Senegal med 3-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
LIVE
Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
CUSTOM