VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |
Det norske fodboldlandshold fik natten til onsdag dansk tid en perfekt start på landsholdets første VM-slutrunde i 28 år.
I gruppe I blev Irak besejret med 4-1 på Boston Stadium i USA.
Det var som ventet Norges største stjerne – Erling Braut Haaland – der sendte nordmændene på sejrskurs i midten af første halvleg, hvor Irak overraskede positivt og havde flere store chancer.
Angriberen, der til daglig scorer masser af mål for Manchester City, fik sidste fod på bolden i et flot kontraangreb, hvor David Møller Wolfe sendte bolden i fødderne på Haaland fra venstrekanten.
Norge fortsatte med at trykke på i første halvleg, hvor Atlético Madrid-spilleren Alexander Sørloth var tæt på at gøre det til 2-0.
I stedet blev det Irak, der kom på måltavlen efter 39 minutters spil.
Amir Al-Ammari blev spillet fri, og fra baglinjen kunne han sende en perfekt aflevering ind i det norske felt. Her hoppede Aymen Hussein højest og sendte bolden i mål med et kraftfuldt hovedstød.
Norge svarede hurtigt igen få minutter senere efter en stor fejl i Iraks forsvar. En aflevering tilbage til Iraks målmand fik ikke nok fart, og Haaland var igen på pletten og fik sendt Norge i front til 2-1.
Irak jagtede udligningen i slutningen af første halvleg, hvor de havde flere store chancer, men nordmændene formåede at bevare føringen.
Norges landstræner, Ståle Solbakken, valgte i midten af anden halvleg at skifte fire spillere ud på samme tid – blandt andet RB Leipzig-spilleren Antonio Nusa, hvis hurtige driblinger konstant var en trussel mod Iraks forsvar i særligt første halvleg.
Det viste sig at være en god beslutning fra Solbakken.
Få minutter senere steg indskiftede Leo Østigård højest i det irakiske felt og sendte Norge på 3-1.
Erling Braut Haaland var tæt på et hattrick i slutningen af opgøret, men skuddet blev blokeret af Iraks målmand. I de døende minutter af opgøret blev det til 4-1, da Iraks målscorer Aymen Hussein sendte bolden i eget net.
Norge skal i næste uge møde Senegal og Frankrig i de to resterende kampe i gruppe I. Frankrig vandt deres kamp over Senegal med 3-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Er det hans løn i FC København?
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle-profil skifter til OB
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
TRANSFER
Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
LIVE
Superliga-LIVE: Havde været ulovligt i Superligaen
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
TOPNYHED
‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
TOPNYHED
Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel
NYHEDER
Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København henter Diant Ramaj
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
MEDIE
Superliga-klub ville kapre Garananga-handel
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
NYHEDER
FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
EKSKLUSIVT