Højbjerg sender dansk landsholdsduo til tælling

Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm var ude af stand til at abstrahere fra Pierre-Emile Højbjerg under et interview.



Danmark er selvsagt i Qatar for at skaffe et stort resultat ved VM.

Ved siden af jagten på VM-trofæet, så hører der sig også en masse medieaktiveter til landsholdets egne kanaler og den medrejste presse. 

I den forbindelse var Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm sat i stævne til en LIVE-aktivitet, hvor landsholdets fans kunne stille duoen spørgsmål. Oliver Christensen skal netop til at fortælle om sine ritualer i forbindelse med en kamp, da Pierre-Emile Højbjerg stjæler rampelyset.

I baggrunden bevæger han sig ind i billedet kun iført underbukser. Det ser ikke ud til at genere ham synderligt meget, da han fortsætter forbi kameraet. Lange elevatorblikke og store grin sender studiet til tælling, hvorefter Oliver Christensen fortsætter.

– Inden vi tager ud til stadion går jeg altid i bad. Bagefter mediterer jeg fem minutter. Det gør jeg altid. Tænker over kampen og hvilke nogle ting, som jeg skal have fokus på, siger Bundesliga-keeperen efterfølgende.

Mens Oliver Christensen primært har en reserverolle bag Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow, så fik Jesper Lindstrøm sin VM-debut i åbningskampen mod Tunesien.

Han blev indskiftet i anden halvleg, men heller ikke han kunne lukke den tunesiske defensiv op, hvorfor Danmark noget skuffende måtte nøjes med et kryds i turneringens første kamp. På lørdag venter forhåndsfavoritterne fra Frankrig.

Du kan se sekvensen med Pierre-Emile Højbjerg, der afbryder interviewet med landsholdsduoen nedenfor.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Jubler over store FC København-nyheder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansk angriber sat til salg

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte

LIVE: AGF klarede presset!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord