Højbjerg sender dansk landsholdsduo til tælling

Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm var ude af stand til at abstrahere fra Pierre-Emile Højbjerg under et interview.



Danmark er selvsagt i Qatar for at skaffe et stort resultat ved VM.

Ved siden af jagten på VM-trofæet, så hører der sig også en masse medieaktiveter til landsholdets egne kanaler og den medrejste presse. 

I den forbindelse var Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm sat i stævne til en LIVE-aktivitet, hvor landsholdets fans kunne stille duoen spørgsmål. Oliver Christensen skal netop til at fortælle om sine ritualer i forbindelse med en kamp, da Pierre-Emile Højbjerg stjæler rampelyset.

I baggrunden bevæger han sig ind i billedet kun iført underbukser. Det ser ikke ud til at genere ham synderligt meget, da han fortsætter forbi kameraet. Lange elevatorblikke og store grin sender studiet til tælling, hvorefter Oliver Christensen fortsætter.

– Inden vi tager ud til stadion går jeg altid i bad. Bagefter mediterer jeg fem minutter. Det gør jeg altid. Tænker over kampen og hvilke nogle ting, som jeg skal have fokus på, siger Bundesliga-keeperen efterfølgende.

Mens Oliver Christensen primært har en reserverolle bag Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow, så fik Jesper Lindstrøm sin VM-debut i åbningskampen mod Tunesien.

Han blev indskiftet i anden halvleg, men heller ikke han kunne lukke den tunesiske defensiv op, hvorfor Danmark noget skuffende måtte nøjes med et kryds i turneringens første kamp. På lørdag venter forhåndsfavoritterne fra Frankrig.

Du kan se sekvensen med Pierre-Emile Højbjerg, der afbryder interviewet med landsholdsduoen nedenfor.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

El Clásico kan afgøre det hele

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt