Højbjerg sender dansk landsholdsduo til tælling

Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm var ude af stand til at abstrahere fra Pierre-Emile Højbjerg under et interview.



Danmark er selvsagt i Qatar for at skaffe et stort resultat ved VM.

Ved siden af jagten på VM-trofæet, så hører der sig også en masse medieaktiveter til landsholdets egne kanaler og den medrejste presse. 

I den forbindelse var Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm sat i stævne til en LIVE-aktivitet, hvor landsholdets fans kunne stille duoen spørgsmål. Oliver Christensen skal netop til at fortælle om sine ritualer i forbindelse med en kamp, da Pierre-Emile Højbjerg stjæler rampelyset.

I baggrunden bevæger han sig ind i billedet kun iført underbukser. Det ser ikke ud til at genere ham synderligt meget, da han fortsætter forbi kameraet. Lange elevatorblikke og store grin sender studiet til tælling, hvorefter Oliver Christensen fortsætter.

– Inden vi tager ud til stadion går jeg altid i bad. Bagefter mediterer jeg fem minutter. Det gør jeg altid. Tænker over kampen og hvilke nogle ting, som jeg skal have fokus på, siger Bundesliga-keeperen efterfølgende.

Mens Oliver Christensen primært har en reserverolle bag Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow, så fik Jesper Lindstrøm sin VM-debut i åbningskampen mod Tunesien.

Han blev indskiftet i anden halvleg, men heller ikke han kunne lukke den tunesiske defensiv op, hvorfor Danmark noget skuffende måtte nøjes med et kryds i turneringens første kamp. På lørdag venter forhåndsfavoritterne fra Frankrig.

Du kan se sekvensen med Pierre-Emile Højbjerg, der afbryder interviewet med landsholdsduoen nedenfor.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Brian Riemer peger på tre årsager

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker