Højbjerg sender dansk landsholdsduo til tælling

Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm var ude af stand til at abstrahere fra Pierre-Emile Højbjerg under et interview.



Danmark er selvsagt i Qatar for at skaffe et stort resultat ved VM.

Ved siden af jagten på VM-trofæet, så hører der sig også en masse medieaktiveter til landsholdets egne kanaler og den medrejste presse. 

I den forbindelse var Oliver Christensen og Jesper Lindstrøm sat i stævne til en LIVE-aktivitet, hvor landsholdets fans kunne stille duoen spørgsmål. Oliver Christensen skal netop til at fortælle om sine ritualer i forbindelse med en kamp, da Pierre-Emile Højbjerg stjæler rampelyset.

I baggrunden bevæger han sig ind i billedet kun iført underbukser. Det ser ikke ud til at genere ham synderligt meget, da han fortsætter forbi kameraet. Lange elevatorblikke og store grin sender studiet til tælling, hvorefter Oliver Christensen fortsætter.

– Inden vi tager ud til stadion går jeg altid i bad. Bagefter mediterer jeg fem minutter. Det gør jeg altid. Tænker over kampen og hvilke nogle ting, som jeg skal have fokus på, siger Bundesliga-keeperen efterfølgende.

Mens Oliver Christensen primært har en reserverolle bag Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow, så fik Jesper Lindstrøm sin VM-debut i åbningskampen mod Tunesien.

Han blev indskiftet i anden halvleg, men heller ikke han kunne lukke den tunesiske defensiv op, hvorfor Danmark noget skuffende måtte nøjes med et kryds i turneringens første kamp. På lørdag venter forhåndsfavoritterne fra Frankrig.

Du kan se sekvensen med Pierre-Emile Højbjerg, der afbryder interviewet med landsholdsduoen nedenfor.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Bayern München lurer på choktransfer

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

José Mourinho vil have dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’