Jobbe og Slimane mødes: Der skal komme provokation

I Danmarks første kamp ved VM skal Jesper Lindstrøm for en sjælden gangs skyld stå over for en af sine helt gode venner.



Tipsbladet i Qatar.

Når Danmark tirsdag spiller åbningskamp mod Tunesien, skal Jesper Lindstrøm prøve mange nye ting. Først og fremmest vil det være første gang, at han er i truppen til en slutrundekamp, og hvis det også bliver til minutter, får han altså VM- og slutrundedebut.

Men “Jobbe” skal også prøve at spille over for en af sine nære ven, nemlig Anis Ben Slimane, der er med Tunesiens landshold.

Lindstrøm og Slimane kender hinanden godt fra deres fælles tid i Brøndby, som de blandt andet var med til at vinde mesterskabet med i 2021. Siden har førstnævnte forladt Vestegnen til fordel for Eintracht Frankfurt, mens Slimane stadig er at finde hos de blå-gule.

– Det er klasse at se, at der er så mange med Brøndby-fortid, der er med landshold. Med Rønnow, Nørgaard, Wass, Jens, Pierre, “AC” og mig her. Der er mange spillere, som kommer fra Brøndbys ungdomsafdeling.

– At skulle spille mod Anis, der er en af mine bedste kammerater fra den tid, bliver skidesjovt, siger Jesper Lindstrøm i et interview på landsholdets hotel og påpeger også:

– Nu hvor (Randal Kolo) Muani fra Frankfurt også er blevet udtaget for det franske, skal vi også spille mod ham, og jeg har også tidligere spillet med Hrustic fra Australien. Det er sjovt at spille mod nogle, man kender, og så må vi håbe på en sejr, så vi kan hovere lidt.

Har der så været drillerier mellem jer?

– Selvfølgelig. Især med mig og Anis, fordi vi er så gode venner og snakker sammen minimum et par gange om ugen. Der skal altid komme lidt provokation.

Skal I ses uden for fodboldbanen, mens I er hernede?

– Det tror jeg ikke. Jeg ved ikke, hvor de har hotel, og vi er jo herude i ørkenen, så jeg ved ikke, om vi kan se hinanden. Men hvis vi får en fridag eller har nogle timer, kan det være, at vi skulle skrive sammen. Men igen, det er også begrænset, hvad man kan lave herude, siger “Jobbe” med henvisning til den omkringliggende ørken, hvor man blandt andet kan se kameler. 

Danmark og Tunesien spiller tirsdag klokken 14.00 dansk tid. Det er selvsagt uvist, om Lindstrøm, Slimane eller begge starter inde for deres respektive landshold.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Frankrig – Sverige

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’