– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.
Sådan sagde Kamil Grabara i sidste uge med et smil på læben og i klassisk Grabara-stil til Tipsbladet, efter at han havde fået beskeden om, at han ikke var udtaget til VM for det polske landshold.
Men siden er der sket en drejning i sagen.
For søndag blev FC København-stjernen nemlig udtaget til Polens trup, efter at den polske målmand Bartłomiej Drągowski blev alvorligt skadet og måtte melde fra til slutrunden.
Og grundet det ovenstående citat, der er blevet delt vidt og bredt i Polen og tilsyneladende er blevet taget lidt for alvorligt, blev nyheden om Kamil Grabaras udtagelse til VM mødt med blandede reaktioner fra polske fans på sociale medier.
Her er nogle af reaktionerne på Twitter:
- Det er ham, der sagde, at han ville lære en anden nationalmelodi?
- Hvordan kan Polen satse på en spiller, der for få dage siden erklærede sig klar til at spille for et andet landshold og synge nationalmelodien for et andet land?
- Denne klovn skulle aldrig spille for Polen igen!
- Du (Kamil Grabara) bør afvise denne udtagelse.
- Jeg håber, at du (Grabara) vil give afkald på denne udtagelse til det polske landshold og vente på et opkald fra det danske landshold, så du kan synge den nationalmelodi, du vil lære.
I det polske fodboldforbund tager man imidlertid kritikken helt roligt.
– Vi kender Kamil Grabara, hans humor, og vi ved, at han nogle gange gerne vil provokere. Derfor ser vi ingen problemer med dette. Du ved, hvordan Twitter kan reagere. Det er et fantastisk sted at lave nogle “shitstorms”, siger Jakub Kwiatkowski, talsperson for det polske fodboldforbund, til Tipsbladet.
Kamil Grabara, 23 år, står noteret for én landskamp for Polen. Han ventes at være tredjemålmand under VM, hvor Wojciech Szczesny fra Juventus og Lukasz Skorupski fra Bologna også er udtaget.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT