– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.
Sådan sagde Kamil Grabara i sidste uge med et smil på læben og i klassisk Grabara-stil til Tipsbladet, efter at han havde fået beskeden om, at han ikke var udtaget til VM for det polske landshold.
Men siden er der sket en drejning i sagen.
For søndag blev FC København-stjernen nemlig udtaget til Polens trup, efter at den polske målmand Bartłomiej Drągowski blev alvorligt skadet og måtte melde fra til slutrunden.
Og grundet det ovenstående citat, der er blevet delt vidt og bredt i Polen og tilsyneladende er blevet taget lidt for alvorligt, blev nyheden om Kamil Grabaras udtagelse til VM mødt med blandede reaktioner fra polske fans på sociale medier.
Her er nogle af reaktionerne på Twitter:
- Det er ham, der sagde, at han ville lære en anden nationalmelodi?
- Hvordan kan Polen satse på en spiller, der for få dage siden erklærede sig klar til at spille for et andet landshold og synge nationalmelodien for et andet land?
- Denne klovn skulle aldrig spille for Polen igen!
- Du (Kamil Grabara) bør afvise denne udtagelse.
- Jeg håber, at du (Grabara) vil give afkald på denne udtagelse til det polske landshold og vente på et opkald fra det danske landshold, så du kan synge den nationalmelodi, du vil lære.
I det polske fodboldforbund tager man imidlertid kritikken helt roligt.
– Vi kender Kamil Grabara, hans humor, og vi ved, at han nogle gange gerne vil provokere. Derfor ser vi ingen problemer med dette. Du ved, hvordan Twitter kan reagere. Det er et fantastisk sted at lave nogle “shitstorms”, siger Jakub Kwiatkowski, talsperson for det polske fodboldforbund, til Tipsbladet.
Kamil Grabara, 23 år, står noteret for én landskamp for Polen. Han ventes at være tredjemålmand under VM, hvor Wojciech Szczesny fra Juventus og Lukasz Skorupski fra Bologna også er udtaget.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER