– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.
Sådan sagde Kamil Grabara i sidste uge med et smil på læben og i klassisk Grabara-stil til Tipsbladet, efter at han havde fået beskeden om, at han ikke var udtaget til VM for det polske landshold.
Men siden er der sket en drejning i sagen.
For søndag blev FC København-stjernen nemlig udtaget til Polens trup, efter at den polske målmand Bartłomiej Drągowski blev alvorligt skadet og måtte melde fra til slutrunden.
Og grundet det ovenstående citat, der er blevet delt vidt og bredt i Polen og tilsyneladende er blevet taget lidt for alvorligt, blev nyheden om Kamil Grabaras udtagelse til VM mødt med blandede reaktioner fra polske fans på sociale medier.
Her er nogle af reaktionerne på Twitter:
- Det er ham, der sagde, at han ville lære en anden nationalmelodi?
- Hvordan kan Polen satse på en spiller, der for få dage siden erklærede sig klar til at spille for et andet landshold og synge nationalmelodien for et andet land?
- Denne klovn skulle aldrig spille for Polen igen!
- Du (Kamil Grabara) bør afvise denne udtagelse.
- Jeg håber, at du (Grabara) vil give afkald på denne udtagelse til det polske landshold og vente på et opkald fra det danske landshold, så du kan synge den nationalmelodi, du vil lære.
I det polske fodboldforbund tager man imidlertid kritikken helt roligt.
– Vi kender Kamil Grabara, hans humor, og vi ved, at han nogle gange gerne vil provokere. Derfor ser vi ingen problemer med dette. Du ved, hvordan Twitter kan reagere. Det er et fantastisk sted at lave nogle “shitstorms”, siger Jakub Kwiatkowski, talsperson for det polske fodboldforbund, til Tipsbladet.
Kamil Grabara, 23 år, står noteret for én landskamp for Polen. Han ventes at være tredjemålmand under VM, hvor Wojciech Szczesny fra Juventus og Lukasz Skorupski fra Bologna også er udtaget.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TRANSFER