Kamil Grabara i modvind efter VM-udtagelse

Ikke alle polske fans er lige tilfredse med, at Kamil Grabara er udtaget til VM på grund af en udtalelse, men det polske fodboldforbund tager situationen med ro.



– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.

Sådan sagde Kamil Grabara i sidste uge med et smil på læben og i klassisk Grabara-stil til Tipsbladet, efter at han havde fået beskeden om, at han ikke var udtaget til VM for det polske landshold. 

Men siden er der sket en drejning i sagen.

For søndag blev FC København-stjernen nemlig udtaget til Polens trup, efter at den polske målmand Bartłomiej Drągowski blev alvorligt skadet og måtte melde fra til slutrunden.

Og grundet det ovenstående citat, der er blevet delt vidt og bredt i Polen og tilsyneladende er blevet taget lidt for alvorligt, blev nyheden om Kamil Grabaras udtagelse til VM mødt med blandede reaktioner fra polske fans på sociale medier. 

Her er nogle af reaktionerne på Twitter:

  • Det er ham, der sagde, at han ville lære en anden nationalmelodi?
  • Hvordan kan Polen satse på en spiller, der for få dage siden erklærede sig klar til at spille for et andet landshold og synge nationalmelodien for et andet land?
  • Denne klovn skulle aldrig spille for Polen igen!
  • Du (Kamil Grabara) bør afvise denne udtagelse.
  • Jeg håber, at du (Grabara) vil give afkald på denne udtagelse til det polske landshold og vente på et opkald fra det danske landshold, så du kan synge den nationalmelodi, du vil lære.

I det polske fodboldforbund tager man imidlertid kritikken helt roligt.

– Vi kender Kamil Grabara, hans humor, og vi ved, at han nogle gange gerne vil provokere. Derfor ser vi ingen problemer med dette. Du ved, hvordan Twitter kan reagere. Det er et fantastisk sted at lave nogle “shitstorms”, siger Jakub Kwiatkowski, talsperson for det polske fodboldforbund, til Tipsbladet.

Kamil Grabara, 23 år, står noteret for én landskamp for Polen. Han ventes at være tredjemålmand under VM, hvor Wojciech Szczesny fra Juventus og Lukasz Skorupski fra Bologna også er udtaget. 





LIVE: ‘Største præstation i Superligaens historie’




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

‘Det er ringe ad helvede til’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Randers FC – OB

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn