– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.
Sådan sagde Kamil Grabara i sidste uge med et smil på læben og i klassisk Grabara-stil til Tipsbladet, efter at han havde fået beskeden om, at han ikke var udtaget til VM for det polske landshold.
Men siden er der sket en drejning i sagen.
For søndag blev FC København-stjernen nemlig udtaget til Polens trup, efter at den polske målmand Bartłomiej Drągowski blev alvorligt skadet og måtte melde fra til slutrunden.
Og grundet det ovenstående citat, der er blevet delt vidt og bredt i Polen og tilsyneladende er blevet taget lidt for alvorligt, blev nyheden om Kamil Grabaras udtagelse til VM mødt med blandede reaktioner fra polske fans på sociale medier.
Her er nogle af reaktionerne på Twitter:
- Det er ham, der sagde, at han ville lære en anden nationalmelodi?
- Hvordan kan Polen satse på en spiller, der for få dage siden erklærede sig klar til at spille for et andet landshold og synge nationalmelodien for et andet land?
- Denne klovn skulle aldrig spille for Polen igen!
- Du (Kamil Grabara) bør afvise denne udtagelse.
- Jeg håber, at du (Grabara) vil give afkald på denne udtagelse til det polske landshold og vente på et opkald fra det danske landshold, så du kan synge den nationalmelodi, du vil lære.
I det polske fodboldforbund tager man imidlertid kritikken helt roligt.
– Vi kender Kamil Grabara, hans humor, og vi ved, at han nogle gange gerne vil provokere. Derfor ser vi ingen problemer med dette. Du ved, hvordan Twitter kan reagere. Det er et fantastisk sted at lave nogle “shitstorms”, siger Jakub Kwiatkowski, talsperson for det polske fodboldforbund, til Tipsbladet.
Kamil Grabara, 23 år, står noteret for én landskamp for Polen. Han ventes at være tredjemålmand under VM, hvor Wojciech Szczesny fra Juventus og Lukasz Skorupski fra Bologna også er udtaget.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?