I løbet af Marcus Ingvartsens karriere har han på intet tidspunkt været en fast del af Danmarks fodboldlandshold.
På nuværende tidspunkt er Mainz 05-angriberen således blot noteret for en landskamp.
Alligevel kan det på ingen måde udelukkes, at den tidligere FC Nordsjælland-spiller udtages til VM i Qatar af Kasper Hjulmand den 7. november.
Marcus Ingvartsen er nemlig en af de danske angribere, som er i bedst form i skrivende stund. Fire mål i de sidste fire kampe i Tyskland taler sit tydelige sprog.
Ja, formen er så god, at den 26-årige angriber bliver skuffet, hvis landstræneren ikke ser hans vej til udtagelsen.
Sådan lyder det fra Marcus Ingvartsen i et ærligt interview med Tipsbladet.
– Hvis jeg ikke bliver udtaget, bliver jeg skuffet. Det gør jeg da. Det har været et mål for mig rigtig længe. Jeg skiftede fra Union Berlin til Mainz 05 for at spille angriber. Det er der, jeg er bedst, siger han og fortsætter:
– Der er mine muligheder også bedst i forhold til landsholdet. Der kan jeg lave mine mål. Jeg havde det godt i Union, men jeg skulle finde noget andet. Jeg har gjort forskellige ting i forhold til VM og drømt om det, så der vil komme en skuffelse.
Har du været i kontakt med Kasper Hjulmand i de seneste uger?
– Jeg har ikke talt med ham. Så jeg glæder mig lige så meget som jer andre til at se udtagelsen. Lige nu skal jeg bare fokusere på de næste kampe og holde fast i de gode ting.
Om lidt over 10 dage sætter landstræneren navne på de 26 spillere, som sætter sig i flyveren mod Qatar og den enorme fodboldbegivenhed,
Og hvis Marcus Ingvartsen ikke bliver en del af det fine selskab, er der noget, som vil irritere ham.
– Jeg er rigtig træt af min skadesperiode. Den kom på et dumt tidspunkt. Jeg er heldigvis kommet tilbage på en god måde, og jeg har nu tre kampe, der skal udnyttes så meget som muligt. Jeg kommer lidt på bagkant, da jeg ikke er en fast del af udtagelserne, men jeg tror bestemt på det.
Når VM er på spil, hvilken følelse ramte dig så, da du blev skadet?
– Det var rigtig frustrerende. Jeg havde en god opstart og kom godt i gang med sæsonen. Jeg havde rytme i kroppen. Jeg havde forhåbninger omkring sæsonen og slutrunden. Det var mega irriterende at ryge ud med en skade til træning.
– Men jeg har holdt håbet ved lige. Nu er man spændt, men med min form de seneste uger, så har jeg da lov til at håbe.
Marcus Ingvartsen er ikke den eneste dansker, som har succes i Mainz 05 i disse uger.
Cheftræneren hedder nemlig Bo Svensson, og han har en stor andel i, at klubben er placeret som nummer seks i Bundesligaen lige nu.
Og hvis du spørger Marcus Ingvartsen indtil landsmanden, så har angriberen en masse at sige om den tidligere FC København-spiller.
– Vores spillestil handler om power og intensitet. Vi skal bringe spillet i så højt et tempo som muligt. Det skal være umuligt at spille mod os. Vi har lagt på, selvom der har været en del udskiftning med spillere ind og ud. Han er klar og tydelig i måden, han vil spille på.
– Han er en krævende træner. Han har været i udlandet i mange år og ved, hvad det handler om. Det kan man mærke. Han forlanger en masse.
Har I mærke noget til rygterne omkring Bo Svensson og Premier League?
– Jeg hørte godt om Brighton. Han blev også spurgt om det på et pressemøde. Det er ikke noget, vi mærker, og hans fokus er 100 procent på Mainz. Det kan vi mærke. Det bliver selvfølgelig bidt mærke i hans gode præstationer. Det er kun naturligt, siger Marcus Ingvartsen som det sidste.
Angriberen kan få netmaskerne til at blafre igen i Tyskland på lørdag, når Mainz 05 gæster mægtige Bayern München.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
