Christian Eriksen har ikke forandret sig i den danske landsholdslejr, selv om han er mødt ind i lejren med en anden bagage efter sit hjertestop i EM-kampen mod Finland 12. juni sidste år.
Ifølge landsholdskollega Jannik Vestergaard har Eriksen siden ankomsten i landsholdslejren i onsdags været fuldstændig den samme som tidligere.
– Det er skønt at have Christian tilbage. På rigtig mange måder er det som om, at han ikke har været manglet. Han er gået ind og har været den Christian, jeg har kendt de seneste 15 år. Han er en stor spiller på banen og i virkeligheden måske Danmarks bedste spiller i de sidste ti år.
– Han er også en stor personlighed, og det betyder meget for hele gruppen, at han er tilbage. Han har et roligt gemyt, men han har også en stor ære i den mentalitet og kultur, der er udviklet på landsholdet i de seneste mange år. Han har et vindergen.
– Jeg glæder mig meget over, at han er tilbage, og jeg glæder mig til at se, at han får minutter igen, siger Jannik Vestergaard.
Eriksen ventes at starte ude i lørdagens testkamp i Amsterdam, men kan blive skiftet ind. Landstræner Kasper Hjulmand har lovet, at Eriksen får spilletid i tirsdagens testkamp mod Serbien i Parken.
Uanset i hvilken af kampene Eriksen ender med at få landsholdscomeback, vil det blive uden landsholdsanfører Simon Kjær. Milan-stopperen er skadet og ærgrer sig over, at han ikke kan være med i Eriksens comeback.
Det fortæller Kjær til Ekstra Bladet.
– Jeg ved, at jeg kommer til at sidde og tænke på, at jeg desværre kan ikke gå ind på banen med ham. Det ville jeg utroligt gerne. Men der er en ting, vi bare alle sammen skal huske, og det er, at det jo kun er glædeligt og helt fantastisk, at Christian nu er tilbage og kan gøre det, han elsker – at spille fodbold, siger Simon Kjær til avisen.
Testkampen mellem Holland og Danmark – Eriksens mulige comebackkamp – begynder lørdag aften klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
