Om få timer sparkes VM i fodbold igang, hvor værtsnationen Qatar møder Ecuador.
Tirsdag tager Danmark hul på deres VM-kampagne mod Tunesien, men inden turneringen fløjtes op, så har fodboldkyndige og eksperter verden over forsøgt at forudsige vindere, tabere og overraskelser.
Det har de også gjort i Holland, hvor deres ekspertkorps blandt andet er blevet bedt om at udpege turneringes største overraskelser. Her peger den tidligere Real Madrid- og Tottenham-stjerne Rafael van der Vaart på Danmark.
– Danskerne har en meget god træner i Kasper Hjulmand. Da han var træner for Nordsjælland, så spillede jeg imod ham. Han lader sit hold spille på en hollandsk måde. De har besejret Frankrig to gange i Nations League. Det er et virkelig sammentømret hold, der gør en forskel som en enhed, siger van der Vaart til hollandske NOS.
Rafael van der Vaart har et særligt blødt punkt for Kasper Hjulmand, hvilket han ved flere lejligheder har ytret. Hans tro på den danske landstræner gør dem nu til hollænderens mulige overraskelse ved VM.
Hans ekspertkollegaer, Ibrahim Affelay og Pierre van Hooijdonk, peger på henholdsvis Uruguay og Portugal som turneringens overraskelse.
Skal Danmark levere et stort resultat, så kræver det, at man spiller sig videre fra gruppen, hvor man foruden Tunesien møder Frankrig og Australien. Frankrig er umiddelbart favoritter, men de har søndag lidt et stort knæk, da Karim Benzema er ude på grund af en skade.
Rafael van der Vaart har foruden Real Madrid, Tottenham, Hamburger SV og Real Betis også en fortid i FC Midtjylland, for hvem han krydsede klinger med Kasper Hjulmand, da han var træner i FC Nordsjælland.
Tirsdag klokken 14.00 åbner Danmark VM-slutrunden mod Tunesien på Education City Stadium i Al Rayyan, hvor de første byggesten skal lægges, hvis van der Vaart skal have ret i sin forudsigelse.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
