Mexicos imponerende VM-stime hænger i en tynd tråd

Alt andet end tre point mod Saudi-Arabien vil ødelægge Mexicos ottendedelsfinalestime ved VM.



Det er 44 år siden, at Mexico har fået en dårligere start på et VM, end tilfældet er ved slutrunden i Qatar.

Det hæfter det mexicanske medie El Universal sig ved frem mod mexicanernes afgørende gruppekamp mod Saudi-Arabien, hvor det er vind eller forsvind for det mexicanske fodboldlandshold.

Før den sidste spillerunde i gruppespillet er “El Tri”, som er det mexicanske landsholds kælenavn i hjemlandet, placeret på fjerdepladsen i turneringens gruppe C med et point.

Hele fodboldverden er ellers blevet vant til at se Mexico blandt de sidste 16 mandskaber ved VM-slutrunder.

Det seneste VM uden mexicansk deltagelse i ottendedelsfinalerne ligger helt tilbage ved VM i 1990, hvor Mexico ikke deltog ved slutrunden.

Dermed har Mexico været med i turneringens knockoutfase syv gange i træk – og det er kun Brasilien, der har kvalificeret sig og været med videre fra gruppespillet alle gange siden sammen med Mexico.

Og det er en endnu vildere statistik, når man kigger på de slutrunder, hvor mexicanerne har deltaget. Det er nemlig ikke sket siden 1978, at Mexico er blevet sendt hjem efter gruppespillet.

Derfor kan der skrives et lille stykke VM-historie, når Mexico går på banen mod Saudi-Arabien onsdag aften.

For mexicanerne kan ikke selv afgøre deres skæbne ved slutrunden.

Og i Mexico troede i hvert fald mediet Yucatan Magazine også før turneringen på endnu et avancement:

– Mexico skal mindst gå videre til ottendedelsfinalen, og mens det at vinde VM kan være uden for “El Tris” rækkevidde, er fansene garanteret underholdning fra Mexicos fodboldlandshold.

Selv om Yucatan Magazine lagde i kakkelovnen til en mexicansk fodboldfest før slutrunden, har der været mere afstemning mellem realitet og forventning hos den mexicanske fan Rafael Escandón.

– I mine 33 leveår tror jeg, det er første gang, at der ikke er så meget begejstring omkring det mexicanske landshold, sagde han i forbindelse med mexicanernes åbningskamp mod Polen til mediet AZ Central i Mexico City.

Der er flere scenarier, som kan sende Mexico videre ved slutrunden. Først og fremmest skal mexicanerne slå Saudi-Arabien, inden puslespilsbrikkerne kan samles til en mexicansk fordel.

Ender Mexico med samme antal point som Polen eller Argentina, bliver målscoren afgørende. Og her er mexicanerne dårligst blandt de tre.

Derfor har mexicanerne brug for mål mod Saudi-Arabien. Noget, som Mexico ikke har formået at levere i de to første kampe mod Polen og Argentina.

Det er 60 år siden, at Mexico ikke har scoret et mål i de to første kampe ved en VM-slutrunde. Og de manglende mål er et tema i den mexicanske lejr.

– Efter den næste kamp har vi ikke flere chancer. Vi er nødt til at score de mål, som vi kan, så vi ikke er afhængige af den anden kamp, siger den mexicanske landsholdsangriber Henry Martin ifølge AP.

Efter kampen mod Argentina rundede det mexicanske landshold 384 minutter i træk uden VM-mål. Uruguay og Tunesien er de to eneste hold ud over Mexico, som endnu ikke har scoret ved slutrunden.

Mexico og Saudi-Arabien spiller onsdag klokken 20 dansk tid. Samtidig mødes Argentina og Polen.

/ritzau/





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kræver 86 millioner for dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stjerne flirter med Brøndby

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Jacob Rasmussen i chokskifte

FCK-profil holder VM-drøm i live



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen