Det er 44 år siden, at Mexico har fået en dårligere start på et VM, end tilfældet er ved slutrunden i Qatar.
Det hæfter det mexicanske medie El Universal sig ved frem mod mexicanernes afgørende gruppekamp mod Saudi-Arabien, hvor det er vind eller forsvind for det mexicanske fodboldlandshold.
Før den sidste spillerunde i gruppespillet er “El Tri”, som er det mexicanske landsholds kælenavn i hjemlandet, placeret på fjerdepladsen i turneringens gruppe C med et point.
Hele fodboldverden er ellers blevet vant til at se Mexico blandt de sidste 16 mandskaber ved VM-slutrunder.
Det seneste VM uden mexicansk deltagelse i ottendedelsfinalerne ligger helt tilbage ved VM i 1990, hvor Mexico ikke deltog ved slutrunden.
Dermed har Mexico været med i turneringens knockoutfase syv gange i træk – og det er kun Brasilien, der har kvalificeret sig og været med videre fra gruppespillet alle gange siden sammen med Mexico.
Og det er en endnu vildere statistik, når man kigger på de slutrunder, hvor mexicanerne har deltaget. Det er nemlig ikke sket siden 1978, at Mexico er blevet sendt hjem efter gruppespillet.
Derfor kan der skrives et lille stykke VM-historie, når Mexico går på banen mod Saudi-Arabien onsdag aften.
For mexicanerne kan ikke selv afgøre deres skæbne ved slutrunden.
Og i Mexico troede i hvert fald mediet Yucatan Magazine også før turneringen på endnu et avancement:
– Mexico skal mindst gå videre til ottendedelsfinalen, og mens det at vinde VM kan være uden for “El Tris” rækkevidde, er fansene garanteret underholdning fra Mexicos fodboldlandshold.
Selv om Yucatan Magazine lagde i kakkelovnen til en mexicansk fodboldfest før slutrunden, har der været mere afstemning mellem realitet og forventning hos den mexicanske fan Rafael Escandón.
– I mine 33 leveår tror jeg, det er første gang, at der ikke er så meget begejstring omkring det mexicanske landshold, sagde han i forbindelse med mexicanernes åbningskamp mod Polen til mediet AZ Central i Mexico City.
Der er flere scenarier, som kan sende Mexico videre ved slutrunden. Først og fremmest skal mexicanerne slå Saudi-Arabien, inden puslespilsbrikkerne kan samles til en mexicansk fordel.
Ender Mexico med samme antal point som Polen eller Argentina, bliver målscoren afgørende. Og her er mexicanerne dårligst blandt de tre.
Derfor har mexicanerne brug for mål mod Saudi-Arabien. Noget, som Mexico ikke har formået at levere i de to første kampe mod Polen og Argentina.
Det er 60 år siden, at Mexico ikke har scoret et mål i de to første kampe ved en VM-slutrunde. Og de manglende mål er et tema i den mexicanske lejr.
– Efter den næste kamp har vi ikke flere chancer. Vi er nødt til at score de mål, som vi kan, så vi ikke er afhængige af den anden kamp, siger den mexicanske landsholdsangriber Henry Martin ifølge AP.
Efter kampen mod Argentina rundede det mexicanske landshold 384 minutter i træk uden VM-mål. Uruguay og Tunesien er de to eneste hold ud over Mexico, som endnu ikke har scoret ved slutrunden.
Mexico og Saudi-Arabien spiller onsdag klokken 20 dansk tid. Samtidig mødes Argentina og Polen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
BIZART
