Det er 44 år siden, at Mexico har fået en dårligere start på et VM, end tilfældet er ved slutrunden i Qatar.
Det hæfter det mexicanske medie El Universal sig ved frem mod mexicanernes afgørende gruppekamp mod Saudi-Arabien, hvor det er vind eller forsvind for det mexicanske fodboldlandshold.
Før den sidste spillerunde i gruppespillet er “El Tri”, som er det mexicanske landsholds kælenavn i hjemlandet, placeret på fjerdepladsen i turneringens gruppe C med et point.
Hele fodboldverden er ellers blevet vant til at se Mexico blandt de sidste 16 mandskaber ved VM-slutrunder.
Det seneste VM uden mexicansk deltagelse i ottendedelsfinalerne ligger helt tilbage ved VM i 1990, hvor Mexico ikke deltog ved slutrunden.
Dermed har Mexico været med i turneringens knockoutfase syv gange i træk – og det er kun Brasilien, der har kvalificeret sig og været med videre fra gruppespillet alle gange siden sammen med Mexico.
Og det er en endnu vildere statistik, når man kigger på de slutrunder, hvor mexicanerne har deltaget. Det er nemlig ikke sket siden 1978, at Mexico er blevet sendt hjem efter gruppespillet.
Derfor kan der skrives et lille stykke VM-historie, når Mexico går på banen mod Saudi-Arabien onsdag aften.
For mexicanerne kan ikke selv afgøre deres skæbne ved slutrunden.
Og i Mexico troede i hvert fald mediet Yucatan Magazine også før turneringen på endnu et avancement:
– Mexico skal mindst gå videre til ottendedelsfinalen, og mens det at vinde VM kan være uden for “El Tris” rækkevidde, er fansene garanteret underholdning fra Mexicos fodboldlandshold.
Selv om Yucatan Magazine lagde i kakkelovnen til en mexicansk fodboldfest før slutrunden, har der været mere afstemning mellem realitet og forventning hos den mexicanske fan Rafael Escandón.
– I mine 33 leveår tror jeg, det er første gang, at der ikke er så meget begejstring omkring det mexicanske landshold, sagde han i forbindelse med mexicanernes åbningskamp mod Polen til mediet AZ Central i Mexico City.
Der er flere scenarier, som kan sende Mexico videre ved slutrunden. Først og fremmest skal mexicanerne slå Saudi-Arabien, inden puslespilsbrikkerne kan samles til en mexicansk fordel.
Ender Mexico med samme antal point som Polen eller Argentina, bliver målscoren afgørende. Og her er mexicanerne dårligst blandt de tre.
Derfor har mexicanerne brug for mål mod Saudi-Arabien. Noget, som Mexico ikke har formået at levere i de to første kampe mod Polen og Argentina.
Det er 60 år siden, at Mexico ikke har scoret et mål i de to første kampe ved en VM-slutrunde. Og de manglende mål er et tema i den mexicanske lejr.
– Efter den næste kamp har vi ikke flere chancer. Vi er nødt til at score de mål, som vi kan, så vi ikke er afhængige af den anden kamp, siger den mexicanske landsholdsangriber Henry Martin ifølge AP.
Efter kampen mod Argentina rundede det mexicanske landshold 384 minutter i træk uden VM-mål. Uruguay og Tunesien er de to eneste hold ud over Mexico, som endnu ikke har scoret ved slutrunden.
Mexico og Saudi-Arabien spiller onsdag klokken 20 dansk tid. Samtidig mødes Argentina og Polen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Stort slag for FC København
OPTAKT
OB – FC København
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
