Det er 44 år siden, at Mexico har fået en dårligere start på et VM, end tilfældet er ved slutrunden i Qatar.
Det hæfter det mexicanske medie El Universal sig ved frem mod mexicanernes afgørende gruppekamp mod Saudi-Arabien, hvor det er vind eller forsvind for det mexicanske fodboldlandshold.
Før den sidste spillerunde i gruppespillet er “El Tri”, som er det mexicanske landsholds kælenavn i hjemlandet, placeret på fjerdepladsen i turneringens gruppe C med et point.
Hele fodboldverden er ellers blevet vant til at se Mexico blandt de sidste 16 mandskaber ved VM-slutrunder.
Det seneste VM uden mexicansk deltagelse i ottendedelsfinalerne ligger helt tilbage ved VM i 1990, hvor Mexico ikke deltog ved slutrunden.
Dermed har Mexico været med i turneringens knockoutfase syv gange i træk – og det er kun Brasilien, der har kvalificeret sig og været med videre fra gruppespillet alle gange siden sammen med Mexico.
Og det er en endnu vildere statistik, når man kigger på de slutrunder, hvor mexicanerne har deltaget. Det er nemlig ikke sket siden 1978, at Mexico er blevet sendt hjem efter gruppespillet.
Derfor kan der skrives et lille stykke VM-historie, når Mexico går på banen mod Saudi-Arabien onsdag aften.
For mexicanerne kan ikke selv afgøre deres skæbne ved slutrunden.
Og i Mexico troede i hvert fald mediet Yucatan Magazine også før turneringen på endnu et avancement:
– Mexico skal mindst gå videre til ottendedelsfinalen, og mens det at vinde VM kan være uden for “El Tris” rækkevidde, er fansene garanteret underholdning fra Mexicos fodboldlandshold.
Selv om Yucatan Magazine lagde i kakkelovnen til en mexicansk fodboldfest før slutrunden, har der været mere afstemning mellem realitet og forventning hos den mexicanske fan Rafael Escandón.
– I mine 33 leveår tror jeg, det er første gang, at der ikke er så meget begejstring omkring det mexicanske landshold, sagde han i forbindelse med mexicanernes åbningskamp mod Polen til mediet AZ Central i Mexico City.
Der er flere scenarier, som kan sende Mexico videre ved slutrunden. Først og fremmest skal mexicanerne slå Saudi-Arabien, inden puslespilsbrikkerne kan samles til en mexicansk fordel.
Ender Mexico med samme antal point som Polen eller Argentina, bliver målscoren afgørende. Og her er mexicanerne dårligst blandt de tre.
Derfor har mexicanerne brug for mål mod Saudi-Arabien. Noget, som Mexico ikke har formået at levere i de to første kampe mod Polen og Argentina.
Det er 60 år siden, at Mexico ikke har scoret et mål i de to første kampe ved en VM-slutrunde. Og de manglende mål er et tema i den mexicanske lejr.
– Efter den næste kamp har vi ikke flere chancer. Vi er nødt til at score de mål, som vi kan, så vi ikke er afhængige af den anden kamp, siger den mexicanske landsholdsangriber Henry Martin ifølge AP.
Efter kampen mod Argentina rundede det mexicanske landshold 384 minutter i træk uden VM-mål. Uruguay og Tunesien er de to eneste hold ud over Mexico, som endnu ikke har scoret ved slutrunden.
Mexico og Saudi-Arabien spiller onsdag klokken 20 dansk tid. Samtidig mødes Argentina og Polen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
