Mexicos imponerende VM-stime hænger i en tynd tråd

Alt andet end tre point mod Saudi-Arabien vil ødelægge Mexicos ottendedelsfinalestime ved VM.



Det er 44 år siden, at Mexico har fået en dårligere start på et VM, end tilfældet er ved slutrunden i Qatar.

Det hæfter det mexicanske medie El Universal sig ved frem mod mexicanernes afgørende gruppekamp mod Saudi-Arabien, hvor det er vind eller forsvind for det mexicanske fodboldlandshold.

Før den sidste spillerunde i gruppespillet er “El Tri”, som er det mexicanske landsholds kælenavn i hjemlandet, placeret på fjerdepladsen i turneringens gruppe C med et point.

Hele fodboldverden er ellers blevet vant til at se Mexico blandt de sidste 16 mandskaber ved VM-slutrunder.

Det seneste VM uden mexicansk deltagelse i ottendedelsfinalerne ligger helt tilbage ved VM i 1990, hvor Mexico ikke deltog ved slutrunden.

Dermed har Mexico været med i turneringens knockoutfase syv gange i træk – og det er kun Brasilien, der har kvalificeret sig og været med videre fra gruppespillet alle gange siden sammen med Mexico.

Og det er en endnu vildere statistik, når man kigger på de slutrunder, hvor mexicanerne har deltaget. Det er nemlig ikke sket siden 1978, at Mexico er blevet sendt hjem efter gruppespillet.

Derfor kan der skrives et lille stykke VM-historie, når Mexico går på banen mod Saudi-Arabien onsdag aften.

For mexicanerne kan ikke selv afgøre deres skæbne ved slutrunden.

Og i Mexico troede i hvert fald mediet Yucatan Magazine også før turneringen på endnu et avancement:

– Mexico skal mindst gå videre til ottendedelsfinalen, og mens det at vinde VM kan være uden for “El Tris” rækkevidde, er fansene garanteret underholdning fra Mexicos fodboldlandshold.

Selv om Yucatan Magazine lagde i kakkelovnen til en mexicansk fodboldfest før slutrunden, har der været mere afstemning mellem realitet og forventning hos den mexicanske fan Rafael Escandón.

– I mine 33 leveår tror jeg, det er første gang, at der ikke er så meget begejstring omkring det mexicanske landshold, sagde han i forbindelse med mexicanernes åbningskamp mod Polen til mediet AZ Central i Mexico City.

Der er flere scenarier, som kan sende Mexico videre ved slutrunden. Først og fremmest skal mexicanerne slå Saudi-Arabien, inden puslespilsbrikkerne kan samles til en mexicansk fordel.

Ender Mexico med samme antal point som Polen eller Argentina, bliver målscoren afgørende. Og her er mexicanerne dårligst blandt de tre.

Derfor har mexicanerne brug for mål mod Saudi-Arabien. Noget, som Mexico ikke har formået at levere i de to første kampe mod Polen og Argentina.

Det er 60 år siden, at Mexico ikke har scoret et mål i de to første kampe ved en VM-slutrunde. Og de manglende mål er et tema i den mexicanske lejr.

– Efter den næste kamp har vi ikke flere chancer. Vi er nødt til at score de mål, som vi kan, så vi ikke er afhængige af den anden kamp, siger den mexicanske landsholdsangriber Henry Martin ifølge AP.

Efter kampen mod Argentina rundede det mexicanske landshold 384 minutter i træk uden VM-mål. Uruguay og Tunesien er de to eneste hold ud over Mexico, som endnu ikke har scoret ved slutrunden.

Mexico og Saudi-Arabien spiller onsdag klokken 20 dansk tid. Samtidig mødes Argentina og Polen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stjerne flirter med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kan købes til spotpris

Froholdt med klar transfermelding

Chok – forlænger med Brøndby

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-bomber på vej til storklub

Her er FCM’s mulige modstandere

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Reagerer på Ajax-historie