Optakt: Argentina – Frankrig

VM-finalen står mellem to lande, der har vundet VM to gange hver.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lusail Stadium, Al Daayen
Dommer: Szymon Marciniak
På TV: DR1 og TV 2
Hashtag: #vmdk

Holdnyt:
Argentina:
De åbnede med et chokerende nederlag mod Saudi-Arabien, men siden har Argentina ryddet bordet – dog måtte man igennem en straffesparkskonkurrence for at slå Holland i ottendedelsfinalen.

Argentina var i finalen i 1990 og i 2014, men begge gange tabte man. Vi skal derfor tilbage til 1986 for at finde seneste Argentinske VM-sejr, hvor Diego Maradona ledte Argentina til VM-titlen.

Dette bliver Lionel Messis sidste VM-kamp, har han selv bekræftet, og dermed kan han slutte af med at vinde en VM-slutrunde og dermed få hævn for finalenederlaget i 2014, hvor man tabte til Tyskland.

Landstræner Lionel Scaloni får Gonzalo Montiel og Marcos Acuna retur fra de karantæner, der holdt dem ude af VM-semifinalen. Alejandro Gomez er muligvis ude igen med en skade – han missede også semifinalen.

Scaloni har skiftet lidt mellem en fire- og en trebackkæde. Mod stærke modstandere vil han gerne stille med tre centerbacks, og det kan måske også blive planen søndag.

Frankrig:
Les Bleus er forsvarende verdensmestre og trods skader til profiler som Benzema, Pogba og Kanté står man nu i endnu en VM-finale. Den fjerde i de seneste syv VM-slutrunder.

Didier Deschamps mandskab har kun tabt ogøret mod Tunesien i løbet af slutrunden, men på det tidspunkt var man allerede videre til ottendedelsfinalen.

Der har været lidt snak om, at Frankrig kan få Karim Benzema tilbage. Han er officielt stadig en del af truppen, selv om ikke har været i aktion i slutrunden på grund af en skade og ej heller befinder sig i Qatar.

Frankrig var i semifinalen mod Marokko uden midtbanespiller Adrian Rabiot, der var ude med sygdom, mens også Dayot Upamecano var bænket, da han har været syg.

Det er ventet, at Deschamps har både Rabiot og Upamecano til rådighed i finalen mod Argentina, men der er nu opstået tvivl om angriber Olivier Giroud.

Karantæner:
Argentina: Ingen
Frankrig: Ingen

Bud på startopstillinger:
Argentina (3-5-2): E. Martinez – Romero, Otamendi, L. Martinez – Molina, Mac Allister, De Paul, Fernandez, Acuna – Messi, Alvarez

Frankrig (4-2-3-1): Lloris – Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembelé, Griezmann, Mbappé – Giroud

Dom:
En VM-kamp mellem to lande, der har været i finalen henholdsvis seks og fire gange. Frankrigs fire er dog i de seneste syv slutrunder. De to lande har dog ikke mødt hinanden tidligere i en VM-finale.

Begge lande har vundet VM to gange tidligere, og et kig på bookmakernes vurdering af kampen viser, at den vurderes til at være stort set 50-50.

Dermed kan man nok godt forvente en spændende og underholdende kamp, hvor begge lande vil angribe og forsøge at udnytte de muligheder, modstanderen efterlader.

Vi tror, at det bliver en rigitg god kamp. Og når kampen er forbi, tror vi, at Lionel Messi kan juble og skrive sig i historiebøgerne ved at få lov til at løfte VM-pokalen for første gang. 2-1 til Argentina efter 120 minutters fodbold.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpe kærlighedserklæring

– Han har måske været lagt lidt på is

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Var direkte fra træningsbanen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vil have ham væk fra FC København

Narteys krav til ny kontrakt

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han er Eriksen og co’s nye træner

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

De danske kvinder tager førstepladsen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF