Overvejer nyt samråd: Det var naiv tågesnak

Karsten Hønge (SF) overvejer, om han skal kalde udenrigsminister Jeppe Kofod i samråd, efter kulturmininsteren var i den varme stol i sidste uge.



I sidste uge var kulturminister Joy Mogensen i krydsild om VM i Qatar. Nu kan turen snart komme til udenrigsminister Jeppe Kofod. I hvert fald overvejer Karsten Hønge (SF), der indkaldte til sidste uges samråd, at indkalde udenrigsministeren i et nyt.

Der var nemlig en række spørgsmål, som Joy Mogensen afviste at svare på med henvisning, at de drejede sig om udenrigspolitik, og derfor sorterede under udenrigsministeren. 

– Det, der taler for, er, at kulturministeren henviste til ham. Det, der taler imod, er, hvis han kommer ind og siger nøjagtig det samme igen. Det magter jeg næsten ikke, siger Karsten Hønge til tipsbladet.dk.

– Jeg er ikke nået helt frem til en konklusion. Jeg går og overvejer, hvordan vi bedst videre med sagen. Om det er udenrigsministeren eller andre. 

I efteråret bebudede Jeppe Kofod, at han inden for et halvt år ville “fremlægge en ny strategi for dansk udenrigs- og sikkerhedspolitik”, som Berlingske skrev. Den skulle være værdibaseret. Med demokrati, frihed og menneskerrettigheder i centrum.

Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM

Det er netop de idealer, som Karsten Hønge gerne vil trykprøve i forbindelse med VM i Qatar. Her lever tusindvis af mennesker under slavelignende forhold, kvinder og homoseksuelle diskrimineres i loven, og det forventes, at op mod 4.000 arbejdere dør, inden den første bold sparkes til slutrunden i 2022.

– Hvad betyder værdibaseret udenrigspolitik i praksis? Mener han også, at man ikke må blande sport og politik sammen, som kulturministeren sagde? Jeg synes, det var et noget tåget svar, siger Hønge.

Joy Mogensen erkendte, at Qatar bruger sport til at male et skønmaleri af sit dikatur, men holdt fast i, at bare fordi nogen går over for rødt, skal man ikke selv gøre det, sagde hun.

– Det er meningsløst. Enhver kan se, at Qatar bruger det i sin spinmaskine. Det er tilrettelagt til at brande landet. De gør det også i andre sammenhænge og med andre sportsbegivenheder. Det spænder det for deres propagandamaskine, så det får et rosenrødt skær, selv om det er et diktatur og nærmest apartheid, hvor migrantarbejdere betaler prisen for sportsbegivenhederne. Så kan det ikke nytte noget, at man som regering siger, at man ikke må blande sport og politik, mener Karsten Hønge.

– Når udenrigsministeren siger “værdibaseret udenrigspolitik”, er det ikke lige præcis her? Hvordan var det ellers lige, det skulle slå igennem?

Læs også:Regeringen afviser at opfordre DBU til VM-boykot i Qatar

I sidste uge studsede Stanis Elsborg, senioranalytiker ved Play the Game, også over kulturmininsterens ønske om at adskille sport og politik. Han kaldte det historieløst.

Spørgsmålet er, om Joy Mogensen ikke havde en pointe i, at tingene burde være adskilt. Om det ikke var udtryk for et nobelt ideal. 

– Dybt naivt. Det er, hvad det er. Og tågesnak. Vi står over for en de største propagandamaskiner til at brande en diktaturstat, så det hænger ikke sammen, mener Karsten Hønge.

– Hvis kulturministeren virkelig mener det, er det naturligt at spørge, om det er forkert at lave kampagnen om at give rødt kort mod racisme, kampagner mod homofobi eller at knæle ved landskampe.

Kan man ikke sige, at de emner ikke politik, men handler om menneskerettigheder?

– Jo. Det er også det, det her er (snakken om VM, red.). Det handler ikke om at lave om på Qatars styre, men om demokratiske rettigheder, menneskerettigheder, faglige rettigheder for mennesker, der bliver snydt eller har måttet lade livet.

Læs også:Undrer sig over ministeren: Det er historieløst
Læs også:Revser FIFA-præsident: Det er tydeligt for enhver
Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
Læs også:Frygter for sit liv: Hvis jeg skal dø, vil jeg hellere dø her end dø der






LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Han er bare ren verdensklasse!

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Storklub har taget kontakt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Choktransfer på vej? 

Henter Kamil Wilczek

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Gravesen med vild Neestrup-melding

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

AaB-angriber på vej til Serie A

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo