I sidste uge var kulturminister Joy Mogensen i krydsild om VM i Qatar. Nu kan turen snart komme til udenrigsminister Jeppe Kofod. I hvert fald overvejer Karsten Hønge (SF), der indkaldte til sidste uges samråd, at indkalde udenrigsministeren i et nyt.
Der var nemlig en række spørgsmål, som Joy Mogensen afviste at svare på med henvisning, at de drejede sig om udenrigspolitik, og derfor sorterede under udenrigsministeren.
– Det, der taler for, er, at kulturministeren henviste til ham. Det, der taler imod, er, hvis han kommer ind og siger nøjagtig det samme igen. Det magter jeg næsten ikke, siger Karsten Hønge til tipsbladet.dk.
– Jeg er ikke nået helt frem til en konklusion. Jeg går og overvejer, hvordan vi bedst videre med sagen. Om det er udenrigsministeren eller andre.
I efteråret bebudede Jeppe Kofod, at han inden for et halvt år ville “fremlægge en ny strategi for dansk udenrigs- og sikkerhedspolitik”, som Berlingske skrev. Den skulle være værdibaseret. Med demokrati, frihed og menneskerrettigheder i centrum.
Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM
Det er netop de idealer, som Karsten Hønge gerne vil trykprøve i forbindelse med VM i Qatar. Her lever tusindvis af mennesker under slavelignende forhold, kvinder og homoseksuelle diskrimineres i loven, og det forventes, at op mod 4.000 arbejdere dør, inden den første bold sparkes til slutrunden i 2022.
– Hvad betyder værdibaseret udenrigspolitik i praksis? Mener han også, at man ikke må blande sport og politik sammen, som kulturministeren sagde? Jeg synes, det var et noget tåget svar, siger Hønge.
Joy Mogensen erkendte, at Qatar bruger sport til at male et skønmaleri af sit dikatur, men holdt fast i, at bare fordi nogen går over for rødt, skal man ikke selv gøre det, sagde hun.
– Det er meningsløst. Enhver kan se, at Qatar bruger det i sin spinmaskine. Det er tilrettelagt til at brande landet. De gør det også i andre sammenhænge og med andre sportsbegivenheder. Det spænder det for deres propagandamaskine, så det får et rosenrødt skær, selv om det er et diktatur og nærmest apartheid, hvor migrantarbejdere betaler prisen for sportsbegivenhederne. Så kan det ikke nytte noget, at man som regering siger, at man ikke må blande sport og politik, mener Karsten Hønge.
– Når udenrigsministeren siger “værdibaseret udenrigspolitik”, er det ikke lige præcis her? Hvordan var det ellers lige, det skulle slå igennem?
Læs også:Regeringen afviser at opfordre DBU til VM-boykot i Qatar
I sidste uge studsede Stanis Elsborg, senioranalytiker ved Play the Game, også over kulturmininsterens ønske om at adskille sport og politik. Han kaldte det historieløst.
Spørgsmålet er, om Joy Mogensen ikke havde en pointe i, at tingene burde være adskilt. Om det ikke var udtryk for et nobelt ideal.
– Dybt naivt. Det er, hvad det er. Og tågesnak. Vi står over for en de største propagandamaskiner til at brande en diktaturstat, så det hænger ikke sammen, mener Karsten Hønge.
– Hvis kulturministeren virkelig mener det, er det naturligt at spørge, om det er forkert at lave kampagnen om at give rødt kort mod racisme, kampagner mod homofobi eller at knæle ved landskampe.
Kan man ikke sige, at de emner ikke politik, men handler om menneskerettigheder?
– Jo. Det er også det, det her er (snakken om VM, red.). Det handler ikke om at lave om på Qatars styre, men om demokratiske rettigheder, menneskerettigheder, faglige rettigheder for mennesker, der bliver snydt eller har måttet lade livet.
Læs også:Undrer sig over ministeren: Det er historieløst
Læs også:Revser FIFA-præsident: Det er tydeligt for enhver
Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
Læs også:Frygter for sit liv: Hvis jeg skal dø, vil jeg hellere dø her end dø der
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
