Elendige arbejdsforhold for migrantarbejdere. Brud på diverse menneskerettigheder. Korruption.
Flere rapporter, eksempelvis fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, har påvist slavelignende forhold for gæstearbejdere i Qatar, som i 2022 skal være vært for VM i herrefodbold.
Men den danske regering kommer ikke til at presse på for en dansk boykot af slutrunden. Hvis landsholdet altså kvalificerer sig.
Det siger kulturminister Joy Mogensen (S) tirsdag i samråd i Folketingets udenrigsudvalg om regeringens syn på emnet. Det er på foranledning af SF’s udenrigsordfører, Karsten Hønge, at ministeren svarer på spørgsmål om en mulig boykot.
– Regeringen ønsker helt generelt ikke at spænde idrætslivet for en politisk vogn ved at gå ind og være godkendelsesstempel i forhold til deltagelse eller ikkedeltagelse.
– Den vurdering må ligge hos idrætsorganisationerne, siger Mogensen.
Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM
Ministeren svarer på et spørgsmål fra Hønge desuden, at hun ikke har taget stilling til, om hun eller en anden repræsentant fra regeringen vil tage med til Qatar, hvis landsholdet kvalificerer sig.
Så længe der ikke er statslig boykot, har Dansk Boldspil-Union (DBU) tilkendegivet, at unionen ikke kan boykotte en slutrunde. Først hvis et flertal i Folketinget mener, at en boykot er det rigtige at gøre, vil DBU tage bestik af situationen.
Qatar har ifølge Amnesty International lavet en række reformer efter internationalt pres. Men Qatar er fortsat langt fra i mål, når det handler om at sikre ordentlige vilkår for landets mange migrantarbejdere. De kommer hovedsageligt fra Asien og Afrika.
I august sidste år udgav en anden menneskerettighedsorganisation, Human Rights Watch, en rapport. Den bekræftede kummerlige forhold for de mange bygningsarbejdere, som er i gang med at rejse store stadioner til slutrunden.
Generalsekretær i Amnesty International Danmark Trine Christensen siger i en skriftlig kommentar:
– Vi mener, at også den danske regering har et ansvar for at sende et klart signal om vigtigheden af, at de lovede reformer gennemføres i Qatar, så de helt uacceptable forhold for migrantarbejderne kan forbedres.
Læs også:Ronaldos sjælløse kåring udstiller moderne fodbold
– Danmark kan gøre sin stemme hørt både bilateralt, men også igennem Menneskerettighedsrådet i FN. Det er vigtigt med et bredt pres på Qatar. Derfor mener vi, at det er afgørende, at regeringer, Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.), nationale fodboldforbund og andre vigtige aktører hæver stemmen og gør deres indflydelse gældende.
DBU og landstræner Kasper Hjulmand har tidligere udtalt, at man helst havde set VM spillet et andet sted end Qatar. Men at en boykot ikke er på tale.
Hjulmand har også til podcasten “Landsholdslejren” sidste år udtalt, at han vil have forståelse for, hvis en spiller ønsker at boykotte slutrunden i Qatar og dermed ikke vil udtages.
Landsholdet skal møde Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova i kvalifikationen. Det må beregnes som en overkommelig gruppe.
De ti gruppevindere kvalificerer sig direkte til VM. De ti toere samt to gruppevindere fra Nations League skal ud i en playoff-turnering. Her er der tre VM-billetter på spil.
/ritzau/
Læs også:Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet
Læs også:Kulturministeren kaldt i samråd efter fanprotester
Læs også:Milliarder i pengekassen: Ultrarig klubejer kan kapre Messi-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
I chok over Steve Cooper-historie
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
