Regeringen afviser at opfordre DBU til VM-boykot i Qatar

Boykot af VM i 2022 kommer ikke på tale.



Elendige arbejdsforhold for migrantarbejdere. Brud på diverse menneskerettigheder. Korruption.

Flere rapporter, eksempelvis fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, har påvist slavelignende forhold for gæstearbejdere i Qatar, som i 2022 skal være vært for VM i herrefodbold.

Men den danske regering kommer ikke til at presse på for en dansk boykot af slutrunden. Hvis landsholdet altså kvalificerer sig.

Det siger kulturminister Joy Mogensen (S) tirsdag i samråd i Folketingets udenrigsudvalg om regeringens syn på emnet. Det er på foranledning af SF’s udenrigsordfører, Karsten Hønge, at ministeren svarer på spørgsmål om en mulig boykot.

– Regeringen ønsker helt generelt ikke at spænde idrætslivet for en politisk vogn ved at gå ind og være godkendelsesstempel i forhold til deltagelse eller ikkedeltagelse.

– Den vurdering må ligge hos idrætsorganisationerne, siger Mogensen.

Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM

Ministeren svarer på et spørgsmål fra Hønge desuden, at hun ikke har taget stilling til, om hun eller en anden repræsentant fra regeringen vil tage med til Qatar, hvis landsholdet kvalificerer sig.

Så længe der ikke er statslig boykot, har Dansk Boldspil-Union (DBU) tilkendegivet, at unionen ikke kan boykotte en slutrunde. Først hvis et flertal i Folketinget mener, at en boykot er det rigtige at gøre, vil DBU tage bestik af situationen.

Qatar har ifølge Amnesty International lavet en række reformer efter internationalt pres. Men Qatar er fortsat langt fra i mål, når det handler om at sikre ordentlige vilkår for landets mange migrantarbejdere. De kommer hovedsageligt fra Asien og Afrika.

I august sidste år udgav en anden menneskerettighedsorganisation, Human Rights Watch, en rapport. Den bekræftede kummerlige forhold for de mange bygningsarbejdere, som er i gang med at rejse store stadioner til slutrunden.

Generalsekretær i Amnesty International Danmark Trine Christensen siger i en skriftlig kommentar:

– Vi mener, at også den danske regering har et ansvar for at sende et klart signal om vigtigheden af, at de lovede reformer gennemføres i Qatar, så de helt uacceptable forhold for migrantarbejderne kan forbedres.

Læs også:Ronaldos sjælløse kåring udstiller moderne fodbold

– Danmark kan gøre sin stemme hørt både bilateralt, men også igennem Menneskerettighedsrådet i FN. Det er vigtigt med et bredt pres på Qatar. Derfor mener vi, at det er afgørende, at regeringer, Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.), nationale fodboldforbund og andre vigtige aktører hæver stemmen og gør deres indflydelse gældende.

DBU og landstræner Kasper Hjulmand har tidligere udtalt, at man helst havde set VM spillet et andet sted end Qatar. Men at en boykot ikke er på tale.

Hjulmand har også til podcasten “Landsholdslejren” sidste år udtalt, at han vil have forståelse for, hvis en spiller ønsker at boykotte slutrunden i Qatar og dermed ikke vil udtages.

Landsholdet skal møde Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova i kvalifikationen. Det må beregnes som en overkommelig gruppe.

De ti gruppevindere kvalificerer sig direkte til VM. De ti toere samt to gruppevindere fra Nations League skal ud i en playoff-turnering. Her er der tre VM-billetter på spil.

/ritzau/

Læs også:Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet
Læs også:Kulturministeren kaldt i samråd efter fanprotester
Læs også:Milliarder i pengekassen: Ultrarig klubejer kan kapre Messi-transfer




Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup


Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Lerager taler ud om FCK-brud

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Voldsomt transferønske til FCK

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram