Elendige arbejdsforhold for migrantarbejdere. Brud på diverse menneskerettigheder. Korruption.
Flere rapporter, eksempelvis fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, har påvist slavelignende forhold for gæstearbejdere i Qatar, som i 2022 skal være vært for VM i herrefodbold.
Men den danske regering kommer ikke til at presse på for en dansk boykot af slutrunden. Hvis landsholdet altså kvalificerer sig.
Det siger kulturminister Joy Mogensen (S) tirsdag i samråd i Folketingets udenrigsudvalg om regeringens syn på emnet. Det er på foranledning af SF’s udenrigsordfører, Karsten Hønge, at ministeren svarer på spørgsmål om en mulig boykot.
– Regeringen ønsker helt generelt ikke at spænde idrætslivet for en politisk vogn ved at gå ind og være godkendelsesstempel i forhold til deltagelse eller ikkedeltagelse.
– Den vurdering må ligge hos idrætsorganisationerne, siger Mogensen.
Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM
Ministeren svarer på et spørgsmål fra Hønge desuden, at hun ikke har taget stilling til, om hun eller en anden repræsentant fra regeringen vil tage med til Qatar, hvis landsholdet kvalificerer sig.
Så længe der ikke er statslig boykot, har Dansk Boldspil-Union (DBU) tilkendegivet, at unionen ikke kan boykotte en slutrunde. Først hvis et flertal i Folketinget mener, at en boykot er det rigtige at gøre, vil DBU tage bestik af situationen.
Qatar har ifølge Amnesty International lavet en række reformer efter internationalt pres. Men Qatar er fortsat langt fra i mål, når det handler om at sikre ordentlige vilkår for landets mange migrantarbejdere. De kommer hovedsageligt fra Asien og Afrika.
I august sidste år udgav en anden menneskerettighedsorganisation, Human Rights Watch, en rapport. Den bekræftede kummerlige forhold for de mange bygningsarbejdere, som er i gang med at rejse store stadioner til slutrunden.
Generalsekretær i Amnesty International Danmark Trine Christensen siger i en skriftlig kommentar:
– Vi mener, at også den danske regering har et ansvar for at sende et klart signal om vigtigheden af, at de lovede reformer gennemføres i Qatar, så de helt uacceptable forhold for migrantarbejderne kan forbedres.
Læs også:Ronaldos sjælløse kåring udstiller moderne fodbold
– Danmark kan gøre sin stemme hørt både bilateralt, men også igennem Menneskerettighedsrådet i FN. Det er vigtigt med et bredt pres på Qatar. Derfor mener vi, at det er afgørende, at regeringer, Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.), nationale fodboldforbund og andre vigtige aktører hæver stemmen og gør deres indflydelse gældende.
DBU og landstræner Kasper Hjulmand har tidligere udtalt, at man helst havde set VM spillet et andet sted end Qatar. Men at en boykot ikke er på tale.
Hjulmand har også til podcasten “Landsholdslejren” sidste år udtalt, at han vil have forståelse for, hvis en spiller ønsker at boykotte slutrunden i Qatar og dermed ikke vil udtages.
Landsholdet skal møde Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova i kvalifikationen. Det må beregnes som en overkommelig gruppe.
De ti gruppevindere kvalificerer sig direkte til VM. De ti toere samt to gruppevindere fra Nations League skal ud i en playoff-turnering. Her er der tre VM-billetter på spil.
/ritzau/
Læs også:Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet
Læs også:Kulturministeren kaldt i samråd efter fanprotester
Læs også:Milliarder i pengekassen: Ultrarig klubejer kan kapre Messi-transfer
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
