Regeringen afviser at opfordre DBU til VM-boykot i Qatar

Boykot af VM i 2022 kommer ikke på tale.



Elendige arbejdsforhold for migrantarbejdere. Brud på diverse menneskerettigheder. Korruption.

Flere rapporter, eksempelvis fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, har påvist slavelignende forhold for gæstearbejdere i Qatar, som i 2022 skal være vært for VM i herrefodbold.

Men den danske regering kommer ikke til at presse på for en dansk boykot af slutrunden. Hvis landsholdet altså kvalificerer sig.

Det siger kulturminister Joy Mogensen (S) tirsdag i samråd i Folketingets udenrigsudvalg om regeringens syn på emnet. Det er på foranledning af SF’s udenrigsordfører, Karsten Hønge, at ministeren svarer på spørgsmål om en mulig boykot.

– Regeringen ønsker helt generelt ikke at spænde idrætslivet for en politisk vogn ved at gå ind og være godkendelsesstempel i forhold til deltagelse eller ikkedeltagelse.

– Den vurdering må ligge hos idrætsorganisationerne, siger Mogensen.

Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM

Ministeren svarer på et spørgsmål fra Hønge desuden, at hun ikke har taget stilling til, om hun eller en anden repræsentant fra regeringen vil tage med til Qatar, hvis landsholdet kvalificerer sig.

Så længe der ikke er statslig boykot, har Dansk Boldspil-Union (DBU) tilkendegivet, at unionen ikke kan boykotte en slutrunde. Først hvis et flertal i Folketinget mener, at en boykot er det rigtige at gøre, vil DBU tage bestik af situationen.

Qatar har ifølge Amnesty International lavet en række reformer efter internationalt pres. Men Qatar er fortsat langt fra i mål, når det handler om at sikre ordentlige vilkår for landets mange migrantarbejdere. De kommer hovedsageligt fra Asien og Afrika.

I august sidste år udgav en anden menneskerettighedsorganisation, Human Rights Watch, en rapport. Den bekræftede kummerlige forhold for de mange bygningsarbejdere, som er i gang med at rejse store stadioner til slutrunden.

Generalsekretær i Amnesty International Danmark Trine Christensen siger i en skriftlig kommentar:

– Vi mener, at også den danske regering har et ansvar for at sende et klart signal om vigtigheden af, at de lovede reformer gennemføres i Qatar, så de helt uacceptable forhold for migrantarbejderne kan forbedres.

Læs også:Ronaldos sjælløse kåring udstiller moderne fodbold

– Danmark kan gøre sin stemme hørt både bilateralt, men også igennem Menneskerettighedsrådet i FN. Det er vigtigt med et bredt pres på Qatar. Derfor mener vi, at det er afgørende, at regeringer, Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.), nationale fodboldforbund og andre vigtige aktører hæver stemmen og gør deres indflydelse gældende.

DBU og landstræner Kasper Hjulmand har tidligere udtalt, at man helst havde set VM spillet et andet sted end Qatar. Men at en boykot ikke er på tale.

Hjulmand har også til podcasten “Landsholdslejren” sidste år udtalt, at han vil have forståelse for, hvis en spiller ønsker at boykotte slutrunden i Qatar og dermed ikke vil udtages.

Landsholdet skal møde Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova i kvalifikationen. Det må beregnes som en overkommelig gruppe.

De ti gruppevindere kvalificerer sig direkte til VM. De ti toere samt to gruppevindere fra Nations League skal ud i en playoff-turnering. Her er der tre VM-billetter på spil.

/ritzau/

Læs også:Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet
Læs også:Kulturministeren kaldt i samråd efter fanprotester
Læs også:Milliarder i pengekassen: Ultrarig klubejer kan kapre Messi-transfer




LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Kun to har gjort det dårligere

Stiktosset – her er Delaneys svar



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rasmus Højlund revser konkurrent

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viser målform før vigtig landskamp

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger