Regeringen afviser at opfordre DBU til VM-boykot i Qatar

Boykot af VM i 2022 kommer ikke på tale.



Elendige arbejdsforhold for migrantarbejdere. Brud på diverse menneskerettigheder. Korruption.

Flere rapporter, eksempelvis fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, har påvist slavelignende forhold for gæstearbejdere i Qatar, som i 2022 skal være vært for VM i herrefodbold.

Men den danske regering kommer ikke til at presse på for en dansk boykot af slutrunden. Hvis landsholdet altså kvalificerer sig.

Det siger kulturminister Joy Mogensen (S) tirsdag i samråd i Folketingets udenrigsudvalg om regeringens syn på emnet. Det er på foranledning af SF’s udenrigsordfører, Karsten Hønge, at ministeren svarer på spørgsmål om en mulig boykot.

– Regeringen ønsker helt generelt ikke at spænde idrætslivet for en politisk vogn ved at gå ind og være godkendelsesstempel i forhold til deltagelse eller ikkedeltagelse.

– Den vurdering må ligge hos idrætsorganisationerne, siger Mogensen.

Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM

Ministeren svarer på et spørgsmål fra Hønge desuden, at hun ikke har taget stilling til, om hun eller en anden repræsentant fra regeringen vil tage med til Qatar, hvis landsholdet kvalificerer sig.

Så længe der ikke er statslig boykot, har Dansk Boldspil-Union (DBU) tilkendegivet, at unionen ikke kan boykotte en slutrunde. Først hvis et flertal i Folketinget mener, at en boykot er det rigtige at gøre, vil DBU tage bestik af situationen.

Qatar har ifølge Amnesty International lavet en række reformer efter internationalt pres. Men Qatar er fortsat langt fra i mål, når det handler om at sikre ordentlige vilkår for landets mange migrantarbejdere. De kommer hovedsageligt fra Asien og Afrika.

I august sidste år udgav en anden menneskerettighedsorganisation, Human Rights Watch, en rapport. Den bekræftede kummerlige forhold for de mange bygningsarbejdere, som er i gang med at rejse store stadioner til slutrunden.

Generalsekretær i Amnesty International Danmark Trine Christensen siger i en skriftlig kommentar:

– Vi mener, at også den danske regering har et ansvar for at sende et klart signal om vigtigheden af, at de lovede reformer gennemføres i Qatar, så de helt uacceptable forhold for migrantarbejderne kan forbedres.

Læs også:Ronaldos sjælløse kåring udstiller moderne fodbold

– Danmark kan gøre sin stemme hørt både bilateralt, men også igennem Menneskerettighedsrådet i FN. Det er vigtigt med et bredt pres på Qatar. Derfor mener vi, at det er afgørende, at regeringer, Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.), nationale fodboldforbund og andre vigtige aktører hæver stemmen og gør deres indflydelse gældende.

DBU og landstræner Kasper Hjulmand har tidligere udtalt, at man helst havde set VM spillet et andet sted end Qatar. Men at en boykot ikke er på tale.

Hjulmand har også til podcasten “Landsholdslejren” sidste år udtalt, at han vil have forståelse for, hvis en spiller ønsker at boykotte slutrunden i Qatar og dermed ikke vil udtages.

Landsholdet skal møde Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova i kvalifikationen. Det må beregnes som en overkommelig gruppe.

De ti gruppevindere kvalificerer sig direkte til VM. De ti toere samt to gruppevindere fra Nations League skal ud i en playoff-turnering. Her er der tre VM-billetter på spil.

/ritzau/

Læs også:Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet
Læs også:Kulturministeren kaldt i samråd efter fanprotester
Læs også:Milliarder i pengekassen: Ultrarig klubejer kan kapre Messi-transfer


Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Alle storroser Dario Osorio

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Storklub meldes interesseret

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Millionregn over Ståle Solbakken

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Steve Coopers højre hånd afviser

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks