Elendige arbejdsforhold for migrantarbejdere. Brud på diverse menneskerettigheder. Korruption.
Flere rapporter, eksempelvis fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, har påvist slavelignende forhold for gæstearbejdere i Qatar, som i 2022 skal være vært for VM i herrefodbold.
Men den danske regering kommer ikke til at presse på for en dansk boykot af slutrunden. Hvis landsholdet altså kvalificerer sig.
Det siger kulturminister Joy Mogensen (S) tirsdag i samråd i Folketingets udenrigsudvalg om regeringens syn på emnet. Det er på foranledning af SF’s udenrigsordfører, Karsten Hønge, at ministeren svarer på spørgsmål om en mulig boykot.
– Regeringen ønsker helt generelt ikke at spænde idrætslivet for en politisk vogn ved at gå ind og være godkendelsesstempel i forhold til deltagelse eller ikkedeltagelse.
– Den vurdering må ligge hos idrætsorganisationerne, siger Mogensen.
Læs også:Ministeren i den varme stol: I dag skal hun svare på spørgsmål om VM
Ministeren svarer på et spørgsmål fra Hønge desuden, at hun ikke har taget stilling til, om hun eller en anden repræsentant fra regeringen vil tage med til Qatar, hvis landsholdet kvalificerer sig.
Så længe der ikke er statslig boykot, har Dansk Boldspil-Union (DBU) tilkendegivet, at unionen ikke kan boykotte en slutrunde. Først hvis et flertal i Folketinget mener, at en boykot er det rigtige at gøre, vil DBU tage bestik af situationen.
Qatar har ifølge Amnesty International lavet en række reformer efter internationalt pres. Men Qatar er fortsat langt fra i mål, når det handler om at sikre ordentlige vilkår for landets mange migrantarbejdere. De kommer hovedsageligt fra Asien og Afrika.
I august sidste år udgav en anden menneskerettighedsorganisation, Human Rights Watch, en rapport. Den bekræftede kummerlige forhold for de mange bygningsarbejdere, som er i gang med at rejse store stadioner til slutrunden.
Generalsekretær i Amnesty International Danmark Trine Christensen siger i en skriftlig kommentar:
– Vi mener, at også den danske regering har et ansvar for at sende et klart signal om vigtigheden af, at de lovede reformer gennemføres i Qatar, så de helt uacceptable forhold for migrantarbejderne kan forbedres.
Læs også:Ronaldos sjælløse kåring udstiller moderne fodbold
– Danmark kan gøre sin stemme hørt både bilateralt, men også igennem Menneskerettighedsrådet i FN. Det er vigtigt med et bredt pres på Qatar. Derfor mener vi, at det er afgørende, at regeringer, Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.), nationale fodboldforbund og andre vigtige aktører hæver stemmen og gør deres indflydelse gældende.
DBU og landstræner Kasper Hjulmand har tidligere udtalt, at man helst havde set VM spillet et andet sted end Qatar. Men at en boykot ikke er på tale.
Hjulmand har også til podcasten “Landsholdslejren” sidste år udtalt, at han vil have forståelse for, hvis en spiller ønsker at boykotte slutrunden i Qatar og dermed ikke vil udtages.
Landsholdet skal møde Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova i kvalifikationen. Det må beregnes som en overkommelig gruppe.
De ti gruppevindere kvalificerer sig direkte til VM. De ti toere samt to gruppevindere fra Nations League skal ud i en playoff-turnering. Her er der tre VM-billetter på spil.
/ritzau/
Læs også:Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet
Læs også:Kulturministeren kaldt i samråd efter fanprotester
Læs også:Milliarder i pengekassen: Ultrarig klubejer kan kapre Messi-transfer
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Endelig er der godt nyt
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
