Qatar: Norske journalister filmede ulovligt

Ifølge Qatars myndigheder blev to norske journalister fra NRK anholdt for blandt andet ulovlig indtrængen.



De to norske journalister, der mandag blev anholdt og tilbageholdt i Qatar, havde filmet uden tilladelse på et privat område.

Det oplyser Qatars kommunikationsafdeling i en pressemeddelelse, skriver nyhedsbureauet NTB.

Journalisterne blev efterfølgende anholdt på deres hotel efter en klage fra ejeren af den private grund, som de skulle have filmet på.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani var i Qatar for mediet NRK, hvor de var på reportagetur forud for næste års VM i fodbold.

– Som i stort set alle andre lande er ulovlig indtrængen imod qatarsk lov. Det var tv-holdet fuldt klar over, da de trængte ind på grunden, lyder det i pressemeddelelsen.

– Tv-holdet havde fået tilladelse til at filme, hvor de ville i Qatar. De var blevet tildelt alle de tilladelser til at filme, som de havde bedt om og blev også tilbudt møder med højtstående personer fra regeringen og tredjeparter.

– Disse friheder overskrider dog ikke almindelig ret, som tv-holdet bevidst og med vilje krænkede. På grund af de krænkelser blev tv-holdet midlertidigt tilbageholdt.

Videre i meddelelsen lyder det, at “ingen journalister nogensinde er blevet tilbageholdt, når Qatars love er blevet respekteret”.

Ifølge de to journalister blev de løsladt efter 32 timer, men fik frataget deres kameraudstyr og andet udstyr.

De landede i Kastrup Lufthavn i Danmark onsdag morgen.

Efter ankomsten blev de spurgt af norske VG, om de havde gjort noget, som de havde fået besked på, de ikke måtte i Qatar.

– Det vil jeg ikke udtale mig om, siger Halvor Ekeland.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani ankom til Qatar søndag 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais. Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, skriver VG.

Ifølge NRK opstod der bekymring for journalisterne, da de ikke som aftalt kontaktede redaktionen i Norge inden afrejse fra Qatar. Via kilder fik mediet at vide, at de var blevet anholdt.

Norges Udenrigsminister, Anniken Huitfeldt, oplyser, at hun har fået bekræftet, at de to journalister ikke vil blive retsforfulgt.

– Så vidt vi forstår, er der ikke rejst tiltale. Vi kan bekræfte, at de to statsborgere arbejder for NRK, og at de blev pågrebet, mens de udførte deres job som journalister, skriver Huitfeldt i en udtalelse til NRK.

– Det er vigtigt, at journalister får lov til at udføre deres journalistiske arbejde uden indblanding fra myndighederne – også i Qatar, siger udenrigsministeren til VG.

NTB skriver, at Qatars ambassadør er blevet kaldt til møde i Udenrigsministeriet for at forklare anholdelserne.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Afslører dansk toptræners millionløn

Han var i spil som Brøndby-træner

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jess Thorup fyret

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson