Qatar: Norske journalister filmede ulovligt

Ifølge Qatars myndigheder blev to norske journalister fra NRK anholdt for blandt andet ulovlig indtrængen.



De to norske journalister, der mandag blev anholdt og tilbageholdt i Qatar, havde filmet uden tilladelse på et privat område.

Det oplyser Qatars kommunikationsafdeling i en pressemeddelelse, skriver nyhedsbureauet NTB.

Journalisterne blev efterfølgende anholdt på deres hotel efter en klage fra ejeren af den private grund, som de skulle have filmet på.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani var i Qatar for mediet NRK, hvor de var på reportagetur forud for næste års VM i fodbold.

– Som i stort set alle andre lande er ulovlig indtrængen imod qatarsk lov. Det var tv-holdet fuldt klar over, da de trængte ind på grunden, lyder det i pressemeddelelsen.

– Tv-holdet havde fået tilladelse til at filme, hvor de ville i Qatar. De var blevet tildelt alle de tilladelser til at filme, som de havde bedt om og blev også tilbudt møder med højtstående personer fra regeringen og tredjeparter.

– Disse friheder overskrider dog ikke almindelig ret, som tv-holdet bevidst og med vilje krænkede. På grund af de krænkelser blev tv-holdet midlertidigt tilbageholdt.

Videre i meddelelsen lyder det, at “ingen journalister nogensinde er blevet tilbageholdt, når Qatars love er blevet respekteret”.

Ifølge de to journalister blev de løsladt efter 32 timer, men fik frataget deres kameraudstyr og andet udstyr.

De landede i Kastrup Lufthavn i Danmark onsdag morgen.

Efter ankomsten blev de spurgt af norske VG, om de havde gjort noget, som de havde fået besked på, de ikke måtte i Qatar.

– Det vil jeg ikke udtale mig om, siger Halvor Ekeland.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani ankom til Qatar søndag 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais. Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, skriver VG.

Ifølge NRK opstod der bekymring for journalisterne, da de ikke som aftalt kontaktede redaktionen i Norge inden afrejse fra Qatar. Via kilder fik mediet at vide, at de var blevet anholdt.

Norges Udenrigsminister, Anniken Huitfeldt, oplyser, at hun har fået bekræftet, at de to journalister ikke vil blive retsforfulgt.

– Så vidt vi forstår, er der ikke rejst tiltale. Vi kan bekræfte, at de to statsborgere arbejder for NRK, og at de blev pågrebet, mens de udførte deres job som journalister, skriver Huitfeldt i en udtalelse til NRK.

– Det er vigtigt, at journalister får lov til at udføre deres journalistiske arbejde uden indblanding fra myndighederne – også i Qatar, siger udenrigsministeren til VG.

NTB skriver, at Qatars ambassadør er blevet kaldt til møde i Udenrigsministeriet for at forklare anholdelserne.

/ritzau/



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Han peger på Simon Kjær

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Presset Frank: Her er vores store problem

Magisk aften for FC København-stjerne

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’