Qatar: Norske journalister filmede ulovligt

Ifølge Qatars myndigheder blev to norske journalister fra NRK anholdt for blandt andet ulovlig indtrængen.



De to norske journalister, der mandag blev anholdt og tilbageholdt i Qatar, havde filmet uden tilladelse på et privat område.

Det oplyser Qatars kommunikationsafdeling i en pressemeddelelse, skriver nyhedsbureauet NTB.

Journalisterne blev efterfølgende anholdt på deres hotel efter en klage fra ejeren af den private grund, som de skulle have filmet på.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani var i Qatar for mediet NRK, hvor de var på reportagetur forud for næste års VM i fodbold.

– Som i stort set alle andre lande er ulovlig indtrængen imod qatarsk lov. Det var tv-holdet fuldt klar over, da de trængte ind på grunden, lyder det i pressemeddelelsen.

– Tv-holdet havde fået tilladelse til at filme, hvor de ville i Qatar. De var blevet tildelt alle de tilladelser til at filme, som de havde bedt om og blev også tilbudt møder med højtstående personer fra regeringen og tredjeparter.

– Disse friheder overskrider dog ikke almindelig ret, som tv-holdet bevidst og med vilje krænkede. På grund af de krænkelser blev tv-holdet midlertidigt tilbageholdt.

Videre i meddelelsen lyder det, at “ingen journalister nogensinde er blevet tilbageholdt, når Qatars love er blevet respekteret”.

Ifølge de to journalister blev de løsladt efter 32 timer, men fik frataget deres kameraudstyr og andet udstyr.

De landede i Kastrup Lufthavn i Danmark onsdag morgen.

Efter ankomsten blev de spurgt af norske VG, om de havde gjort noget, som de havde fået besked på, de ikke måtte i Qatar.

– Det vil jeg ikke udtale mig om, siger Halvor Ekeland.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani ankom til Qatar søndag 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais. Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, skriver VG.

Ifølge NRK opstod der bekymring for journalisterne, da de ikke som aftalt kontaktede redaktionen i Norge inden afrejse fra Qatar. Via kilder fik mediet at vide, at de var blevet anholdt.

Norges Udenrigsminister, Anniken Huitfeldt, oplyser, at hun har fået bekræftet, at de to journalister ikke vil blive retsforfulgt.

– Så vidt vi forstår, er der ikke rejst tiltale. Vi kan bekræfte, at de to statsborgere arbejder for NRK, og at de blev pågrebet, mens de udførte deres job som journalister, skriver Huitfeldt i en udtalelse til NRK.

– Det er vigtigt, at journalister får lov til at udføre deres journalistiske arbejde uden indblanding fra myndighederne – også i Qatar, siger udenrigsministeren til VG.

NTB skriver, at Qatars ambassadør er blevet kaldt til møde i Udenrigsministeriet for at forklare anholdelserne.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brøndby har IKKE budt

FC København byder på kantspiller

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

‘Det er ret let at se’

I chok over Tottenham

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

– Det er forfærdeligt

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Brøndby forhandler om stor transfer

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’