De to norske journalister, der mandag blev anholdt og tilbageholdt i Qatar, havde filmet uden tilladelse på et privat område.
Det oplyser Qatars kommunikationsafdeling i en pressemeddelelse, skriver nyhedsbureauet NTB.
Journalisterne blev efterfølgende anholdt på deres hotel efter en klage fra ejeren af den private grund, som de skulle have filmet på.
Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani var i Qatar for mediet NRK, hvor de var på reportagetur forud for næste års VM i fodbold.
– Som i stort set alle andre lande er ulovlig indtrængen imod qatarsk lov. Det var tv-holdet fuldt klar over, da de trængte ind på grunden, lyder det i pressemeddelelsen.
– Tv-holdet havde fået tilladelse til at filme, hvor de ville i Qatar. De var blevet tildelt alle de tilladelser til at filme, som de havde bedt om og blev også tilbudt møder med højtstående personer fra regeringen og tredjeparter.
– Disse friheder overskrider dog ikke almindelig ret, som tv-holdet bevidst og med vilje krænkede. På grund af de krænkelser blev tv-holdet midlertidigt tilbageholdt.
Videre i meddelelsen lyder det, at “ingen journalister nogensinde er blevet tilbageholdt, når Qatars love er blevet respekteret”.
Ifølge de to journalister blev de løsladt efter 32 timer, men fik frataget deres kameraudstyr og andet udstyr.
De landede i Kastrup Lufthavn i Danmark onsdag morgen.
Efter ankomsten blev de spurgt af norske VG, om de havde gjort noget, som de havde fået besked på, de ikke måtte i Qatar.
– Det vil jeg ikke udtale mig om, siger Halvor Ekeland.
Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani ankom til Qatar søndag 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais. Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, skriver VG.
Ifølge NRK opstod der bekymring for journalisterne, da de ikke som aftalt kontaktede redaktionen i Norge inden afrejse fra Qatar. Via kilder fik mediet at vide, at de var blevet anholdt.
Norges Udenrigsminister, Anniken Huitfeldt, oplyser, at hun har fået bekræftet, at de to journalister ikke vil blive retsforfulgt.
– Så vidt vi forstår, er der ikke rejst tiltale. Vi kan bekræfte, at de to statsborgere arbejder for NRK, og at de blev pågrebet, mens de udførte deres job som journalister, skriver Huitfeldt i en udtalelse til NRK.
– Det er vigtigt, at journalister får lov til at udføre deres journalistiske arbejde uden indblanding fra myndighederne – også i Qatar, siger udenrigsministeren til VG.
NTB skriver, at Qatars ambassadør er blevet kaldt til møde i Udenrigsministeriet for at forklare anholdelserne.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
