Qatar: Norske journalister filmede ulovligt

Ifølge Qatars myndigheder blev to norske journalister fra NRK anholdt for blandt andet ulovlig indtrængen.



De to norske journalister, der mandag blev anholdt og tilbageholdt i Qatar, havde filmet uden tilladelse på et privat område.

Det oplyser Qatars kommunikationsafdeling i en pressemeddelelse, skriver nyhedsbureauet NTB.

Journalisterne blev efterfølgende anholdt på deres hotel efter en klage fra ejeren af den private grund, som de skulle have filmet på.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani var i Qatar for mediet NRK, hvor de var på reportagetur forud for næste års VM i fodbold.

– Som i stort set alle andre lande er ulovlig indtrængen imod qatarsk lov. Det var tv-holdet fuldt klar over, da de trængte ind på grunden, lyder det i pressemeddelelsen.

– Tv-holdet havde fået tilladelse til at filme, hvor de ville i Qatar. De var blevet tildelt alle de tilladelser til at filme, som de havde bedt om og blev også tilbudt møder med højtstående personer fra regeringen og tredjeparter.

– Disse friheder overskrider dog ikke almindelig ret, som tv-holdet bevidst og med vilje krænkede. På grund af de krænkelser blev tv-holdet midlertidigt tilbageholdt.

Videre i meddelelsen lyder det, at “ingen journalister nogensinde er blevet tilbageholdt, når Qatars love er blevet respekteret”.

Ifølge de to journalister blev de løsladt efter 32 timer, men fik frataget deres kameraudstyr og andet udstyr.

De landede i Kastrup Lufthavn i Danmark onsdag morgen.

Efter ankomsten blev de spurgt af norske VG, om de havde gjort noget, som de havde fået besked på, de ikke måtte i Qatar.

– Det vil jeg ikke udtale mig om, siger Halvor Ekeland.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani ankom til Qatar søndag 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais. Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, skriver VG.

Ifølge NRK opstod der bekymring for journalisterne, da de ikke som aftalt kontaktede redaktionen i Norge inden afrejse fra Qatar. Via kilder fik mediet at vide, at de var blevet anholdt.

Norges Udenrigsminister, Anniken Huitfeldt, oplyser, at hun har fået bekræftet, at de to journalister ikke vil blive retsforfulgt.

– Så vidt vi forstår, er der ikke rejst tiltale. Vi kan bekræfte, at de to statsborgere arbejder for NRK, og at de blev pågrebet, mens de udførte deres job som journalister, skriver Huitfeldt i en udtalelse til NRK.

– Det er vigtigt, at journalister får lov til at udføre deres journalistiske arbejde uden indblanding fra myndighederne – også i Qatar, siger udenrigsministeren til VG.

NTB skriver, at Qatars ambassadør er blevet kaldt til møde i Udenrigsministeriet for at forklare anholdelserne.

/ritzau/





FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Andreas Christensen skriver snart under

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Wrexham slår Premier League-klub

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Storklub vil have Filip Jörgensen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

– Lange forhandlinger med FC København

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck