Qatar: Norske journalister filmede ulovligt

Ifølge Qatars myndigheder blev to norske journalister fra NRK anholdt for blandt andet ulovlig indtrængen.



De to norske journalister, der mandag blev anholdt og tilbageholdt i Qatar, havde filmet uden tilladelse på et privat område.

Det oplyser Qatars kommunikationsafdeling i en pressemeddelelse, skriver nyhedsbureauet NTB.

Journalisterne blev efterfølgende anholdt på deres hotel efter en klage fra ejeren af den private grund, som de skulle have filmet på.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani var i Qatar for mediet NRK, hvor de var på reportagetur forud for næste års VM i fodbold.

– Som i stort set alle andre lande er ulovlig indtrængen imod qatarsk lov. Det var tv-holdet fuldt klar over, da de trængte ind på grunden, lyder det i pressemeddelelsen.

– Tv-holdet havde fået tilladelse til at filme, hvor de ville i Qatar. De var blevet tildelt alle de tilladelser til at filme, som de havde bedt om og blev også tilbudt møder med højtstående personer fra regeringen og tredjeparter.

– Disse friheder overskrider dog ikke almindelig ret, som tv-holdet bevidst og med vilje krænkede. På grund af de krænkelser blev tv-holdet midlertidigt tilbageholdt.

Videre i meddelelsen lyder det, at “ingen journalister nogensinde er blevet tilbageholdt, når Qatars love er blevet respekteret”.

Ifølge de to journalister blev de løsladt efter 32 timer, men fik frataget deres kameraudstyr og andet udstyr.

De landede i Kastrup Lufthavn i Danmark onsdag morgen.

Efter ankomsten blev de spurgt af norske VG, om de havde gjort noget, som de havde fået besked på, de ikke måtte i Qatar.

– Det vil jeg ikke udtale mig om, siger Halvor Ekeland.

Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani ankom til Qatar søndag 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais. Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, skriver VG.

Ifølge NRK opstod der bekymring for journalisterne, da de ikke som aftalt kontaktede redaktionen i Norge inden afrejse fra Qatar. Via kilder fik mediet at vide, at de var blevet anholdt.

Norges Udenrigsminister, Anniken Huitfeldt, oplyser, at hun har fået bekræftet, at de to journalister ikke vil blive retsforfulgt.

– Så vidt vi forstår, er der ikke rejst tiltale. Vi kan bekræfte, at de to statsborgere arbejder for NRK, og at de blev pågrebet, mens de udførte deres job som journalister, skriver Huitfeldt i en udtalelse til NRK.

– Det er vigtigt, at journalister får lov til at udføre deres journalistiske arbejde uden indblanding fra myndighederne – også i Qatar, siger udenrigsministeren til VG.

NTB skriver, at Qatars ambassadør er blevet kaldt til møde i Udenrigsministeriet for at forklare anholdelserne.

/ritzau/






Supercomputer: Her er VM-finalen




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – ‘Vis noget fucking respekt’

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ny bejler til dansk guldfugl

Til lægetjek i Superliga-klub

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ecuador – Tyskland