De to norske journalister, der mandag blev anholdt og tilbageholdt i Qatar, havde filmet uden tilladelse på et privat område.
Det oplyser Qatars kommunikationsafdeling i en pressemeddelelse, skriver nyhedsbureauet NTB.
Journalisterne blev efterfølgende anholdt på deres hotel efter en klage fra ejeren af den private grund, som de skulle have filmet på.
Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani var i Qatar for mediet NRK, hvor de var på reportagetur forud for næste års VM i fodbold.
– Som i stort set alle andre lande er ulovlig indtrængen imod qatarsk lov. Det var tv-holdet fuldt klar over, da de trængte ind på grunden, lyder det i pressemeddelelsen.
– Tv-holdet havde fået tilladelse til at filme, hvor de ville i Qatar. De var blevet tildelt alle de tilladelser til at filme, som de havde bedt om og blev også tilbudt møder med højtstående personer fra regeringen og tredjeparter.
– Disse friheder overskrider dog ikke almindelig ret, som tv-holdet bevidst og med vilje krænkede. På grund af de krænkelser blev tv-holdet midlertidigt tilbageholdt.
Videre i meddelelsen lyder det, at “ingen journalister nogensinde er blevet tilbageholdt, når Qatars love er blevet respekteret”.
Ifølge de to journalister blev de løsladt efter 32 timer, men fik frataget deres kameraudstyr og andet udstyr.
De landede i Kastrup Lufthavn i Danmark onsdag morgen.
Efter ankomsten blev de spurgt af norske VG, om de havde gjort noget, som de havde fået besked på, de ikke måtte i Qatar.
– Det vil jeg ikke udtale mig om, siger Halvor Ekeland.
Halvor Ekeland og Lokman Ghorbani ankom til Qatar søndag 14. november. Dagen efter havde de en aftale med regimekritikeren Abdullah Ibhais. Han blev imidlertid anholdt af politiet blot timer inden interviewaftalen, skriver VG.
Ifølge NRK opstod der bekymring for journalisterne, da de ikke som aftalt kontaktede redaktionen i Norge inden afrejse fra Qatar. Via kilder fik mediet at vide, at de var blevet anholdt.
Norges Udenrigsminister, Anniken Huitfeldt, oplyser, at hun har fået bekræftet, at de to journalister ikke vil blive retsforfulgt.
– Så vidt vi forstår, er der ikke rejst tiltale. Vi kan bekræfte, at de to statsborgere arbejder for NRK, og at de blev pågrebet, mens de udførte deres job som journalister, skriver Huitfeldt i en udtalelse til NRK.
– Det er vigtigt, at journalister får lov til at udføre deres journalistiske arbejde uden indblanding fra myndighederne – også i Qatar, siger udenrigsministeren til VG.
NTB skriver, at Qatars ambassadør er blevet kaldt til møde i Udenrigsministeriet for at forklare anholdelserne.
/ritzau/
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Stor ros til FC Midtjylland
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
MEDIE
I spil til stort job
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
