Takket være blandt andet en træffer af VM-profilen Cody Gakpo sikrede Holland sig tirsdag uden problemer en 2-0-sejr over Qatar i sin tredje og sidste gruppekamp.
Midtbanespilleren Frenkie de Jong kom også på tavlen i en ensidig affære uden den helt store nerve eller stemning på tribunerne.
Med sejren snupper Holland, som de fleste spåede på forhånd, førstepladsen i gruppe A. Syv point og en målscore på 5-1 fortæller dog også historien om et Oranje-hold, der ikke har sprudlet helt så meget, som nogle havde troet.
I sin ottendedelsfinale skal Holland op mod nummer to fra gruppe B, hvilket alle fire hold – England, Iran, USA og Wales – stadig er i spil til frem til senere tirsdag. Den kamp spilles lørdag eftermiddag som den første i knockoutfasen.
Qatar slutter med nul point og en målscore på 1-7. Og det er den dårligste bundlinje for en VM-værtsnation nogensinde.
Holdet, der trænes af spanske Felix Sanchez, har ikke for alvor gjort væsen af sig i nogen af kampene og efterlader i sin første optræden en forglemmelig note i VM-historien.
Memphis Depay fik efter indhop mod både Senegal og Ecuador sin første startplads ved VM. Men stjerneangriberen var tydeligvis stadig rusten efter sin skadespause.
Han kom i sine 66 minutter på banen frem til tre-fire pæne chancer. Men han havde slet ikke den skarphed i sine aktioner, som man tidligere har set fra Barcelona-spilleren på det hollandske landshold.
I stedet var det igen PSV-spilleren Cody Gakpo, der markerede sig for Oranje. Presset af flere Qatar-spillere trak han efter 26 minutter ind i banen fra venstre og huggede med højrebenet bolden i nettet til 1-0.
Det var Gakpos tredje scoring i de tre gruppekampe, og han deler aktuelt topscorerværdigheden ved slutrunden med Kylian Mbappé og Enner Valencia.
Ud over et par dødbolde og få løse indslag havde Qatar ikke noget at byde ind med offensivt. Men defensivt så det i perioder nogenlunde ud. Ikke mindst fordi Hollands spil var langsomt og uden snert.
Kort inde i anden halvleg blev det 2-0. Depay tabte fra tæt hold en duel med Qatars keeper, men klubkammeraten Frenkie de Jong var først over returbolden.
Der var optræk til mere, og Holland fik også en scoring underkendt for hånd på bolden i opspillet, men det sluttede uden festivitas. Et skruet forsøg på overliggeren fra indskiftede Steven Berghuis i overtiden var et sjældent højdepunkt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TIPSBLADETS DOM