Qatars dårlige VM slutter med nederlag til Holland

Værtsnationen Qatar slutter uden point efter et 0-2-nederlag til Holland, der går videre som gruppevinder.



Takket være blandt andet en træffer af VM-profilen Cody Gakpo sikrede Holland sig tirsdag uden problemer en 2-0-sejr over Qatar i sin tredje og sidste gruppekamp.

Midtbanespilleren Frenkie de Jong kom også på tavlen i en ensidig affære uden den helt store nerve eller stemning på tribunerne.

Med sejren snupper Holland, som de fleste spåede på forhånd, førstepladsen i gruppe A. Syv point og en målscore på 5-1 fortæller dog også historien om et Oranje-hold, der ikke har sprudlet helt så meget, som nogle havde troet.

I sin ottendedelsfinale skal Holland op mod nummer to fra gruppe B, hvilket alle fire hold – England, Iran, USA og Wales – stadig er i spil til frem til senere tirsdag. Den kamp spilles lørdag eftermiddag som den første i knockoutfasen.
Qatar slutter med nul point og en målscore på 1-7. Og det er den dårligste bundlinje for en VM-værtsnation nogensinde.

Holdet, der trænes af spanske Felix Sanchez, har ikke for alvor gjort væsen af sig i nogen af kampene og efterlader i sin første optræden en forglemmelig note i VM-historien.

Memphis Depay fik efter indhop mod både Senegal og Ecuador sin første startplads ved VM. Men stjerneangriberen var tydeligvis stadig rusten efter sin skadespause.

Han kom i sine 66 minutter på banen frem til tre-fire pæne chancer. Men han havde slet ikke den skarphed i sine aktioner, som man tidligere har set fra Barcelona-spilleren på det hollandske landshold.

I stedet var det igen PSV-spilleren Cody Gakpo, der markerede sig for Oranje. Presset af flere Qatar-spillere trak han efter 26 minutter ind i banen fra venstre og huggede med højrebenet bolden i nettet til 1-0.

Det var Gakpos tredje scoring i de tre gruppekampe, og han deler aktuelt topscorerværdigheden ved slutrunden med Kylian Mbappé og Enner Valencia.

Ud over et par dødbolde og få løse indslag havde Qatar ikke noget at byde ind med offensivt. Men defensivt så det i perioder nogenlunde ud. Ikke mindst fordi Hollands spil var langsomt og uden snert.

Kort inde i anden halvleg blev det 2-0. Depay tabte fra tæt hold en duel med Qatars keeper, men klubkammeraten Frenkie de Jong var først over returbolden.

Der var optræk til mere, og Holland fik også en scoring underkendt for hånd på bolden i opspillet, men det sluttede uden festivitas. Et skruet forsøg på overliggeren fra indskiftede Steven Berghuis i overtiden var et sjældent højdepunkt.

/ritzau/





Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Overraskende U21-trupudtagelse

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Troels Bech slår fast: Glem det!

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Interessant afsløring

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Kevin Diks skriver historie

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup