Ronaldo hyldes efter kontroversiel dom: Genistreg

Cristiano Ronaldo fik et omdiskuteret straffe i Portugals første slutrundekamp mod Ghana, men nu bliver det hyldet af en gammel VM-kending.



Eter 64 minutter røg han i græsset mod Ghana, og fik tildelt et straffespark. Dommen har efterfølgende været meget omdiskuteret, men nu bliver den portugisiske stjerne kaldt et geni af den tidligere nigerianske landsholdsspiller, Sunday Olise.

– Ronaldo-straffet, folk kan sige, hvad de vil om ham, men smartheden til at vente på det sekund, at røre bolden, fortsætte hans ben og derefter få kontakten. Det er totalt genialt, siger han til BBC.

Den tidligere nigerianske midtbanespiller, der har spillet to VM-slutrunder, henholdsvis 94 i USA og 98 i Frankrig, mener at man skal give angribere mere kredit for, at de bliver bedre til at udnytte VAR.

– Lad os give angriberne komplementet for at blive klogere. VAR er også en væsentlig årsag til, at dette (der bliver tildelt flere straffe, red.) sker. 

Det er dog ikke alle der er enige i Olisehs udlægning. Den ghanesiske cheftræner, Otto Addo, kritiserede efterfølgende beslutningen og mente ikke, at der var skyggen af straffe. 

– Dommeren gav et straffe, som ikke var et straffe – det så alle. Hvorfor? Fordi det er Ronaldo eller noget? sagde han efter kampen. 

Ronaldo og Portugal møder Uruguay i deres næste kamp i gruppe H, hvor Portugal med en sejr kan sikre sig en plads i ottendedelsfinalen. Kampen spilles mandag klokken 20.00. 







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa