Ronaldo hyldes efter kontroversiel dom: Genistreg

Cristiano Ronaldo fik et omdiskuteret straffe i Portugals første slutrundekamp mod Ghana, men nu bliver det hyldet af en gammel VM-kending.



Eter 64 minutter røg han i græsset mod Ghana, og fik tildelt et straffespark. Dommen har efterfølgende været meget omdiskuteret, men nu bliver den portugisiske stjerne kaldt et geni af den tidligere nigerianske landsholdsspiller, Sunday Olise.

– Ronaldo-straffet, folk kan sige, hvad de vil om ham, men smartheden til at vente på det sekund, at røre bolden, fortsætte hans ben og derefter få kontakten. Det er totalt genialt, siger han til BBC.

Den tidligere nigerianske midtbanespiller, der har spillet to VM-slutrunder, henholdsvis 94 i USA og 98 i Frankrig, mener at man skal give angribere mere kredit for, at de bliver bedre til at udnytte VAR.

– Lad os give angriberne komplementet for at blive klogere. VAR er også en væsentlig årsag til, at dette (der bliver tildelt flere straffe, red.) sker. 

Det er dog ikke alle der er enige i Olisehs udlægning. Den ghanesiske cheftræner, Otto Addo, kritiserede efterfølgende beslutningen og mente ikke, at der var skyggen af straffe. 

– Dommeren gav et straffe, som ikke var et straffe – det så alle. Hvorfor? Fordi det er Ronaldo eller noget? sagde han efter kampen. 

Ronaldo og Portugal møder Uruguay i deres næste kamp i gruppe H, hvor Portugal med en sejr kan sikre sig en plads i ottendedelsfinalen. Kampen spilles mandag klokken 20.00. 







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen