Siden den første slutrunde i 1930 har VM været afviklet med fire års mellemrum, men dén tradition kan stå for fald. FIFA med præsident Gianni Infantino i spidsen arbejder i øjeblikket på at skaffe opbakning til at skære intervallerne ned til to år.
Torsdag tonede en række tidligere topspillere frem på en FIFA-konference i Qatar, hvor alle som én talte varmt om idéen, herunder Peter Schmeichel. Forslaget har dog også sine modstandere.
UEFA har eksempelvis truet med boykot, og sammenslutningen af europæiske fodboldligaer, European Leagues, udtrykte torsdag sin modstand. Danske Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, er næstformand i European Leagues, og han uddyber organisationens modstand.
– Der er flere ting i det her. For det første har vi en kampkalender, som er ualmindeligt tæt i forvejen, og det betyder rigtig meget for et land som Danmark, der starter midt i juli, for det betyder, at der vil være spillere, som ikke får ferie og så videre, siger han til tipsbladet.dk.
– Derudover er der U21-VM og -EM og kvinde-VM og -EM. Jeg ved ikke, hvordan man har tænkt sig at give ordentlig plads til det.
– Og så er det altså ikke nogen løsning at blive ved med at putte flere turneringer og kampe ind i kampkalenderen. Vi bliver nødt til at værne om kvaliteten for dem, der er i forvejen, og ikke bare putte mere og mere på. Det er på alle måder en ualmindeligt dårlig idé, i hvert fald fra europæisk synspunkt. Jeg skal ikke sige, hvad de andre verdensdele synes om det.
Forslaget er formelt fremsat af Saudi-Arabiens fodboldforbund, og det har modtaget støtte fra Afrikas fodboldforbund, CAF.
Mindre i løn til spillerne?
Klubfodbold og landsholdsfodbold har i årevis ligget i en slags lavintens krig om kampdatoer, tv-penge, prestige og spillernes loyalitet. Er Claus Thomsen og de europæiske ligaers modstand ikke bare udtryk for, at klubfodbolden forsøger at beskytte sine egne interesser?
– Uden klubfodbold er der ingen landsholdsfodbold, indleder han.
– Men det handler om hele fodboldens økosystem. Den er vi nødt til at have balanceret, og der er mange landskampe. Så må man lave en landsholdsturnering, som ikke bygger på, at klubberne har pligt til at frigive spillerne. Landsholdene spiller jo med klubbernes spillere, som klubberne udvikler, træner og betaler.
– Men vi kan sagtens være ærlige: Ingen klubber synes, man skal skære ned på klubfodbolden, mere end man har gjort i forvejen. For man har i de seneste årtier blokeret mange kampdage i den internationale kampkalenderen, hvor der skal ligge landskampe.
Hver gang der er VM, udtaler den ene spiller efter den anden, at VM er det største i fodboldens verden. Muligheden for at give flere spillere chancen for at kvalificere sig var også noget af det, som Peter Schmeichel fremhævede i gårsdagens konference i Qatar.
Spørgsmålet er, om FIFA med sin forslag ikke bare opfylder et nobelt ønske blandt mange spillere. Svaret er, mener Claus Thomsen, nej, ikke nødvendigvis.
– Det er et ønske, nogen spillere kan have. Så kan man diskutere, hvor stort VM reelt er, hvis man afholder det hele tiden. Jeg vil også gerne tillade mig at stille spørgsmål ved repræsentativiteten ved et antal tidligere spillere, som FIFA har fået fløjet ind til Doha, siger Claus Thomsen, men ønsker ikke at uddybe den sidste pointe.
Han mener dog, at spillerne må forberede sig på at få noget mindre i løn, hvis der skal være dobbelt så mange VM-slutrunder som nu.
– Hvor meget vil de spillere gå ned i løn for at spille hvert andet år? De er væk fra den klub, der betaler dem, så selvfølgelig skal de det, hvis de ikke er til rådighed, siger han.
– De udsætter også sig selv for risiko, og er de i ordentlig form, når de kommer hjem? Så vi er nødt til at snakke om, at man i nogle spilleres kontrakt er nødt til at tage hensyn til det. Så der er flere aspekter i det for spillerne.
Også DBU gav torsdag sin mening til kende angående FIFA’s VM-forslag. Læs mere om det her.
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
