Superliga-boss modsiger Schmeichel: En dårlig idé

De europæiske fodboldligaer står stejlt mod FIFA’s forslag om at afholde VM hvert andet år. Den danske næstformand kaldet det “et rigtig dårligt forslag”.



Siden den første slutrunde i 1930 har VM været afviklet med fire års mellemrum, men dén tradition kan stå for fald. FIFA med præsident Gianni Infantino i spidsen arbejder i øjeblikket på at skaffe opbakning til at skære intervallerne ned til to år.

Torsdag tonede en række tidligere topspillere frem på en FIFA-konference i Qatar, hvor alle som én talte varmt om idéen, herunder Peter Schmeichel. Forslaget har dog også sine modstandere.

UEFA har eksempelvis truet med boykot, og sammenslutningen af europæiske fodboldligaer, European Leagues, udtrykte torsdag sin modstand. Danske Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, er næstformand i European Leagues, og han uddyber organisationens modstand.

– Der er flere ting i det her. For det første har vi en kampkalender, som er ualmindeligt tæt i forvejen, og det betyder rigtig meget for et land som Danmark, der starter midt i juli, for det betyder, at der vil være spillere, som ikke får ferie og så videre, siger han til tipsbladet.dk.

– Derudover er der U21-VM og -EM og kvinde-VM og -EM. Jeg ved ikke, hvordan man har tænkt sig at give ordentlig plads til det.

– Og så er det altså ikke nogen løsning at blive ved med at putte flere turneringer og kampe ind i kampkalenderen. Vi bliver nødt til at værne om kvaliteten for dem, der er i forvejen, og ikke bare putte mere og mere på. Det er på alle måder en ualmindeligt dårlig idé, i hvert fald fra europæisk synspunkt. Jeg skal ikke sige, hvad de andre verdensdele synes om det. 

Forslaget er formelt fremsat af Saudi-Arabiens fodboldforbund, og det har modtaget støtte fra Afrikas fodboldforbund, CAF.

Mindre i løn til spillerne?
Klubfodbold og landsholdsfodbold har i årevis ligget i en slags lavintens krig om kampdatoer, tv-penge, prestige og spillernes loyalitet. Er Claus Thomsen og de europæiske ligaers modstand ikke bare udtryk for, at klubfodbolden forsøger at beskytte sine egne interesser?

– Uden klubfodbold er der ingen landsholdsfodbold, indleder han.

– Men det handler om hele fodboldens økosystem. Den er vi nødt til at have balanceret, og der er mange landskampe. Så må man lave en landsholdsturnering, som ikke bygger på, at klubberne har pligt til at frigive spillerne. Landsholdene spiller jo med klubbernes spillere, som klubberne udvikler, træner og betaler.

– Men vi kan sagtens være ærlige: Ingen klubber synes, man skal skære ned på klubfodbolden, mere end man har gjort i forvejen. For man har i de seneste årtier blokeret mange kampdage i den internationale kampkalenderen, hvor der skal ligge landskampe.

Hver gang der er VM, udtaler den ene spiller efter den anden, at VM er det største i fodboldens verden. Muligheden for at give flere spillere chancen for at kvalificere sig var også noget af det, som Peter Schmeichel fremhævede i gårsdagens konference i Qatar.

Spørgsmålet er, om FIFA med sin forslag ikke bare opfylder et nobelt ønske blandt mange spillere. Svaret er, mener Claus Thomsen, nej, ikke nødvendigvis.

– Det er et ønske, nogen spillere kan have. Så kan man diskutere, hvor stort VM reelt er, hvis man afholder det hele tiden. Jeg vil også gerne tillade mig at stille spørgsmål ved repræsentativiteten ved et antal tidligere spillere, som FIFA har fået fløjet ind til Doha, siger Claus Thomsen, men ønsker ikke at uddybe den sidste pointe.

Han mener dog, at spillerne må forberede sig på at få noget mindre i løn, hvis der skal være dobbelt så mange VM-slutrunder som nu.

– Hvor meget vil de spillere gå ned i løn for at spille hvert andet år? De er væk fra den klub, der betaler dem, så selvfølgelig skal de det, hvis de ikke er til rådighed, siger han.

– De udsætter også sig selv for risiko, og er de i ordentlig form, når de kommer hjem? Så vi er nødt til at snakke om, at man i nogle spilleres kontrakt er nødt til at tage hensyn til det. Så der er flere aspekter i det for spillerne.

Også DBU gav torsdag sin mening til kende angående FIFA’s VM-forslag. Læs mere om det her.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tottenham præsenterer ny træner

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Joakim Mæhle åbner op



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Sverige skal til VM

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæk Wass: Han filmede!

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Varme rygter: Han har været i FC København

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

En historisk katastrofe for Danmark

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres