Siden den første slutrunde i 1930 har VM været afviklet med fire års mellemrum, men dén tradition kan stå for fald. FIFA med præsident Gianni Infantino i spidsen arbejder i øjeblikket på at skaffe opbakning til at skære intervallerne ned til to år.
Torsdag tonede en række tidligere topspillere frem på en FIFA-konference i Qatar, hvor alle som én talte varmt om idéen, herunder Peter Schmeichel. Forslaget har dog også sine modstandere.
UEFA har eksempelvis truet med boykot, og sammenslutningen af europæiske fodboldligaer, European Leagues, udtrykte torsdag sin modstand. Danske Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, er næstformand i European Leagues, og han uddyber organisationens modstand.
– Der er flere ting i det her. For det første har vi en kampkalender, som er ualmindeligt tæt i forvejen, og det betyder rigtig meget for et land som Danmark, der starter midt i juli, for det betyder, at der vil være spillere, som ikke får ferie og så videre, siger han til tipsbladet.dk.
– Derudover er der U21-VM og -EM og kvinde-VM og -EM. Jeg ved ikke, hvordan man har tænkt sig at give ordentlig plads til det.
– Og så er det altså ikke nogen løsning at blive ved med at putte flere turneringer og kampe ind i kampkalenderen. Vi bliver nødt til at værne om kvaliteten for dem, der er i forvejen, og ikke bare putte mere og mere på. Det er på alle måder en ualmindeligt dårlig idé, i hvert fald fra europæisk synspunkt. Jeg skal ikke sige, hvad de andre verdensdele synes om det.
Forslaget er formelt fremsat af Saudi-Arabiens fodboldforbund, og det har modtaget støtte fra Afrikas fodboldforbund, CAF.
Mindre i løn til spillerne?
Klubfodbold og landsholdsfodbold har i årevis ligget i en slags lavintens krig om kampdatoer, tv-penge, prestige og spillernes loyalitet. Er Claus Thomsen og de europæiske ligaers modstand ikke bare udtryk for, at klubfodbolden forsøger at beskytte sine egne interesser?
– Uden klubfodbold er der ingen landsholdsfodbold, indleder han.
– Men det handler om hele fodboldens økosystem. Den er vi nødt til at have balanceret, og der er mange landskampe. Så må man lave en landsholdsturnering, som ikke bygger på, at klubberne har pligt til at frigive spillerne. Landsholdene spiller jo med klubbernes spillere, som klubberne udvikler, træner og betaler.
– Men vi kan sagtens være ærlige: Ingen klubber synes, man skal skære ned på klubfodbolden, mere end man har gjort i forvejen. For man har i de seneste årtier blokeret mange kampdage i den internationale kampkalenderen, hvor der skal ligge landskampe.
Hver gang der er VM, udtaler den ene spiller efter den anden, at VM er det største i fodboldens verden. Muligheden for at give flere spillere chancen for at kvalificere sig var også noget af det, som Peter Schmeichel fremhævede i gårsdagens konference i Qatar.
Spørgsmålet er, om FIFA med sin forslag ikke bare opfylder et nobelt ønske blandt mange spillere. Svaret er, mener Claus Thomsen, nej, ikke nødvendigvis.
– Det er et ønske, nogen spillere kan have. Så kan man diskutere, hvor stort VM reelt er, hvis man afholder det hele tiden. Jeg vil også gerne tillade mig at stille spørgsmål ved repræsentativiteten ved et antal tidligere spillere, som FIFA har fået fløjet ind til Doha, siger Claus Thomsen, men ønsker ikke at uddybe den sidste pointe.
Han mener dog, at spillerne må forberede sig på at få noget mindre i løn, hvis der skal være dobbelt så mange VM-slutrunder som nu.
– Hvor meget vil de spillere gå ned i løn for at spille hvert andet år? De er væk fra den klub, der betaler dem, så selvfølgelig skal de det, hvis de ikke er til rådighed, siger han.
– De udsætter også sig selv for risiko, og er de i ordentlig form, når de kommer hjem? Så vi er nødt til at snakke om, at man i nogle spilleres kontrakt er nødt til at tage hensyn til det. Så der er flere aspekter i det for spillerne.
Også DBU gav torsdag sin mening til kende angående FIFA’s VM-forslag. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Raser: Det er latterligt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
