Slår tilbage mod FIFA: Truer med at boykotte VM

Hvis VM skal spilles hvert andet år, bliver det uden nogle af sportens største stjerner. Landene i Sydamerika vil nemlig ikke med.



Hvis FIFA-præsident Gianni Infantino får held med at presse idéen om VM hvert andet år igennem, bliver det uden en række af verdens bedste fodboldspillere.

Så klar er konklusionen, efter Sydafrikas fodboldforbund, CONMEBOL, har holdt møde om planerne. De ti lande slår i en samlet erklæring fast, at de er imod Infantinos planer, og at de ikke kommer til at deltage, hvis planerne bliver ført ud i livet.

“Der er ingen årsager, fordele eller noget, der retfærdiggør forandringen foreslået af FIFA. I det lys bekræfter de ti lande, som udgør CONMEBOL, at de ikke vil deltage i VM, hvis det bliver afviklet hvert andet år,” lyder det i erklæringen.

“Det foreslåede projekt vender ryggen til næsten 100 års fodboldtradition og ignorerer en af de vigtigste sportsbegivenheder i verdens historie. CONMEBOL støtter det nuværende VM-format med dets vilkår og inddelingssystem, fordi det har vist sig som en succesfuld model.”

VM uden CONMEBOL vil altså betyde ingen Brasilien, Argentina og Uruguay – og dermed heller ingen Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez eller andre af de sydamerikanske landes store stjerner.

Med udmeldingen lægger landene i Sydamerika sig op ad de fleste europæiske lande, som har udtryk hård modstand mod FIFA’s planer. Også UEFA har truet med at boykotte VM, hvis frekvensen fordoblet.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’