Slår tilbage mod FIFA: Truer med at boykotte VM

Hvis VM skal spilles hvert andet år, bliver det uden nogle af sportens største stjerner. Landene i Sydamerika vil nemlig ikke med.



Hvis FIFA-præsident Gianni Infantino får held med at presse idéen om VM hvert andet år igennem, bliver det uden en række af verdens bedste fodboldspillere.

Så klar er konklusionen, efter Sydafrikas fodboldforbund, CONMEBOL, har holdt møde om planerne. De ti lande slår i en samlet erklæring fast, at de er imod Infantinos planer, og at de ikke kommer til at deltage, hvis planerne bliver ført ud i livet.

“Der er ingen årsager, fordele eller noget, der retfærdiggør forandringen foreslået af FIFA. I det lys bekræfter de ti lande, som udgør CONMEBOL, at de ikke vil deltage i VM, hvis det bliver afviklet hvert andet år,” lyder det i erklæringen.

“Det foreslåede projekt vender ryggen til næsten 100 års fodboldtradition og ignorerer en af de vigtigste sportsbegivenheder i verdens historie. CONMEBOL støtter det nuværende VM-format med dets vilkår og inddelingssystem, fordi det har vist sig som en succesfuld model.”

VM uden CONMEBOL vil altså betyde ingen Brasilien, Argentina og Uruguay – og dermed heller ingen Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez eller andre af de sydamerikanske landes store stjerner.

Med udmeldingen lægger landene i Sydamerika sig op ad de fleste europæiske lande, som har udtryk hård modstand mod FIFA’s planer. Også UEFA har truet med at boykotte VM, hvis frekvensen fordoblet.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

OB siger farvel til seks spillere

Fyrer landstræner to måneder før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fik blackout på Brøndby Stadion

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen

‘Det drømmer alle om’

Chelsea – Manchester United

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Manchester United sætter Chelsea på plads

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!