Slår tilbage mod FIFA: Truer med at boykotte VM

Hvis VM skal spilles hvert andet år, bliver det uden nogle af sportens største stjerner. Landene i Sydamerika vil nemlig ikke med.



Hvis FIFA-præsident Gianni Infantino får held med at presse idéen om VM hvert andet år igennem, bliver det uden en række af verdens bedste fodboldspillere.

Så klar er konklusionen, efter Sydafrikas fodboldforbund, CONMEBOL, har holdt møde om planerne. De ti lande slår i en samlet erklæring fast, at de er imod Infantinos planer, og at de ikke kommer til at deltage, hvis planerne bliver ført ud i livet.

“Der er ingen årsager, fordele eller noget, der retfærdiggør forandringen foreslået af FIFA. I det lys bekræfter de ti lande, som udgør CONMEBOL, at de ikke vil deltage i VM, hvis det bliver afviklet hvert andet år,” lyder det i erklæringen.

“Det foreslåede projekt vender ryggen til næsten 100 års fodboldtradition og ignorerer en af de vigtigste sportsbegivenheder i verdens historie. CONMEBOL støtter det nuværende VM-format med dets vilkår og inddelingssystem, fordi det har vist sig som en succesfuld model.”

VM uden CONMEBOL vil altså betyde ingen Brasilien, Argentina og Uruguay – og dermed heller ingen Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez eller andre af de sydamerikanske landes store stjerner.

Med udmeldingen lægger landene i Sydamerika sig op ad de fleste europæiske lande, som har udtryk hård modstand mod FIFA’s planer. Også UEFA har truet med at boykotte VM, hvis frekvensen fordoblet.







LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe røgslør af Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

FCK-træner roser Felix Beijmo

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub