Slår tilbage mod FIFA: Truer med at boykotte VM

Hvis VM skal spilles hvert andet år, bliver det uden nogle af sportens største stjerner. Landene i Sydamerika vil nemlig ikke med.



Hvis FIFA-præsident Gianni Infantino får held med at presse idéen om VM hvert andet år igennem, bliver det uden en række af verdens bedste fodboldspillere.

Så klar er konklusionen, efter Sydafrikas fodboldforbund, CONMEBOL, har holdt møde om planerne. De ti lande slår i en samlet erklæring fast, at de er imod Infantinos planer, og at de ikke kommer til at deltage, hvis planerne bliver ført ud i livet.

“Der er ingen årsager, fordele eller noget, der retfærdiggør forandringen foreslået af FIFA. I det lys bekræfter de ti lande, som udgør CONMEBOL, at de ikke vil deltage i VM, hvis det bliver afviklet hvert andet år,” lyder det i erklæringen.

“Det foreslåede projekt vender ryggen til næsten 100 års fodboldtradition og ignorerer en af de vigtigste sportsbegivenheder i verdens historie. CONMEBOL støtter det nuværende VM-format med dets vilkår og inddelingssystem, fordi det har vist sig som en succesfuld model.”

VM uden CONMEBOL vil altså betyde ingen Brasilien, Argentina og Uruguay – og dermed heller ingen Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez eller andre af de sydamerikanske landes store stjerner.

Med udmeldingen lægger landene i Sydamerika sig op ad de fleste europæiske lande, som har udtryk hård modstand mod FIFA’s planer. Også UEFA har truet med at boykotte VM, hvis frekvensen fordoblet.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tyskland – Elfenbenskysten

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

Skotland – Marokko

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik