Der kan snart være en rigtig grim nyhed på vej til de mange ecuadorianske fans, der glæder sig til VM-slutrunden i Qatar, hvor Ecuador er endt i gruppe A med Holland, Senegal og Qatar.
Således skriver The New York Times, at Chile nu officielt har klaget til FIFA over Ecuador. Ifølge avisen kræver chilenerne således at få Ecuadors plads ved VM, fordi Ecuador har gjort brug af en spiller, højrebacken Byron Castillo, der angiveligt ikke var spilleberettiget.
Ifølge New York Times har det ecuadorianske fodboldforbund således indsendt en flere sider lang klage, der består af diverse dokumenter, herunder fødselsattester, der angiveligt viser, at Castillo blev født i Colombia tre år tidligere end den dato, der fremgår af de dokumenter, der indtil nu har identificeret Castillo som ecuadorianer.
Ifølge FIFAs regler kan brug af en spiller, der ikke er spilleberettiget, medføre, at et hold bliver taberdømt i en eller flere kampe. Et sådant scenarie vil medføre en kaotisk situation, efter at Ecuador sluttede på fjerdepladsen i den overståede VM-kvalifikation og dermed bookede en direkte plads ved slutrunden i Qatar.
Ifølge The New York Times kræver Chile, at Ecudador bliver taberdømt i hele otte kampe, hvor Castillo deltog. Og hvis FIFA giver medhold i denne klage, vil det få den konsekvens, at Chile snupper VM-pladsen fra Ecuador.
The New York Times skriver, at der i årevis har været spørgsmål om Byron Castillos baggrund, efter at en større undersøgelse for flere år siden medførte, at minimum 75 ungdomsspillere blev straffet for at have forfalsket deres papierer.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
