Der kan snart være en rigtig grim nyhed på vej til de mange ecuadorianske fans, der glæder sig til VM-slutrunden i Qatar, hvor Ecuador er endt i gruppe A med Holland, Senegal og Qatar.
Således skriver The New York Times, at Chile nu officielt har klaget til FIFA over Ecuador. Ifølge avisen kræver chilenerne således at få Ecuadors plads ved VM, fordi Ecuador har gjort brug af en spiller, højrebacken Byron Castillo, der angiveligt ikke var spilleberettiget.
Ifølge New York Times har det ecuadorianske fodboldforbund således indsendt en flere sider lang klage, der består af diverse dokumenter, herunder fødselsattester, der angiveligt viser, at Castillo blev født i Colombia tre år tidligere end den dato, der fremgår af de dokumenter, der indtil nu har identificeret Castillo som ecuadorianer.
Ifølge FIFAs regler kan brug af en spiller, der ikke er spilleberettiget, medføre, at et hold bliver taberdømt i en eller flere kampe. Et sådant scenarie vil medføre en kaotisk situation, efter at Ecuador sluttede på fjerdepladsen i den overståede VM-kvalifikation og dermed bookede en direkte plads ved slutrunden i Qatar.
Ifølge The New York Times kræver Chile, at Ecudador bliver taberdømt i hele otte kampe, hvor Castillo deltog. Og hvis FIFA giver medhold i denne klage, vil det få den konsekvens, at Chile snupper VM-pladsen fra Ecuador.
The New York Times skriver, at der i årevis har været spørgsmål om Byron Castillos baggrund, efter at en større undersøgelse for flere år siden medførte, at minimum 75 ungdomsspillere blev straffet for at have forfalsket deres papierer.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
