Stort drama: Vil have Ecuador smidt ud af VM

Ifølge The New York Times kræver Chile nu at få Ecuadors plads ved VM i Qatar.



Der kan snart være en rigtig grim nyhed på vej til de mange ecuadorianske fans, der glæder sig til VM-slutrunden i Qatar, hvor Ecuador er endt i gruppe A med Holland, Senegal og Qatar. 

Således skriver The New York Times, at Chile nu officielt har klaget til FIFA over Ecuador. Ifølge avisen kræver chilenerne således at få Ecuadors plads ved VM, fordi Ecuador har gjort brug af en spiller, højrebacken Byron Castillo, der angiveligt ikke var spilleberettiget. 

Ifølge New York Times har det ecuadorianske fodboldforbund således indsendt en flere sider lang klage, der består af diverse dokumenter, herunder fødselsattester, der angiveligt viser, at Castillo blev født i Colombia tre år tidligere end den dato, der fremgår af de dokumenter, der indtil nu har identificeret Castillo som ecuadorianer. 

Ifølge FIFAs regler kan brug af en spiller, der ikke er spilleberettiget, medføre, at et hold bliver taberdømt i en eller flere kampe. Et sådant scenarie vil medføre en kaotisk situation, efter at Ecuador sluttede på fjerdepladsen i den overståede VM-kvalifikation og dermed bookede en direkte plads ved slutrunden i Qatar.

Ifølge The New York Times kræver Chile, at Ecudador bliver taberdømt i hele otte kampe, hvor Castillo deltog. Og hvis FIFA giver medhold i denne klage, vil det få den konsekvens, at Chile snupper VM-pladsen fra Ecuador. 

The New York Times skriver, at der i årevis har været spørgsmål om Byron Castillos baggrund, efter at en større undersøgelse for flere år siden medførte, at minimum 75 ungdomsspillere blev straffet for at have forfalsket deres papierer. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansk klub henter Jonathan Hutters