Stort drama: Vil have Ecuador smidt ud af VM

Ifølge The New York Times kræver Chile nu at få Ecuadors plads ved VM i Qatar.



Der kan snart være en rigtig grim nyhed på vej til de mange ecuadorianske fans, der glæder sig til VM-slutrunden i Qatar, hvor Ecuador er endt i gruppe A med Holland, Senegal og Qatar. 

Således skriver The New York Times, at Chile nu officielt har klaget til FIFA over Ecuador. Ifølge avisen kræver chilenerne således at få Ecuadors plads ved VM, fordi Ecuador har gjort brug af en spiller, højrebacken Byron Castillo, der angiveligt ikke var spilleberettiget. 

Ifølge New York Times har det ecuadorianske fodboldforbund således indsendt en flere sider lang klage, der består af diverse dokumenter, herunder fødselsattester, der angiveligt viser, at Castillo blev født i Colombia tre år tidligere end den dato, der fremgår af de dokumenter, der indtil nu har identificeret Castillo som ecuadorianer. 

Ifølge FIFAs regler kan brug af en spiller, der ikke er spilleberettiget, medføre, at et hold bliver taberdømt i en eller flere kampe. Et sådant scenarie vil medføre en kaotisk situation, efter at Ecuador sluttede på fjerdepladsen i den overståede VM-kvalifikation og dermed bookede en direkte plads ved slutrunden i Qatar.

Ifølge The New York Times kræver Chile, at Ecudador bliver taberdømt i hele otte kampe, hvor Castillo deltog. Og hvis FIFA giver medhold i denne klage, vil det få den konsekvens, at Chile snupper VM-pladsen fra Ecuador. 

The New York Times skriver, at der i årevis har været spørgsmål om Byron Castillos baggrund, efter at en større undersøgelse for flere år siden medførte, at minimum 75 ungdomsspillere blev straffet for at have forfalsket deres papierer. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

FCK henter svensk talent

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Sat til salg – så dyr er han

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?