Tonsvis af rygter: Her er Victor Nelssons reaktion

Der er et hav af rygter om Victor Nelssons fremtid og situation i Galatasaray, men i landsholdslejren afviser den danske profil to af dem.



Tipsbladet i Qatar.

Det er ikke for sjov, at transfervinduerne ofte kaldes silly season. Tonsvis af rygter florerer, og det er ikke altid, at der er lige dele sandhed bag dem.

Især i tyrkiske medier er der nærmest hele året igennem gang i transfermøllen, og der er dagligt rygter om det ene og anden spiller. Noget, landsholdspiller Victor Nelsson har oplevet på egen krop.

I efteråret har man blandt andet kunnet læse i Tyrkiet, at Galatasaray-danskeren har fået lovning på et skifte, efter at en sommertransfer til Sevilla gik i vasken. Og man har også kunnet læse, at hans løn har fået et godt nøk op efter stærke præstationer.

Begge historier skydes dog søndag ned af Victor Nelsson selv.

– Jeg har i hvert fald ikke selv hørt, at jeg har fået lovning på et skifte til Sevilla. Det har jeg ikke hørt. Men der står en masse ting. Der står også, jeg har fået lønforhøjelse, og det er også noget, jeg i hvert fald ikke ved noget om.

– Lad os se, hvad der sker. Jeg prøver at leve så meget i nuet, og jeg har fokus på landsholdet. Så må vi se, når jeg skal væk fra Gala, om det bliver Sevilla eller noget andet, siger han til de fremmødte journalister i landsholdslejren.

Når man ser på, hvordan det går Sevilla nu, er du så glad for, at du ikke kom til Sevilla i sommer?

– Det er svært at sige. Man kan aldrig, hvad der ville være sket, hvis det var sket, og hvor Sevilla så havde ligget. Jeg vil ikke sige, at jeg ikke er ærgerlig over ikke at være skiftet. Jeg lever bare i nuet, og så må vi se, hvad der sker fremadrettet, siger Victor Nelsson.

Sevilla er højst overraskende helt nede som nummer 18 i La Liga, mens Galatasaray med Victor Nelsson som fast inventar i forsvaret har gang i en god sæson og er nummer to i Tyrkiet. 







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF