Tysk landstræner revser legende: Det er nonsens

Hansi Flick er meget uforstående overfor Bastian Schweinsteigers kritik efter Tysklands VM-exit i gruppespillet.



VM i Qatar endte som en stor skuffelse for Tyskland, og efter det overraskende exit i gruppespillet endte Hansi Flick og Bastian Schweinsteiger så i mundhuggeri. 

4-2-sejren over Costa Rica rakte således ikke, da Spanien samtidig tabte 2-1 til Japan, og efter slutfløjtet argumenterede Schweinsteiger så for, at Tysklands modstandere under VM har haft mere ‘ild i øjnene’ end de tyske spillere.

Den vurdering fra landsholdslegenden erklærede Flick sig dog lodret uenig, da den tyske landstræner blev spurgt til kritikken. 

– Det er fuldstændig nonsens. Hvordan når man frem til det? lød det således, ifølge, Sport Bild, fra Hansi Flick. 

Bastian Schweinsteiger, der i 2014 var med til at vinde VM med Tyskland, uddybede efterfølgende sin holdning. 

– Der er situationer inde på banen, hvor spillerne mangler fem procent koncentration. Hvis du ser på 1-1-udligningen i dag. Det handler ikke bare om at angribe, men også om at være til stede mentalt. Det sker ofte, at vi lader modstanderen stå fri og ikke dækker dem op. Især forsvarsspillerne. Jeg forventede meget mere. Det er derfor, jeg taler om ild i øjnene. Det har jeg set meget mere til i andre VM-kampe, lød det således fra Schweinsteiger. 

Ifølge Bastian Schweinsteiger var det kun Antonio Rüdiger af de tyske spillere, der i tilstrækkelig grad viste, at han virkelig brændte for sagen under VM.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer