USA’s Fodboldforbund fjerner symbol fra Irans flag

Forud for tirsdagens kamp har USA’s Fodboldforbund fjernet et statsemblem fra Irans flag i forskellige opslag.



USA’s Fodboldforbund har til VM fjernet et symbol fra Irans flag.

På diverse sociale medier har det amerikanske forbund lavet opslag med det iranske flag, men uden statsemblemet i midten.

Markeringen er en “støtte til kvinderne i Iran, som kæmper for basale menneskerettigheder”, lyder det ifølge nyhedsbureauet AP i en udtalelse fra forbundet.

De seneste måneder har der været stort fokus på kvinders rettigheder og omfattende demonstrationer i Iran efter 22-årige Mahsa Aminis død.

Hun mistede bevidstheden i det iranske moralpolitis varetægt og lå i koma i tre dage, inden hun døde fredag 16. september.

Hun blev anholdt, fordi hendes hijab ifølge myndighederne ikke dækkede hendes hår godt nok. Moralpolitiet har af mange fået skylden for hendes død.

Irans landshold undlod på bemærkelsesværdig vis at synge med på nationalsagen i første VM-kamp mod England. Det blev opfattet som en stille protest.

Teksten i den iranske nationalsang hylder det iranske styre og revolutionen i 1979, der betød, at præstestyret tog magten. Det var også her, at iranske kvinders rettigheder blev kraftigt indskrænket.

USA og Iran mødes på tirsdag i sidste gruppekamp.

Allerede ved lodtrækningen spærrede mange øjnene op ved udsigten til mødet mellem de to nationer. Det skyldtes de diplomatiske spændinger, der er mellem landene.

Det får dog ikke betydning på banen, mener USA’s landstræner, Gregg Berhalter.

– Jeg tror, at der vil være hård konkurrence på banen, fordi begge hold gerne vil videre til næste runde. Ikke på grund af politik eller relationen mellem vores lande, siger han ifølge Reuters.

– I fodbold møder man så mange personer fra alle mulige steder i verden. Kærligheden til sporten forener os. Vi er fodboldspillere, og vi kommer til at give alt, ligesom de kommer til. Det er alt, siger landstræneren.

Iran har tre point efter to kampe. USA har to. England fører gruppen med fire point.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Køber snart Brøndby-angriber

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Manchester City – Brentford

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

– Det var en af de værste dage

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Frygter Christian Eriksen-problem